Novinky

Prešovskí hudobníci o novinke Komajoty

Mýtus tretieho albumu, ktorý je pre kapelu zlomový v zmysle úspechu, či neúspechu, sa dotýka každej skupiny. Svoju tretiu nahrávku Kolobeh má po roku a pol skladania a nahrávania aj Komajota. Novinka vzbudila záujem u viacerých prešovských hudobníkov, ktorí prezradili svoje čerstvé dojmy z nového albumu Kolobeh a aj z koncertu, na ktorom kapela predstavila svoju novinku. V priestoroch prešovského V klubu sa na krstnom koncerte objavili speváčky Katka Koščová, Katka Knechnová, Michaela Papp, spevák skupiny Raindown Peter Debnár, producent Vlado „Randy“ Gnepa, moderátor Fun Rádia Junior a aktuálny krstný otec Martin Migaš, bubeník Pehy a majiteľ nahrávacieho štúdia Perina, ktorý prišiel až počas koncertu.

„Vstúpil som do sály a z pódia išla brutálna energia. Bavilo to mňa, ľudí  aj kapelu a tak to má byť,“ hovorí M. Migaš, ktorého sa táto radosť držala celý večer. „Je to jediná kapela, ktorej keď niečo povieš, je tam určitý reflex. Je tam komunikácia a oni ťa rešpektujú. A to je najviac. Nie si len človek, ktorý rádoby niečo povie a teraz aha, tak to použijeme alebo to nepoužijeme. Nie je tam vypočítavosť. Dnes to bolo o tom, že sme si dali jeden seriózny, voľný krst a všetci sme sa bavili,“ reflektuje Martin posledný rok a pol strávený prácou na albume Kolobeh. A kde vidí najsilnejšiu zbraň skupiny? „Povedal som Husovi, aby vzal všetku svoju energiu a presvedčil ňou ľudí, pretože v jeho hlase vzniká hudba, ktorú keď počujem štyristopäťdesiaty krát, položí ma na zadok. Baví ma to a nenormálne sa z toho všetkého teším.“

Katka Koščová zas prezradila, že sa nové skladby páčia nielen jej, ale aj synovi Martina Husovského. „Mám rada všetky albumy Komajoty a najradšej ich počúvam v aute, pretože sa mi k cestovaniu hodia. Pesničky z Kolobehu sa mi páčia, hoci nepoznám úplne všetky texty naspamäť. Zaujala ma scéna, na ktorej chalani hrali. Takto poctivo sa ešte asi nikdy pred tým nepripravovali. Všetko mali premyslené od A po Z a tým, že s nimi vystupoval aj Miro Szirmai na perkusie a už tradične na klávesy Dano Špiner, to bolo živšie,“ chválila Katka, ktorá poznala aj zákulisie vzniku albumu. „Páčil sa mi Martin Migaš, ktorý album pokrstil. Vyzeral úprimne a rád, že môže byť krstným otcom, a že to spravili celé spolu. Robili na tomto albume veľmi dlho, po nociach, celé dni. Mám to odsledované a odpočúvané od sestry (smiech). Myslím si, že dnešný večer je pre chalanov veľkou satisfakciou za celé ich snaženie,“ dodala speváčka.

Novinka neostala bez pozornosti ďalšej úspešnej prešovskej speváčky Katky Knechtovej. „Koncert sa mi veľmi páčil, pretože som lokál patriot a podporujem prešovské kapely. prekvapila ma scéna, na ktorej dnes chalani hrali. Veľmi pekné,“ uznala speváčka Katka Knechtová, ktorá už mala možnosť album počuť. „Podľa mňa to nie je na prvý posluch, osobne mu ale dám čas,“ zhodnotila Katka a trafila sa do charakteru skladieb, aké Komajota nahráva už od prvého albumu Časopriestor.

Veľmi blízko má ku Komajote aj gitarista Paľo Vozár zo skupiny Sunlips, ktorý na album prispel textom k piesni Vŕby. „V niekotrých polohách mi znejú tvrdšie ako doposiaľ a niektoré veci sa mi zdajú mäkkšie. Zdá sa mi, že chalani z Komajoty teraz spravili elektronické veci tvrdšie a tie pomalé zas mäkkšie,“ hodnotí gitarista P. Vozár ako mu album jeho kolegov znie.

Pred vznikom Komajoty pôsobil jej líder v skupine Raindown spoločne s Petrom Debnárom, ktorý tiež pripája niekoľko postrehov k novinke Komajoty. „Je to opäť niečo iné. Top je pre mňa album Časopriestor, Bludisko je pokračovanie niečoho ďalšieho a ten tretí album sa mi páči. Hlavne skladby Kolobeh, Piesok dní a Fľaše, ktoré síce ešte nie sú single, no mne osobne hovoria veľmi veľa, čo sa týka hudby aj spevu. Každopádne si myslím, že je to výborný album. Páči sa mi master, zvuk , tá šťava z toho celého a ako je to spravené. Je to pekný album,“ prezrádza Peter Debnár.

Prvé predstavenie albumu fanúšikom sa stalo pre skupinu výzvou a rozhodla sa tiež pohrať s priestorom a scénou. V prešovskom V klube preto hudobníci nechali postaviť vlastné pódium oproti tomu fixnému so zámerom ukázať tento priestor svojim fanúšikom v inom duchu. Natiahnutím a nasvietením „plachtových pavučín“ sa im tiež podarilo vyvolať dojem 3D efektu. „Poslucháči sú v dnešnej dobe veľmi nároční a preto sme chceli, aby si z koncertu odniesli domov niečo naviac. Chceli sme, aby mali z koncertu zážitok aj vďaka designu scény a netradičnom umiestnení pódia . Vo véčku zvučíme pravidelne, takže poznáme limity tohto priestoru. Podarilo sa nám ho ale zmeniť a ľudí zaujať. A o to nám šlo. Zároveň sme to nechceli technicky komplikovať, keďže hlavnou myšlienkou bolo urobiť to jednoducho a efektne,“ vysvetľuje dvorný zvukár Komajoty Slavo Tokár, ktorého firma G&G stojí za prípravou koncertnej scény.

V rádiách sa už mesiac hrá prvý singel Voda v koši a Rado Mešša z vydavateľstva Universal Music na krste albumu Kolobeh prezradil, že ho budú nasledovať ešte ďalšie minimálne tri skladby z novinky. „Komajota sa za pomerne krátke obdobie od prvého albumu stala etablovanou kapelou, ktorá má svoje miesto na slovenskej hudobnej scéne a myslím si, že dosiahla množstvo výrazných úspechov. Chlapci prešli od albumu Časopriestor poriadny kus cesty,“ hodnotí R. Mešša.

text: Edo Kopček

foto: Pavel Višňovský

titulka albumu: Paulína Rypáková

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky