Novinky

Slovenská kapela Energia zaplavuje hudobnú scénu – s davovým prispením fanúšikov.

Mladá slovenská kapela si prostredníctvom českého crowdfundingového inkubátoru Music Cluster vybrala financie na realizáciu singlu a videoklipu.

Prvý  rýdzo český crowdfundingový projekt Music Cluster predstavuje ďalší produkt zo svojej  liahne: slovenská pop -rocková kapela Energia pod jeho krídlami vydáva nový singel a k nemu rovno aj videoklip. Šesťčlenné zoskupenie zo  západoslovenskej  Skalice si túto dvoj kombináciu  nadelilo k svojmu desiatemu výročiu – treba dodať, že za sľubného prispenia  svojej fanúšikovskej základne. Prostredníctvom platformy Music Cluster sa hudobníkom na realizáciu tohto narodeninového darčeka podarilo vyzberať cez 92 000 Kč.

Okrem  zaistenia financií  si Energia od spolupráce s Music Clusterom sľubovala  predovšetkým zviditeľnenie na česko-slovenskej hudobnej scéne  a zároveň aj prechod z viac – menej amatérskej na profesionálne hudobné zoskupenie. K naplneniu  tohto cieľa si mladí hudobníci nemohli vybrať lepšie – presne to totiž „svojim“ kapelám platforma Music Cluster, orientovaná výhradne na podporu hudobných projektov, ponúka. Nejedná sa totiž len o službu sprostredkúvajúcu  výber peňazí  on-line, ale skôr o crowdfundingový hudobný label: „Kapelám ponúkame komplexný servis a okrem pomoci so zaistením financií im zároveň poskytujeme i naše know-how z oblasti profesionálnej audiovizuálnej produkcie a propagácie. Vedľa teoretického mentoringu ponúkame aj možnosť priamej realizácie projektu, na ktorý si u nás vybrali – máme k dispozícii profesionálne nahrávacie štúdio, natáčaciu techniku a samozrejme i tím príslušných odborníkov“, vraví  jeden zo zakladateľov Music Clusteru Martin Vyhnánek.

Práve slovenská Energia sa rozhodla využiť tejto  služby v celej jej šírke: obidva ich projekty vznikli kompletne v produkcii Music Clusteru, videoklip sa natáčal priamo v ich rodnej Skalici, kam za nimi prišiel kompletný filmový  štáb. „Sme prvá slovenská kapela, ktorá k natočeniu singlu a klipu využila metódy crowdfundingu a sme radi, že sme mali možnosť využiť práve služieb Music Clusteru. Rady a tipy profesionálov  z ich týmu pre nás boli veľmi cenné – dá sa povedať, že takmer  k nezaplateniu“, smeje sa speváčka Monika Míšová. Vzájomnú  spoluprácu si  pochvaľuje aj Attila Kováč, režisér videoklipu a ďalší zo zakladateľov MC: „Projekty do ktorých sa rozhodneme vložiť náš čas si pečlivo vyberáme a s autormi podrobne konzultujeme ich zámery a ciele. Väčšinou je totiž pre ich uskutočnenie potreba zmobilizovať kompletný realizační tím: od reklamných kreativcov a PR špecialistov, cez producentov, vydavateľov a grafikov, až po sound designerov, kameramanov, osvetľovačov alebo maskérku. V tomto prípade sa ale podľa môjho názoru investovaná energia vyplatila na obidvoch stranách a vznikla z toho pekná vec“.

Podobných úspešných projektov  už ale pod krídlami  tohto ojedinelého crowdfundingového inkubátoru vzniklo viacej – medzi inými napríklad hudobné  DVD pražskej  kabaretnej skupiny Jelení Loje alebo  CD „Jako dort“ kapely Třetí sloka. Do konca roku 2013 je ďalej naplánovaná realizácia CD kapiel Poletíme? a Vagyny Dy Praga. Platforma Music Cluster sa tak od „pouhých“ crowdfundingových serverov skutočne líši a cez svoj profesionálny mentoring a produkčné služby dáva vzniknúť inovatívnemu prístupu k hudobnej produkcii, vhodnému 21. storočia. „Music Cluster je to, čo sme sami toľko potrebovali, keď sme začínali. Zistiť, čo potrebujeme, kto to urobí  a čo nás posunie ďalej, nám dalo toľko  práce, dohadov a peňazí, že sme sa rozhodli tieto svoje skúsenosti nahádzať do jedného vreca a naviac pridať aj riešenie… A to vrece sa volá Music Cluster,“ zhŕňa jeden z mentorov projektu, producent, hudobník a skladateľ Ondřej Škoch.

Generálnym partnerom projektu Music Cluster sú Kytary.cz; ďalšími partnermi  sú All Senses Production, 1Year&More Production,100PROmotion, Good Day Records a Infinity Vision.

Mediálnym partnerom projektu je iREPORT.

Viac o projekte nájdete na:

www.musiccluster.cz

www.facebook.com/MusicCluster

www.youtube.com/user/MusicClusterChannel

Kontakt pre média:

Martin Vyhnánek: martin@musiccluster.cz; 00420 721 561 535

Ľuboš Tomaško: kapela.energia@centrum.sk, 00421 918 047 502

https://www.facebook.com/pages/ENERGIA-official-/246328278712775

zdroj: Marek Pukančík

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky