Novinky

Slovenská undergroundová scéna sa spojila na pomoc Ukrajine

Zrodil sa nápad vytvoriť rockovú kompiláciu a z jej predaja pôjde každý cent na podporu Ukrajiny. Umelci so slovenskej undergroundovej scény sa spojili a vytvorili spolu kompiláciu na pomoc Ukrajine s názvom Rock4UA. 

Nedávno sme vám priniesli rozhovor s kapelou Kazostroj o ich novej skladbe Novičok. Skladba vznikla pre kompiláciu Rock4UA, z ktorej výtažok z predaja pôjde na pomoc Ukrajine. 

Spevák Matej Sekerka alias Seger z kapely SLØN, ktorý túto dobročinnú kompiláciu vymyslel, nám prezradil, ako tento nápad vznikol. 

Úplne spontánne a do hodiny som otravoval umelcov a kapely, ktoré mám rád, ktoré poznám a viem sa zaručiť za to, že mi pošlú skvelé veci. Vlastne to bola prvá vec, ktorá mi napadla, ako viem pomôcť ja. Poznám veľa hudobníkov a umelcov, to je moje okolie a moja klubová família a viem, že sme všetci na jednej a tej istej lodi.

Ale bolo aj pár pre mňa nových interpretov, ktorí zareagovali na výzvu, ktorú som uverejnil na mojom kapelovom profile na IG. Dokopy som nazbieral okolo 30 trackov a rozhodol som sa to rozdeliť na 2 separátne kompilácie. Zatiaľ je vonku prvá.

Seger nám tiež prezradil aj ako budú dané peniaze z tejto kompilácie využité. 

Vybraté peniaze pôjdu na tento nedávno zriadený fond národnej banky: 

https://bank.gov.ua/en/news/all/natsionalniy-bank-vidkriv-spetsrahunok-dlya-zboru-koshtiv-na-potrebi-armiyi

Matej Sekerka alias Seger s kapelou SLØN.

Myslím si, že momentálne je najdôležitejšie podporovať ozbrojené sily, ktoré nedisponujú takou ťažkou technikou ako ruská presila. Je to krutý boj Dávida s Goliášom a každý náboj, každá výstroj, každá vojenská lekárnička odďaľuje prehru Ukrajiny, ktorá by bola katastrofou pre nás všetkých. Už teraz takpovediac prehrali celé mestá, ktoré sa z bombardovania budú spamätávať desaťročia. Jediné, čo ostáva je zahnať agresora a ubrániť si aspoň vlastnú zem.

Dúfam, že aj to málo, čo dokážem pomôcť, sa jedného dňa podpíše na víťazstve demokracie nad despotizmom, ktorého sme sa stali nedobrovoľnými svedkami a tak trochu aj rukojemníkmi.

Na čo pôjdu peniaze z druhej kompilácie, ktorú dám von niekedy v máji, tak nad tým ešte rozmýšľam. Možno to ostane pri tomto fonde, ale vidím to aj na pomoc znásilneným ženám, nákupy antikoncepcie a podobne. 

Keďže na kompilácii sa podieľalo množstvo slovenských hudobníkov z undergroundovej scény, zaujímalo nás ako prebiehal výber, kto bude na kompilácii. 

Nebolo to žiadne námatkové hľadanie. Napísal som kamarátom z undergroundovej scény, ktorí majú svoje kapely, na ktoré bežne zavítam. Možno 10%-20% z celého objemu sú kapely, ktoré som počul prvýkrát (napr. Plebs alebo HMYZ). Zvyšok sú autori, ktorých som už neraz videl naživo, alebo sa s nimi ocitol v line-upe na Garážach. Celé je to pre mňa také bez kampane a chcem to držať v línii osobnej záležitosti. Zdieľam svoje myšlienky k jednotlivým songom a to je celá kampaň.  Pushujem to na svojich osobných profiloch, kapelovom profile, ale aj na mojej memestránke, kde mám vyše 13 000 followerov. Nechcem do toho dávať žiadne marketingové ťahy, hoci robím v marketingu a mohol by som tomu vymyslieť s pár ľuďmi funkčnú kampaň, no nechcem. Je to proste pre mňa príliš osobné a chcem, aby to vďaka tomu oslovilo ľudí. Budem rád za každé zdieľanie a názor.

Každý kto prispeje, dostane nielen peknú porciu naozaj dobrej slovenskej muziky, o ktorej možno ešte nepočul, ale v zásade tým svojou trochou prispeje k prepísaniu dejín a k lepšiemu vývoju situácie pre Ukrajinu.

Kedže situáciu na Ukrajine momentálne registruje asi každý z nás, zaujímalo nás, aký názor má samotný autor kompilácie.  „Je to zlé. Dosť zlé. Obávam sa aj využitia chemických, či jadrových zbraní, pretože Rusko je barbarská riť sveta, v ktorej sa rodia generácie ľudí infikovaní masovou psychózou, že Západ sa rozťahuje, aby ich raz zožral. 

Dlhé roky ma desila neskutočná paranoia takýchto dezolátov a Rusko sa vyprofilovalo ako Dezoland a systematický, absolútny deštruktor slobodných hodnôt, v ktorých 32 rokov žijem a síce to nie je dokonalý systém, no ten, ktorým ho chcú nahradiť, je šialený. 

Som decko západu, narodil som sa v západnom svete, vyrástol som v ňom a žijem v ňom. Neskutočne ma deprimuje a desí možnosť ‚opätovného návratu ZSSR‘, pretože to je ilúzia. Sme v roku 2022. Aj keby sa malo ZSSR vrátiť, tak sa vráti v obludnej, skázonosnej a ničivej forme a skôr zo sveta narobí triesky, ako niečo veľké vybuduje. Nechcem zvrátené mokré sny, po ktorých túži nejaký chorý 70-ročný sociopat a pár jeho kumpánov riadení heslom ‚všetko alebo nič‘, ale skôr je to ‚a po nás potopa‘. Žijeme za hranicou možných enviromentálnych kolapsov, na beztak vyčerpanej planéte a teraz to tu má definitívne rozdrancovať nejaká vyhladovelá, zmagorená, násilná horda zaostalej žumpy? 

Najhoršie je, že chcú budovať nejaký svoj vytúžený ‚panslovanský svet‘ a predstavujú si to celé ohromne idiotsky, ignorujúc fakt, že celé generácie v Európe sú už roky proeurópske, prozápadné a snažia sa riešiť, ako odvrátiť hrozby environmentálnych katastrof, na ktoré sa musíme pripraviť. Oni si to vôbec neuvedomujú a je im to aj u prdele. Ak má trpieť naďalej Rusko, tak s ním bude trpieť celá Európa. Putin už nemá čo stratiť, tak si vyrobil na staré kolená z celej zemegule rukojemníka. Čo si ešte potrebuje dokazovať? Želám mu skorú a veľmi bolestivú smrť, inak sa zrútime do dystopického bordelu, špiny, biedy a zúfalstva, v ktorom sa okrem Moskvy topí celá jeho krajina. Nebudem však hovoriť, že verím, že to dobre dopadne, lebo to dobre nedopadne. Nič na tom dobré nie je už teraz. Môže to dopadnúť len zle, alebo ešte horšie. Chcem len, aby Ukrajina ukázala, kde má hranice, zahnala agresora späť do svojej biedy a nechala ho na ďalšie roky v tej biede ďalej vyhniť.

Chcem, aby túto agresiu odsúdil každý príčetný človek. Nie je to o tom, že si vyberáš na koho si strane, lebo to kurva nie je hokejový zápas. Je to vojna a vojnu vždy niekto vyprovokuje. Tentokrát ju vyprovokovalo Rusko. Bez debaty. Navyše je to nepremyslený mess. Nechápem imbecilov, čo v tom vidia geniálnu stratégiu. Je to paranoidná, blúzniaca vlna zmätených, skorumpovaných, nevzdelaných a agresívnych hlupákov, čo vraždí a plieni na cudzom území a musí to čo najskôr skončiť ich debaklom. 

Chcem, aby si každý dezolát, ktorý fandí zmagoreným zmrdom so Ztkom, čo tam prišli znásilňovať ženy a deti a ich živiteľom kopať masové hroby, uvedomil, že to, čo so sebou prinášajú, aj ich oberie o všetko. Že keď ich budú vítať, dopadnú úplne rovnako oni aj ich rodiny. Ale momentálne chcem vyzbierať, čo možno najviac peňazí na obe kompilačky. Každý kto prispeje, dostane nielen peknú porciu naozaj dobrej slovenskej muziky, o ktorej možno ešte nepočul, ale v zásade tým svojou trochou prispeje k prepísaniu dejín a k lepšiemu vývoju situácie pre Ukrajinu.

To je jediné, čo zatiaľ môžem spraviť.

Oslovili sme tiež aj niektoré kapely z kompilácie aby nám prezradili, prečo sa rozhodli danú myšlienku podporiť a prečo práve danou skladbou? 

LES MYZERABLES :

Prečo ste sa rozhodli zapojiť do tejto kompilácie?
Od prvých dní vojny sa snažíme pomôcť rôzne v súkromí a zvažovali sme, či by sme vedeli pomôcť aj ako kapela, ale nechceli sme nič robiť nasilu, ani prvoplánovo a navyše si uvedomujeme, že sami nemáme taký dosah, aby to bolo efektívne. Keď ale Seger zverejnil výzvu, že hľadá kapely na spoločný projekt, tak sme vedeli, že takýmto spojením môžeme byť užitoční aj my.

A prečo ste vybrali danú skladbu?
Danú skladbu sme nevybrali kvôli žiadnej špeciálnej spojitosti s touto vojnou. Jednak žiadnu vhodnú vec na túto tému nemáme a na druhej strane ani nemáme vo zvyku robiť hudbu ako okamžité reakcie na aktuálne udalosti.

Sú kapely, ktoré to vedia a oceňujeme to, ale u nás to nikdy nejako špeciálne nefungovalo. Skladba bola vybraná čisto pre podporu tejto kompilácie a tým, že ju ešte nikto nikdy nemal možnosť počuť, vieme aspoň trochu pomôcť exkluzivite celého projektu. Poslucháč síce môže zachytiť pasáž, kde sa naráža na situáciu u nášho východného suseda, skladba pochádza ešte z roku 2020 a je primárne o malomestskej nude umocnenej začínajúcou globálnou pandémiou. Staré dobré časy.

Mišak Štramák (BOX):

Prečo ste sa rozhodli zapojiť do tejto kompilácie?
Je to naša povinnosť. Vyjadriť solidaritu a podporu všetkými možnými  spôsobmi ktoré sú v našich silách je to najviac čo dokážeme urobiť. Hudobné nástroje a solidarita sú naše najsilnejšie zbrane.

A prečo ste vybrali danú skladbu?
Pesničku Slnečnica sme po spoločnej debate v kapele vybrali spolu. Návrhov bolo viac, ale zámerne sme vybrali práve túto, aby aj kompilácia bola pestrejšia. Rátali sme totiž s tým, že väčšina kapiel a umelcov pošle nasraté a tvrdé veci. Práve Slnečnicou sme chceli vyjadriť nádej v lepšie zajtrajšky.

Matej Tále :

Prečo ste sa rozhodli zapojiť do tejto kompilácie?
Kompiláciu vnímam ako skvelý nápad zjednotiť tematické piesne na jednom mieste a zacieliť tak na undergroundových umelcov a ich výpovede. Prvotný hýbateľ kompilačky ma sám oslovil a prakticky nebolo čo vyberať, nemám vhodnejšiu pesničku k téme.

A prečo ste vybrali danú skladbu?
Skladba Ruský brat rekapituluje rolu Sovietskeho Zväzu a Ruska vo vzťahu k Československu/Slovensku prostredníctvom postavy tankistu Sergeja. Po hudobnej stránke ide tiež o kompiláciu: vybral som niekoľko známych ruských melódií – ľudových či zľudovených pesničiek ako Kaťuša, Pieseň o priateľovi od Vladimíra Vysockého, ako aj „svätokrádež“ vo forme najslávnejšej sovietskej protifašistickej piesne Svätá vojna, ktorá je súčasťou modernej ruskej legendy o protinacistickom džiháde. Rétorika tejto legendy sa vyťahuje vždy, keď treba, ako aj pri invázii v roku 1968.

Maroš Buchel (Kazostroj) :

Prečo ste sa rozhodli zapojiť do tejto kompilácie?
Rozhodli sme sa tak preto, lebo sme ako kapela chceli nejako pomôcť a zároveň ventilovať negatívne emócie, obavy a melanchóliu, ktorú vojna priniesla.

A prečo ste vybrali danú skladbu?
Rozhodli sme sa zložiť niečo pôvodné za týmto účelom, pretože nič z našej predošlej tvorby neadresovalo vojnu takto priamo. Proste nikto z nás nikdy nerátal, že toto sa nás bude ešte niekedy týkať.

text: Palo Závodský
foto: archív

Palo Zavodský