NovinkyKam na koncert?

Tata Bojs prídu do Bratislavy predstaviť novú farebnú štúdiovku A/B

Ak patríte medzi naozajstných fanúšikov Tata Bojs, určite vás neobišla informácia, že jedna z najoriginálnejších českých kapiel 9. októbra vydala nový album A/B. Ako znie naživo, sa priaznivci z Bratislavy a okolia dozvedia v sobotu 21. novembra, kedy skupina vystúpi v Ateliéri Babylon. Pre päťčlennú formáciu to bude zároveň veľkým návratom do slovenskej metropoly, kde Tata Bojs nehrali už niekoľko rokov. Koncert bude súčasťou série NouveauNu.Night, v rámci ktorej sa na jeseň v Bratislave ukáže napríklad aj nórska dvojica Kings of Convenience. Prvá séria vstupeniek na Tata Bojs sa od pondelka predáva v sieti Ticketportal za 12 eur. Po jej vypredaní sa cena zvýši na 15 eur. Aktuálne informácie sú na: www.facebook.com/events/934839333252871/

Novinka A/B je pre Tata Bojs celkovo deviatou štúdiovkou a prvým albumom po tom, čo oslávili štvrťstoročie pôsobenia na scéne. Pre mnohých znie až neuveriteľne, že kapela je na scéne už od roku 1988. Spomínaný album A/B prináša, tak ako naznačuje už jeho pestrý obal, skutočne farebné hudobné chute s mnohými prekvapeniami vrátane zaujímavých hostí. Možno až nečakane prístupný je aj zvuk nahrávky. “Nemyslím si, že by sme sa vedome rozhodli pre nejaký zvuk. A už vôbec nie z hľadiska jeho prípadnej prístupnosti. Je to skôr tak, že zvuk si vyberie nás. Respektíve, vypýtajú si ho pesničky. Je ale pravda, že sa nám chcelo na doske použiť trochu viac elektroniky, ochutiť ju zvukom osemdesiatych rokov. Ale takým tým súčasným zvukom z rokov osemdesiatych,” okomentovali zvuk albumu dve veľmi dôležité postavy Tata Bojs – Mardoša a Milan Cais. “Aj keď sme mali na začiatku nejakú zvukovú víziu, boli sme vlastne pomerne prekvapení, ako sa z albumu vykľula celkom počúvateľná popová doska,” dodali.

Napriek vyššie uvedenemú sa ale netreba nechať zmiasť – výlet do stredného prúdu je len zdanlivý. Kapelu stále zdobí predovšetkým inteligentná hravosť a určitá ľahkosť, ako v textoch, tak aj vo zvuku. Naznačuje to okrem iného fakt, že na albume s 13 piesňami počuť aj sample z komunikácie na lodi Apollo 13 alebo z vysielania stanice Hlas Ameriky. Nechýba ani trúbka Oskara Töröka či dav z tohtoročného vystúpenia formácie na festivale Coulours of Ostrava a medzi hosťami sa objavili také osobnosti ako Jan Burian a Marek Eben. Táto dvojica dostala priestor v skladbe Rubik a Kubrick popisujúcej stretnutie dvoch géniov modernej doby na dekadentnej párty.

Napriek tomu, že album je na trhu len niekoľko dní, vyšli už prvé recenzie a treba skonštatovať, že kritici prácu hudobníkov zatiaľ chvália. “Typické slovné hračky Tata Bojs udržali v akurátnej miere, aby poslucháčov nezahltili, navyše vymazlený zvuk robí z počúvania albumu príjemný zážitok. Na jeseň 2015 vyšlo mnoho skvelej hudby a v tejto radostnej galérii parádnej muziky sa kapela z Hansapaulky rozhodne nestratí. Povedané pesničkou Moderní lidi, Tata Bojs idú s dobou a sú ozdobou. A nie je v tom žiadny sarkazmus,” píše sa na konci recenzie na musicserver.cz, ktorej autor dal nahrávke 8 bodov z 10 možných. Roman Jireš z magazínu Report zase napísal, že “na novom albume A/B Tata Bojs dokazujú svoj cit pre hravé texty, ktoré ale vôbec nie sú prvoplánové a majú v sebe skryté odkazy.” Za najlepšie skladby z nahrávky označil trojicu skaldieb Rubik a Kubrick, Kamarádky a Národní.

Tata Bojs novinku A/B predstavia na jesennom turné, ktoré odštartuje 30. októbra a bude mať celkovo 13 zastávok, z toho len dve na Slovensku. Aj to naznačuje, že návrat kapely do Bratislavy bude veľkou hudobnou udalosťou na poli “československej” hudobnej scény.

Viac info na:

www.facebook.com/events/934839333252871/

www.tatabojs.cz

www.facebook.com/tatabojsoficialni

zdroj: Ján Papač

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky