Novinky

Prvú časť výnimočného projektu Hudba Európy, ktorý očaril tisíce návštevníkov hradu Devín, si môžete pozrieť zo záznamu v televízii!

Skvelá správa pre nadšencov kvalitnej hudby! Tí, ktorí nepatrili medzi vyše 2500 šťastlivcov a výnimočný koncert Hudba Európy nezažili „naživo“, majú možnosť vidieť ho zo záznamu. Jeho prvú časť odvysielalal RTVS na Dvojke minulý piatok večer. Otvárací koncert 7. európskeho samitu regiónov a miest bol pre návštevníkov naozaj nezabudnuteľným zážitkom a skladal sa z troch častí. Televízia zatiaľ odvysiela druhú časť, ktorú tvorila legendárna kompozícia barokového skladateľa Georga Friedricha Händela „Hudba k ohňostroju“. Divákov na Devíne naživo doslova ohromila! Vynikajúco ju interpretoval Slovenský symfonický orchester pod dirigentskou taktovkou Antona Popoviča a sprevádzal  ju impozantný, s hudbou koordinovaný ohňostroj.

A je to tu! Ak ste nemali šancu zažiť unikátny otvárací koncert 7. európskeho samitu regiónov a miest, môžete sa jeho fascinujúcej atmosféry dotknúť aspoň prostredníctvom záznamu.

„Koncert bol na hrade Devín 7. júla a mal tri časti. Jedným z vrcholov večera bola legendárna kompozícia barokového skladateľa Georga Friedricha Händela „Hudba k ohňostroju“, ktorá odznela v podaní skvelých hudobníkov Slovenského symfonického orchestra. Sprevádzal ju impozantný, s hudbou koordinovaný ohňostroj,“ vraví jeden z autorov projektu Anton Popovič, ktorý koncert aj dirigoval.

Koncert na Devíne ukázal, že aj vážna hudba dokáže očariť dnešné publikum. Händelova kompozícia návštevníkom Devína doslova vyrazila dych! Dramaturgia projektu vybrala túto skladbu aj preto, že Georg Friedrich Händel bol takpovediac rýdzim Európanom. Narodil sa v roku 1685 v saskom meste Halle, mladosť a prvé veľké úspechy ako operný skladateľ prežil v Taliansku, najproduktívnejšie roky strávil v Londýne a vo svojej tvorbe prepájal nemecký, taliansky, francúzsky a anglický kompozičný štýl.

__D71_3055„Hudbu ku kráľovskému ohňostroju napísal Händel na základe oficiálnej objednávky pre oslavy pri príležitosti podpísania Aachenského mieru medzi Francúzskom, Veľkou Britániou a Holandským kráľovstvom v roku 1749, ktoré kráľ Juraj II. usporiadal v londýnskom Green Parku pred vyše 260-mi rokmi. Ukázalo sa, že jeho hudba je stále aktuálna. Sme radi, že ľudia odchádzali z Devína v povznesenej nálade a verím, že sa jedinečnú atmosféru podarilo zachytiť aj kamerám,“ uzavrel dramaturg projektu Adrian Rajter.

Podujatie Hudba Európy na Devíne priniesol verejnosti Bratislavský samosprávny kraj a konalo sa pod záštitou slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie. Partnermi podujatia sú RTVS, Hlavné mesto Bratislava, zoznam.sk, SOZA a TASR. Záznam Händlovej „Hudby k ohňostroju“ odvysielala Dvojka RTVS minulý piatok o 19.45. Ďalšie časti koncertu – rockové a popové hviezdy so symfonickým orchestrom a Pink Floyd – Atom Heart Mother, odvysiela televízia v auguste a v septembri.

zdroj: Nora Krchňáková

foto: Imrich Pluhár

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky