NovinkyMiss Domaša

Speváčka LeRa chce kampaňou otvoriť oči ženám

Rocková lady LeRa sa vďaka svojmu temperamentu a energii na nedostatok povinností sťažovať nemôže a aby toho ako speváčka, herečka a moderátorka nemala málo, pripravuje na jeseň dva nové projekty. Spolu s kapelou plánuje koncom leta dokončiť a vydať debutový album. Zoznam skladieb ešte uzavretý nie je, pričom poradný hlas pri výbere bude mať aj verejnosť, ktorá svojimi reakciami na koncertoch môže prispieť k finálnej zostave. Favoritmi LeRy sú piesne Účinky, Back in Time, Opustená a Mýliť sa smiem. „Vydaním albumu sa zaoberáme už dlhšie obdobie, ale mám pocit, že práve teraz dozrel správny čas na to, aby sme ho dokončili a vydali. Na druhej strane mám pocit, že nahrané CD nezvyšuje hodnotu kapely, skôr reprezentujem názor, že piesne musia byť voľne stiahnuteľné na webe. Najpodstatnejšie sú pre nás koncerty a festivaly, ale album určite vydáme, aj keď si od neho nesľubujeme, že nás dramaticky posunie hore,“ uviedla LeRa.

Pod väčšinou skladieb je LeRa podpísaná aj ako autorka textov, do ktorých dáva kus svojej duše. Okrem vlastných pocitov naráža tiež na skúseností iných a ako speváčka posúva ich životné príbehy na svetlo sveta. V rockových aranžmánoch a s jej hlasovým fondom majúcim potenciál dramaticky udrieť do ospalých duší ponúka šou, s ktorou sa dá stotožniť. Osudovým textárskym časom sú pre LeRu tri hodiny ráno, kedy napísala väčšinu textov. „Častokrát sa mi stane, že na mňa príde slabšia alebo ťažšia chvíľka a vtedy si píšem slová na papieriky. Po čase ich začnem dávať dokopy a spájam ich do ucelených textov, ktoré však píšem ako šou. V prvom rade sa snažím, aby sa ľudia na koncertoch bavili.  Pokiaľ z nich chcem vytiahnuť absolútnu energiu, musím k tomu písať piesne a pridať na pódiu energiu. Keď to v publiku naozaj žije, nemám napr. najmenší problém hodiť sa počas vystúpenia do davu. Na druhej strane nechcem, aby moje texty boli úplne primitívne, no tiež nemám ambíciu strašiť zložitými témami. Chceme byť komerčne nekomerční a preto vedome ani ja nerobím nič brutálne filozofické. Keď raz budem mať 50 rokov a štyri deti, budem sa možno venovať šansónom a moja tvorba bude orientovaná inak. Teraz som však mladá, plná sily a preto chcem robiť šou,“ zdôraznila LeRa.

Samostatnú kapitolu v play liste LeRy tvorí skladba Každá sa môže zmýliť, ktorá sa stane súčasťou projektu proti domácemu násiliu páchanom na ženách. Kampaň vo forme výstav obrazov a fotografií obsiahne celé Slovensko. „Vďaka mojim aktivitám som mohla spoznať mnohých zaujímavých ľudí, ktorí mi vnukli myšlienku dať dokopy projekt s charitatívnym rozmerom. Hoci s domácim násilím ako žena priamu skúsenosť nemám, viem, že nie každá z nás môže hovoriť o rovnakom šťastí. Oslovila som viaceré mediálne známe tváre, ktoré prijali účasť v tomto projekte. V kampani sa teda objavia najznámejšie slovenské herečky v modelovaných situáciách, kedy bude na nich badateľný psychický alebo fyzický útlak od mužov. Ak sa nám podarí otvoriť oči minimálne jednej žene, bude mať celá naša snaha význam,“ zdôraznila LeRa.

text: Imrich Makó

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky