Novinky

Rozhovor s Xindlom X k novej štúdiovej doske Kvadratura záchranného kruhu (vychádza 23. 9. 2016)

Aká bude doska Kvadratura záchranného kruhu, v čom bude rovnaká a v čom iná?

Myslím, že touto doskou pokračujeme v ceste, ktorú sme začali na predchádzajúcom albume Čecháček Made. V piesňach je počuť viac folku a sú ešte o niečo priamočiarejšie. Na druhú stranu je nahrávka hudobne farebnejšia, pretože od nahrávania minulého albumu sme kapelu rozšírili o post druhého gitaristu. Takže okrem akustiky, basy, bicích a piana tú znie ešte elektrika alebo nylonka.

O čom piesne sú?

Ako už názov napovedá, všetky piesne rozprávajú príbehy topiacich sa ľudí, či už v doslovnom alebo prenesenom slova zmysle. Ale až na toto spojivo je doska pomerne tematicky rozmanitá. Nájdete tu vážnejšie piesne, ako napríklad Na palubě Titanicu, ktorá popisuje rozpad spoločnosti počas krízy, alebo Žáby v hrnci, opisujúca atmosféru doby, kde „v strachu z netolerantných stratili sme toleranciu“, ale aj satirickú skladbu Mušle o meraní si pindíkov na záchodoch či žartovnú pieseň o milostných katastrofách Mýval. Portréty stratených existencií vo víre veľkomesta Popoluška a Vítr v kešeni, ale aj piesne o nestratila nádej ako Na vodě, Od mozku k srdci či Světlo na konci tunelu. A navrch pieseň o anjeloch medzi nami Gréta.

Ako prebiehalo nahrávanie?

Chceli sme, aby nahrávka čo najviac odrážala sound a energiu našej kapely na koncertoch, takže je všetko hrané len takto v piatich ľuďoch a piatich nástrojoch bez akýchkoľvek samplov či hosťujúcich muzikantov. Iba niektoré piesne sme ozdobili sláčikovými partami, ktoré na husle a kontrabas nahral náš basista Jenda Cidlinský, iné banjo a mandolínu, ktoré nahral náš pianista Dalibor Cidlinský Jr.

Kto sa na doske podieľal?

Hudbu a texty u všetkých piesní som napísal ja. Na aranžmánoch sa podieľali všetci muzikanti pod vedením nášho pianistu a producenta Dalibora Cidlinského Jr. Je to už štvrtá platňa, ktorú s ním a s jeho bratom Jendou robím. Rovnako ako na minulej doske tu bubnuje Emil Valach. Pred dvoma rokmi sa ku kapele pripojil ešte gitarista Lukáš Bundil. Bohužiaľ v poslednom roku je príliš vyťažený svojou kapelou Slza, a preto sa na koncertoch strieda s Milanom Matouškom. Prišlo mi preto správne, aby sa na doske podieľali obaja. A tak v niektorých piesňach hrá Lukáš a v niektorých Milan.

Chystá sa k doske turné?

Chystajú sa hneď dve turné. Počas októbra predstavíme dosku v ôsmich mestách na Slovensku. A dosť sa na to teším, pretože doteraz som v slovenských kluboch vystupoval vždy len sám alebo s druhým gitaristom, ale tentoraz konečne pôjdeme celé turné s celou kapelou. Zahráme všetky piesne z novej platne a druhú polovicu koncertu bude tvoriť také naše best of. Ďalšia časť turné bude na jar a bude mať jedenásť zastávok prevažne v Čechách a na Morave. Na tejto časti turné predstavíme nielen novú platňu, ale tiež zalovíme v archíve a oprášime veľa piesní z prvej a druhej dosky, ktoré už sme dlho nehrali.

Bude mať turné nejakého hosťa?

Na oboch častiach turné s nami vystúpi pesničkár Petr Lűftner, ktorému som nedávno produkoval jeho prvú autorskú platňu Až se príště narodím. Jeho pesničky ma hrozne bavia a verím, že to na koncertoch bude pekné spojenie.

Rozhovor pripravila Johana Turner, TURNER PR, www.turner.cz

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky