Novinky

Suvereno: Úspech mám aj bez toho, aby som urážal!

BRATISLAVA (18.10.2013) Vojna slovenských raperov nechávala Suverena dlho chladným. Ako s úsmevom konštatoval, nepotrebuje PR tohto typu, pretože jeho album Alchymista má medzi fanúšikmi úspech aj bez toho, aby musel niekoho urážať. Keď však Rytmus prilial poslednú symbolickú kvapku do pohára trpezlivosti, rozhodol sa reagovať – bez veľkých ramien, bez siláckych rečí, bez vulgarizmov… Skladbu Čarodej považuje za vnútornú povinnosť a potrebu uviesť veci na pravú mieru. Zdôraznil, že sa stará o seba a vlastnú tvorbu, no pokiaľ mu niekto skáče po hlave a „pľuje“ na neho, bez problémov mu nastaví zrkadlo. „Ak na vás primitív jeden-dva krát hodí špinu, dá sa nad jeho hlúposťou mávnuť rukou, ale ak s tým neprestáva a k tomu šíri lož a nenávisť medzi ľuďmi, je dôležité zakročiť. Z mojej strany ide čisto o sebaobranu, lebo nemám s nikým v úmysle viesť spory a žabo-myšie vojny na rozdiel od Vrbovského, ktorého celý marketing je postavený práve na konfliktoch, provokáciách a umelom strhávaní pozornosti. Každý, kto pozná moju tvorbu, musí vnímať ten rozdiel. Ak si to on takto naplánoval a vykalkuloval, aby odpromoval svoj nový album, tak nech sa mu darí a nech predá konečne toľko, koľko vyhlasuje, že predáva,“ zaprial Suvereno.

Podľa Suverena, pravda ostáva pravdou, aj keď sa ju niekto snaží zamaskovať. Celú situáciu vníma s nadhľadom, lebo ľudia sú podľa neho čoraz uvedomelejší a bublina praská. Na druhej strane pripomína, že k páchaniu zla je potrebná jediná vec – aby dobrí ľudia mlčali. Zároveň odkázal, že rád podá pomocnú ruku každému, kto sa trápi s absenciou tém a nápadov. „Ak sa budeme iba pasívne prizerať, ako niekto koná zlo, podporujeme tak jeho zámer. Urobil som jedno, nasmeroval som svetlo pozornosti tam, kde je stále nejasno a zároveň som pripomenul neodškriepiteľné fakty, lebo ľudia často zabúdajú. Nejedná sa totiž len o moju osobu. Tento zlomyseľný človek za svoju kariéru totiž verejne dourážal desiatky ľudí. Za posledné mesiace odznelo veľa lží a špinavosti na moju osobu z úst Vrbovského, ktorý potreboval umelo strhnúť pozornosť a vyvolať konflikt, pretože taký je jeho špinavý marketing. V skladbe Čarodej uvádzam veci na pravú mieru a uzatváram túto smiešnu kauzičku…,“ dodáva na Rytmusovu adresu Suvereno.

Obraz vlastnej minulosti vyskladal Suvereno na poslednom albume v skladbe Príbeh lotosového kvetu. Práve precitnutie na základe vlastnej životnej skúsenosti ho priviedlo ku conscious (uvedomelému) hip hopu. Aj v Čarodejovi potvrdzuje, že hudobníci ovplyvňujú masy a mali by teda cítiť zodpovednosť za slová a hudbu, ktorú prinášajú. „V rámci conscious hip hopu sa snažíme ísť dobrým príkladom pre mladých ľudí. Hudba má totiž možnosť byť nositeľom pozitívneho posolstva, preto prinášame práve myšlienky jednoty, spolupráce a motivovania mladých, aby na sebe pracovali. To však zahŕňa aj morálny a vzdelávací princíp, pretože je rozdiel viesť ľudí ku konzumu alebo naučiť ich rozumne narábať s materiálnym zabezpečením. A o tom sú presne korene hip hopu z konca 70-tych rokov,“ vysvetlil Suvereno.

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky