Novinky

Tomáš Klus s novým singlom Chátrám hovorí o živote v Dome, kde spolu susedia zabudli hovoriť

Súčasné spoločenské dianie inšpirovalo českého pesničkára Tomáša Klusa k napísaniu novej skladby Chátrám, ktorá vyšla spoločne s výpravným videoklipom.

Text piesne hovorí o pomyselnom Dome, ktorého obyvatelia stále častejšie zabúdajú spolu hovoriť a ktorý chátra. Klip, v ktorom sa objavia niektoré významné momenty z novodobej českej histórie, vznikol v spolupráci režiséra Marka Štiftera, kameramana Bohdana Zajčenka a speváka Tomáša Klusa s produkčnou podporou filmovej a televíznej spoločnosti Total Help Art. Nakrúcalo sa v prostredí historickej budovy karlínskej invalidovne a pri hore Říp.

„Skladba Chátrám vznikla pod vplyvom dojmov z demonštrácií, ktorých som sa zúčastnil a z ktorých mám dobrý pocit. Hlavne z toho, akí ľudia sa na nich stretávajú. Susedské vzťahy v tom našom Dome nie sú tak zlé, ako sa môže zdať na internete a v internetových diskusiách. Veľa ľudí je ohľaduplných a zaujímajú sa o dianie na domových schôdzach, ktoré sú teraz zvolávané masovo. Keď som z jednej takej prišiel k nám domov, tak som si sadol v skúšobni a pieseň napísal. Myslím si, že je skutočne potrebné, aby sme sa o náš Dom začali starať nielen tým, že budeme opravovať opadané omietky, ale predovšetkým by sme si mali ujasniť, ako má Dom vyzerať a čo má ľúďom, ktorí okolo neho chodia, povedať. A otvoriť dialóg na všetkých jeho poschodiach. Zdá sa mi, že sme ako Češi trochu zabudli na svoju úlohu, ktorú ako Česká republika a ako srdce Európy máme,“ popisuje Tomáš Klus svoju inšpiráciu pri písaní skladby.

Temné zákutia a rozľahlé chodby kultúrnej pamiatky Invalidovna, ktorá sa nachádza v Prahe – Karlíne, upútali v minulosti už viacerých filmárov a svoju úlohu zohrali aj v novom klipe Tomáša Klusa. Stali sa miestom, ktoré stvárnilo symbolický Dom, o ktorom sa hovorí v texte novej skladby Chátrám. Doslova za každým rohom sa odohrá nejaký symbolický moment z českej histórie. „Chcel som, aby sa obraz Domu, o ktorom sa v texte hovorí, objavil aj vo videoklipe, ale keď s niekým spolupracujem, snažím sa, aby mal čo najviac voľnú ruku. Veľmi sa mi páči, že veľa drobných detailov vzniklo priamo behom nakrúcania a nie sú na prvý pohľad hneď viditeľné,“ hovorí Tomáš Klus.

Režisér Marek Štifter, ktorý sa ešte pred vznikom videoklipu podieľal aj na nahrávaní novej skladby ako zvukový majster, dodáva: „Žijeme v najkrajšej zemi na tejto planéte a preto je škoda, aby sme sa nechali otráviť politikou a médiami. To sme chceli ukázať aj prostredníctvom klipu, že sme šťastný národ a že zastávka našich predkov na hore Říp stála za to.“

Nápadov, ako stvárniť obrazovú podobu singla, bolo pôvodne viac, ale spoločnou úvahou režiséra Marka Štiftera, kameramana Bohdana Zajčenka a Tomáša Klusa vznikla tá, ktorá sa v klipe napokon objavuje. „Určité realizačné limity nás kratívne oslobodili od zbytočných úvah a variánt. Vedeli sme, že v Invalidovne môžeme stráviť jeden natáčací deň. Snažili sme sa ho preto využiť naplno – náš príbeh je teda cesta Domom s pointou pod mýtickým Řípom,“ vysvetľuje Marek Štifter.

Singel Chátrám, ktorý je už dostupný na streamovacích serveroch, je jednou z viacerých noviniek, ktoré si Tomáš Klus pripravil pre svojich fanúšikov tento rok. V priebehu novembra je naplánované vydanie nového albumu Klusymfonie, ktorý pripravuje spoločne s Janáčkovou filharmóniou Ostrava. Dokonca ho tento rok aj odprezentuje v rámci rovnomenného turné. Jeden z koncertov Klusymfonie sa uskutoční aj na Slovensku – v Bratislave 1. decembra 2019. Vstupenky na tento koncert sú k dispozícii v sieti Predpredaj.sk.

Turné KLUSYMFONIE 2019

26.11.2019 Ostrava

29.11.2019  Brno

1.12.2019    Bratislava, AXA Aréna NTC

3.12.2019    Pardubice

4.12.2019    Praha

Viac informácií:

www.tomasklus.cz

FOTO: David Kraus

Redakciu mojamuzika.sk informovala: Andrea Čurná

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky