NovinkyReportáže

Pravá metalová smršť prilákala do Košíc mnohých fanúšikov!

V piatok 15.2.2019 sa v Košickom Colloseu konalo stretnutie metalových kapiel. Fanúšikov potešili zoskupenia z rôznych kútov Slovenska. Metalovú nádielku si užil každý po svojom. Niekto s pivom v ruke a niektorí vďaka narodeninovej oslave aj s tortou na tvári.

Ako prvá sa predstavila kapela IRIA (Black / Death Metal). Vznikla v roku 2010 v Prešove a ukázala sa aj po boku známych legiend ANCESTRAL VOLKHVES, BRUTE, PHANTASMA a PERVERSITY. Svoj Black/death metal  predviedli v plnej paráde aj keď na začiatku bolo ešte veľmi málo ľudí. Spevák spieval z plných pľúc a každý kto v Colloseu bol od začiatku nemohol odtrhnúť ako uši tak ani zrak z ich vystúpenia. Iria prezradila, že vychádza nový album, na ktorý sa môžu fanúšikovia tešiť. Zahrali svoje najznámejšie pesničky v zostave: Orfeus – gitary, Nihil – gitary, vokály, Doom – basgitara, Zeus – bicie.

Ženské oko nevedelo odolať na pohľad mocných mužov z DEPRESY (atmospheric melodic / death metal). Tí vznikli okolo roku 1991 v Trenčíne. Spievajú prevažne o záležitostiach na rozhraní života a smrti, mágii a temnote. Depresy sa ukázali aj na známych festivaloch na Slovensku aj Česku napr. Brutal Assault, Nuclear Storm, Festering Blood. Na túto metalovú smršť sa prišlo pozrieť už viac fanúšikov, čo chlapcov veľmi potešilo a bolo to aj počuť. Vtedy ukázali čo je pravá metalová atmosféra. Skúsenú skupinu fanúšikovia povzbudili veľkým potleskom, a v rytme hudby nechýbal ani head-banging. Kapela sa ukázala v zostave: Roman „Dirrt“ Špatný – gitara, Michael – gitara, Hoyas Attack – bicie, Stanislav „Vesper“ Derneš – vokály, Gabriel – basgitara, Giana – klávesy

Pravý pagan metal nám predviedla kapela RAMCHAT, ktorú v roku 2013 založil známy Pavel „Hirax“ Baričák. Zostavu tvoria nemenej ostrieľaní metaloví harcovníci z Martina. Ramchat má za sebou viaceré albumy (Bes, Karpaty, Bes/Karpaty, Atrana, Nepočaria! a najnovší Jastrab), ktoré fanúšikovia stále radi počúvajú. Texty sú známe tým, že nás oboznamujú so slovanskými mýtmi. Keď prišla kapela na pódium už bolo plné Colloseum. Všetci boli oblečení v štýle slovanských odevov, čo dodávalo energiu aj ľahšie vcítenie sa do textov piesní. Ramchat zahrali fanúšikom obľúbené piesne ako Spanšteli sme!, Perún hromom žehná nás a Posledný pohan. Spevák Maťo Walki dal fanúšikom aj na výber pesničku. Všetci si vybrali známu pieseň Mor Ho! Kapela neváhala a začala hrať. Vtedy sa fanúšikovia rozbehli a vytvorili circle. Nechýbalo pogo, head-banging a taktiež ani crowd surfing. Na koncerte sa konala aj narodeninová oslava 24. narodenín. Fanúšikovia oslávenkyňu vzali na ruky a potom si celý koncert užívala na pódiu spolu s kapelou. Po koncerte sa torta nerozkrojila, ale skončila na tvári ako oslávenkyni, tak aj na tvári jej známych.

Piatok metalových skupín sa ukončil úspešne. Fanúšikovia odchádzali s vyspievaným hrdlom alebo s nezabudnuteľnou ochutnávkou torty. Metalový večer ako sa patrí!

Autor a foto:  Katka Nagyová

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky