Novinky

Pozvánka na Master Class: Immanuel Wilkins v Bratislave

Slovenská jazzová spoločnosť pozýva na Master class so saxofonistom Immanuelom Wilkinsom, ktorý sa uskutoční v rámci Letnej jazzovej dielne 2023 na Konzervatóriu v Bratislave.

Alto saxofonista a skladateľ Immanuel Wilkins vtrhol na hudobnú scénu v roku 2020 vydaním svojho debutového albumu s názvom Omega (Blue Note) s jeho dlhoročným kvartetom (Micah Thomas, Daryl Johns a Kweku Sumbry). Hoci mal v čase vydania len 22 rokov, jeho kvarteto bolo spolu už viac ako štyri roky a ich súdržnosť sa odráža tak vo vyspelosti Wilkinsovho zvuku, ako aj v prepracovanosti a hĺbke jeho skladieb. Čoskoro nasledovali ďalšie ocenenia. Album „Omega“, New York Times označil za najlepšie nový vydaný album roku 2020, najlepší debutový jazzový album od NPR a bol nominovaný na cenu NAACP Image Award. Rok sa skončil na výbornú, Wilkins vyhral prestížne ocenenie Letter One Rising Stars Award.

Byť kapelníkom v pracovnej skupine umožnilo Wilkinsovi naďalej rásť ako skladateľovi, tak aj ako aranžérovi – a viedlo to k tomu, že získal množstvo provízií a grantov ako napríklad od The National Jazz Museum in Harlem, The Jazz Gallery Artist Residency Commission Program (spolupráca so Sidra Bell Dance NY, 2020), The Kimmel Center Artist in Residence for 2020 (spolupráca s fotografom Rogom Walkerom a kameramanom Davidom Dempewolfom) a grant South Arts Creativity Residency Grant (s kolegom saxofonistom a mentorom Odean Popom).

Wilkinsov záujem a vášeň pre zdieľanie a uchovávanie jazzovej hudby ho viedli k tomu, aby sa naďalej venoval svojej komunite a organizoval  majstrovské kurzy v mnohých vzdelávacích inštitúciách vrátane: Yale, Conservatorium van Amsterdam, Basel Jazz Schule a Oberlin a ďalších. V roku 2022 Wilkins vydal svoj druhý album The 7th Hand pod vydavateľstvom Blue Note. Rovnako ako jeho prvé vydanie, aj The 7th Hand sa umiestnil na vrchole mnohých koncoročných zoznamov vrátane Jazzwise, NPR, The New York Times, The Financial Times a Jazz Times. Rok 2022 tiež otvoril príležitosti na turné pre koncertovanie s jeho kvartetom.

Koncerty odohrali v USA, Kanade a Európe vrátane pozoruhodných vystúpení na Montrealskom jazzovom festivale, Monterey jazzovom festivale, Umbrii, Northsea, Pori Jazz, Newport a DC jazzovom festivale. Okrem turné ako líder Wilkins pokračuje v nahrávaní a zdieľaní kapely so svojimi rovesníkmi a jeho dlhoročnými mentormi vrátane: Jason Moran, Kenny Barron, Wynton Marsalis, Bob Dylan, Solange, Joel Ross, Gerald Clayton a Lalah Hathaway a ďalšími.

text: Katarína Ovseníková
foto: immanuelwilkins.com

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky