NovinkyKam na koncert?

Preßburger Klezmer Band roztancuje Bratislavu koncertom na podporu synagógy!

Jedinečné bratislavské hudobné zoskupenie Preßburger Klezmer Band a uznávaná poľská klezmer skupina Kroke predvedú v Bratislave unikátny koncert! Diváci zažijú fúziu ľudovej hudby východoeurópskych Židov a folklóru východoslovenských národností v modernom štýle! Bratislavskú Starú Tržnicu už čoskoro roztancujú dve najvýznamnejšie klezmer zoskupenia východnej Európy, aby podporili rekonštrukciu synagógy v Žiline!

Bratislavu čaká originálny koncert dvoch skupín! Už 22. novembra 2013 v bratislavskej Starej Tržnici si fanúšikovia môžu vychutnať hudobné zoskupenie Preßburger Klezmer Band, ktoré je najlepšie hodnotenou klezmer skupinou v rámci územia bývalého Československa! Skupina sa predstaví spolu s uznávanou poľskou skupinou Kroke. Fanúšikovia tak zažijú spojenie klezmer, teda ľudovú hudbu východoeurópskych Židov, s folklórom národností žijúcich na východnom Slovensku vrátane slovenského folklóru.

„V jeden večer sa stretnú na pódiu dve najvýznamnejšie klezmer zoskupenia východnej Európy. Slovenská skupina Preßburger Klezmer Band a poľská Kroke. Obe predstavujú absolútnu špičku vo svojom žánri a všetci priaznivci dobrej hudby si prídu na svoje.“ Teší sa Palo Maruščák, usporiadateľ koncertu z agentúry Dr. Horák.

Cieľom jedinečného hudobno – tanečného koncertu je okrem neopakovateľného kultúrneho zážitku, aj podpora rekonštrukcie synagógy v Žiline!

PKB 1„Koncert je absolútne výnimočný. Medzi jednotlivými vystúpeniami divákom predstavia projekt rekonštrukcie Žilinskej synagógy, na ktorý poputuje aj časť výťažku z koncertu.“ Dodal Palo Maruščák.

Okrem hudobníkov z Preßburger Klezmer Band a z Kroke sa divákom v tanečných úlohách predstaví sólista bratislavskej Novej scény a člen známeho tanečného zoskupenia CreDance, David Schimmer a sólistka Lúčnice Linda Luptáková. Na projekte sa aranžérsky podieľal známy slovenský folklórista a dvorný skladateľ súboru Lúčnica – Peter Jantoščiak, bosniansky akordeonista Miroslav Vukovič a členovia skupiny Preßburger Klezmer Band: Marta Potančoková – sólový spev, Srbka Snežana Jović – Werner – akordeón, sólový spev, Andrej Werner – husle, vokály, Miro Lago – klarinet, vokály, Valér Miko – klavír, syntetizátor, vokály, Samo Alexander – kontrabas, sólový spev a Jano Oriško – bicie, perkusie.

Bratislavské hudobné zoskupenie Preßburger Klezmer Band si od svojho založenia v roku 1995 získalo množstvo priaznivcov. Prvá slovenská formácia, ktorá sa inšpiruje emotívnou a tanečnou hudbou zo strednej a východnej Európy známou ako klezmer, je najlepšie hodnotenou skupinou svojho zamerania na území bývalého Československa. Energický hudobný kokteil Preßburger Klezmer Band pozostáva zo židovskej, z balkánskej a orientálnej hudby, zo slovenského a cigánskeho folklóru s prevedením v súčasných moderných štýlov ako je jazz, rock, reggae a latino. Preßburger Klezmer Band patrí medzi popredných predstaviteľov európskej scény world music. Najnovšie CD kapely Tants mit mir získalo prestížne ocenenie RADIO_HEAD AWARD 2012 za najlepší album roka v kategórii World/Folk. Aktuálne má skupina za sebou divácky úspešné koncertné turné s nositeľom ceny GRAMMY a lídrom najlepšej klezmerovej kapele The Klezmatics z New Yorku, Lorinom Sklambergom.

Vstupenky na tento jedinečný koncert si môžu záujemci kúpiť v predajni Dr. Horák na Medenej ulici 19 v Bratislave, na www.drhorak.sk alebo v predajnej sieti Ticketportal.

zdroj: Nora Krchňáková

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky