Novinky

Po Prahe zvíťazili LANDFIL aj vo finále Stropkovskej hudobnej ligy

STROPKOV (03.02.2013) Stropkovská hudobná liga vyvrcholila piatkovým finále, do ktorého získala nomináciu šestica interpretov – yelllowe, The Cardinals, LANDFIL, Papyllon, Juraj Tauber a noXcuse. V Divadelnej sále mesta Stropkov mal každý z nich k dispozícii polhodinu hracieho času, aby svojim vystúpením oslovil odbornú porotu na čele s čestným predsedom Mirom Táslerom.

Po viac ako štvorhodinovom hudobnom maratóne, v ktorom ako hostia vystúpili domáci Fantasy a víťaz 4. ročníka Matúš Ciger s novou zostavou Mofokiller, rozdali organizátori ceny najskôr v individuálnych kategóriách. Ocenenie za Muzikantské srdce si odniesol Jaroslav Geci (Yelllowe), Najlepším mladým interpretom sa stal bubeník Ján Gdovec (Breaking the Silence), za Najlepšieho muzikanta bol vyhlásený Juraj Tauber a honor Najlepšej speváčky získala Ivana Kovačicová (Landfil). „Nikdy som nenavštevovala hodiny spevu, vždy som si spievala doma iba sama pre seba, o to viac som teraz prekvapená,“ usmievala sa I. Kovačicová.

foToPuškáš-078Celkovým víťazom 5. ročníka Stropkovskej hudobnej ligy sa stala kapela LANDFIL. Pripomenieme, že partia z Trnavy vyhrala tiež Skuteční ligu v Prahe a v priebehu niekoľkých mesiacov sa jej dostalo dvojnásobného uznania nielen doma, ale aj v Česku. „Do Stropkova som prišiel s očakávaním, že si nájdem niekoho na festival a v tomto prípade som možno našiel kapelu nielen na festival… Príjemne ma prekvapila predovšetkým speváčka Ivana, ktorá spieva veľmi dobre a hoci ako celok majú nezávislé undergroundové cítenie, môžu v našom šoubiznise do istej miery namútiť vodu. Od čias, keď sme začínali s IMT Smile, totiž platí stále to isté. Ak kapela na sebe maká, má šancu niečo dosiahnuť. V tejto chvíli nie je podstatné, či budú slávni alebo budú koncertovať v kluboch, každopádne priestor presadiť sa tu je. Všetko však závisí iba od nich, aké majú očakávania, ako budú pracovať, prezentovať sa…,“ uviedol Miro Tásler.

foToPuškáš-108LANDFIL ako kapela nevznikli prvoplánovo. Ich príbeh sa začína pri posedení pri ohni, kde si I. Kovačicová a gitarista J. Bednárik povedali, že by mohlo mať zmysel vyskúšať si muzicírovanie v kapele so všetkým, čo k tomu patrí. Ako zdôraznili, hudba je súčasťou ich životov, v ktorých im pomáha spájať ľudí, kreativitu a zábavu dohromady. Možnosť robiť muziku berú ako dar aj pre to, že v pesničkách im dovoľuje povedať to, čo inak vysloviť nevedia. „Za nás všetkých môžem povedať, že sme veľmi šťastní, lebo hudba nás napĺňa a život bez nej si nevieme predstaviť. O to viac som rada, že existujú súťaže, ktoré dajú možnosť prezentovať sa mladým kapelám s ich vlastnou tvorbou. Inklinujeme skôr k alternatíve a z rôznych štýlov si vyberáme, čo nás najviac oslovuje. Pri skladaní je pre nás najdôležitejšie vytvoriť song, ktorý ide priamo od srdca, žiadne pózy, prázdne slová a naučené akordy,“ vysvetľovala I. Kovačicová.

foToPuškáš-330Za účasťou LANDFIL v Stropkovskej hudobnej lige treba hľadať Juraja Taubera. V roku 2012 sa vo finále predstavil so skupinou Ranné toporenie a domov si vtedy odniesol cenu za 3. miesto. Po dvoch rokoch si zo Stropkova viezol hneď dve ceny – Najlepší muzikant a Sympatie divákov. „Minule som nad tým rozmýšľal, že keď ma napadne pesnička, urobím ju za 2 – 3 hodiny. Hudba ide cezo mňa sama a ja si to užívam, či už pri skladaní alebo na koncertoch. V porovnaní s kapelou som dnes vystúpil s inými hudobníkmi, ktorí mi pomáhajú dávať mojim piesňam nový nádych. Spolupráca s Ďurom Adamom a Piotrom Trnkom ma mimoriadne baví, lebo sú to skvelí muzikanti,“ vysvetlil J. Tauber.

Vyhodnotenie

Muzikantské srdce – FANTASY,  The Oralgutant opeechucks, ARCHA, yelllowe
Víťaz: yelllowe – Jaroslav Geci (basgitara)

Najlepší mladý interpret – Breaking The Silence, Druhé ja

Víťaz: Breaking The Silence – Ján Gdovec (bicie)

Najlepší muzikant/-ka – Juraj Tauber, Breaking The Silence, ARCHA, Blissful Age, yelllowe
Víťaz: Juraj Tauber (gitara, spev)

Najlepší spevák/-čka –  Juraj Tauber, Druhé Ja, LANDFIL, Meyssa

Víťaz: LANDFIL – Ivana Kovačicová (spev, klávesy)

Sympatie divákov – Juraj Tauber

Hlavná kategória

3. miesto – yelllowe

2. miesto – Papyllon

1. miesto – LANDFIL

Imrich Makó, PR a produkčný manažér
Zdroj: GRAND STUDIO, s.r.o.

Foto: Tomáš Puškáš

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky