NovinkyKam na koncert?

Predskokanom islandských dvojičiek Pascal Pinon bude v Bratislave duo Longital

Už vo štvrtok zavíta na Slovensko islandská dvojica Pascal Pinon. Naživo sa predvedie najprv 10. októbra v bratislavskom klube LOFT! a následne v piatok 11. októbra v košickom klube Kasárne/Kulturpark. Obe koncerty budú súčasťou série NouveauNu.Night. Predskokanom sestier Jófrídur a Ásthildur v hlavnom meste Slovenska bude ďalšia, tentoraz slovenská dvojica – Daniel Salontay a Shina alias Longital. Vstupenky na bratislavský koncert sa dajú kúpiť exkluzívne prostredníctvom stránky www.predpredaj.sk. Prvých 50 kusov je už vypredaných, aktuálne sa lístky predávajú za 9,80 eura. Na mieste bude vstupné 12 eur.

LONGITAL

Longital sú hudobní svetobežníci z kopca nad Dunajom, ktorý sa kedysi volal práve Longital. Kozmpopolitný názov korešponduje so životom tejto umeleckej a životnej dvojice. Jedna z najrozcestovanejších slovenských formácií sa totiž v minulosti ukázala v dvanástich krajinách Európy, USA a Kanade. Osobné a úprimné texty piesní tejto dvojice vytvárajú na hudobnom pozadí nevšedné emócie a príbehy, akoby z vlastného vesmíru. Shinin charizmatický spev, hlboké basové linky hrané slákom a výrazná pódiová prezentácia sú vyvažované Danovou divokou hrou na akustickej gitare vo všetkých možných polohách od jemných minimalistických verklíkov, jazzových prvkov až po nespútané zvukové steny. Ženský a mužský vokál sa prepletajú, chvíľu znejú spolu, chvíľami každý za seba.

Dvojica Longital má na konte deväť albumov a dve hudobné ceny. Duo je prizývané k filmovej a divadelnej spolupráci v Česku (divadlo Continuo, film Hodinu Nevíš) a na Slovensku (divadlo Gunagu, Divadlo Elle Danse, Štúdio Tanca, filmy Sneh, Príbeh Emy B.). Tento rok už skupina stihla skomponovať hudbu do animovaného filmu Sneh režisérky Ivany Šebestovej, a úspešne odpremiérovať “iný muzikál“ Bubliny v betóne v spolupráci s autorom a režisérom Viliamom Klimáčkom a tanečným divadlom Elle Danse.

PASCAL PINON

NNN pascal pinon smallDvojičky Jófrídur a Ásthildur z Reykjavíku sa rozhodli založiť kapelu Pascal Pinon, keď mali len 14 rokov. Hrali na tom, čo mali po ruke, pričom prvý koncert odohrali vo svojej detskej izbe. Onedlho už stáli na pódiách rôznych klubov rodnej krajiny a pomaly, ale isto smerovali k logickému kroku – debutovej štúdiovej nahrávke. Ich prvý, eponymný album znie veľmi nežne, dalo by sa povedať, že až hanblivo. Niet sa čomu čudovať – dievčatá mali v čase jeho vydania, teda v roku 2010 stále len 16 rokov. Intímne, akustické skladby nepresahujúce štyri minúty zaujali mnohých, vrátane rešpektovaného vydavateľstva Morr Music. To sa rozhodlo ich debut vydať na celom svete.

Pascal Pinon ponúkajú krehké popové melódie s príchuťou Islandu aj na svojej druhej nahrávke. Album s názvom Twosomeness (2013), produkoval Alex Somers, známy spoluprácou s Jónsim a Sigur Rós. Táto štúdiovka je o čosi dospelejšia, zvukovo bohatšia, je elektronickejšia, no zasnená nálada jej rozhodne nechýba. Dvojica hudobníčok odštartuje jesenné turné k tomuto albumu práve na Slovensku, pričom neskôr nevynechá ani Rakúsko, Švajčiarsko, Holandsko, Francúzsko a Nemecko. Všade tam budú pripomínať neuveriteľnú silu islandskej hudobnej scény…

Longital – A to je všetko?

http://www.youtube.com/watch?v=nSENhjy6Vjk

Longital – Von Von

http://www.youtube.com/watch?v=YJtyonH5KZ8

Pascal Pinon – Bloom

http://www.youtube.com/watch?v=EFgyfHAsOwg

www.vresk.sk

www.facebook.com/NouveauNu

https://www.facebook.com/events/516748115073111/

zdroj: Ján Papač

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky