NovinkyFilm

Šulíkov nový film Tlmočník s Jiřím Menzelom bude mať svetovú premiéru na Berlinale

Nový film režiséra Martina Šulíka Tlmočník s Jiřím Menzlom v hlavnej úlohe dosiahol svoj prvý úspech a svetovú premiéru bude mať už vo februári na Medzinárodnom filmovom festivale Berlinale.  Slávnostné uvedenie je naplánované na 23. februára presne v deň, kedy obľúbený český filmár oslávi svoje 80. narodeniny. Jiří Menzel sa tak symbolicky vráti na festival, kde v minulosti zaznamenal veľké úspechy ako režisér.

V roku 1990 tu uviedol svoj trezorový film Skřivánci na niti, slávnu hrabalovskú adaptáciu, za ktorú získal Zlatého medveďa pre najlepší film. A v roku 2006 súťažil na Berlinale opäť  s filmom Obsluhoval som anglického kráľa a  vyhral cenu medzinárodnej filmovej kritiky FIPRESCI.

Tlmočník, road movie o dvoch svojráznych mužoch, ktorých dala dohromady náhoda, aby sa vydali po Slovensku na cestu za poznaním pravdy o vlastnej minulosti, bol vybraný do hlavného programu, sekcie Berlinale Special, ktorá predstavuje  mimoriadne kinematografické počiny, alebo pocty svetovým filmárskym osobnostiam. Minulý rok sa v tejto sekcii predstavil film Masaryk, ktorý neskôr s prehľadom zvalcoval udeľovanie výročných  filmových cien Český lev. Oba filmy, Tlmočníka a Masaryka produkoval Rudolf Biermann: „Som nesmierne potešený, že druhý najdôležitejší svetový festival si vybral práve náš film do svojho oficiálneho výberu už druhý rok po sebe! Svedčí to o vynikajúcej práci všetkých, čo na ňom pracovali a spoločne s Martinom Šulíkom im za ich obetavú prácu ďakujeme. Verím, že dáme dokopy silnú reprezentatívnu delegáciu, a že film bude mať u divákov úspech! Pre mňa je tento film veľmi dôležitý filmársky, ľudsky aj súkromne a želám si, aby ho na Slovensku, ale nielen tu videlo čo najviac divákov.“

https://www.youtube.com/watch?v=KlQ4joVVtI8

Okrem Jiřího Menzela v titulnej úlohe asketického tlmočníka Aliho si hlavnú úlohu rakúskeho učiteľa, bonvivána so slabosťou pre ženy a alkohol, zahral  popredný rakúsky herec Peter Simonischek, držiteľ ceny Felix za najlepšieho európskeho herca roku 2016 v nemeckej komédii Toni Erdmann, nominovanej aj na legendárneho Oscara.

Obaja hlavní hrdinovia pochádzajú z tých najprotikladnejších svetov, aké si v rámci nielen strednej  Európy možno predstaviť. Dokopy ich zvedie takmer až absurdná situácia, a napriek tomu sa vydajú na cestu a hľadajú pravdu, ktorá nebude príjemná. Na spoločnej púti dvoch protikladných hrdinov nechýbajú bizardné stretnutia, občas humorné situácie, ale aj krutá pravda o našej minulosti a súčasnosti.  Napokon autori scenára Martin Šulík a Marek Leščák si cestu svojich hrdinov najprv prešli celú sami, osobne.

Režisér Martin Šulík už na Berlinale  v roku 2001 uviedol svoj film  Krajinka v nesúťažnej sekcii Panoráma.

https://www.youtube.com/watch?v=cr8Ly_wpfB4

Onedlho po berlínskom festivale uvidia film Tlmočník aj naši diváci.  Slovenskú distribučnú premiéru bude mať Tlmočník 1. marca  2018. Okrem ústrednej hereckej dvojice sa v ňom predstavia aj Zuzana Mauéry, Attila Mokos, či známa internetová komička Evelyn alias Eva Kramerová.

Nový slovensko-česko-rakúsky film vznikol v produkcii spoločností Titanic Martina Šulíka, IN Film Rudolfa Biermanna a Coop99 Filmproduktion Bruna Wagnera. Koproducentami sú RTVS: Rozhlas a televízia Slovenska a Česká televize. Film vznikol v spolupráci s ORF. Projekt podporili slovenský Audiovizuálny fond a český Státní fond kinematografie, Film Fonds Wien a Film Institut.

Do slovenských kín ho od 1. marca 2018 uvedie distribučná spoločnosť GARFIELD FILM.

GARFIELD FILM

zdroj: Adriána Čahojová/Ján Kakaščík

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky