Novinky

Petra Bači Band vydala debutový album: Dve možnosti/Two Options

Herečka, moderátorka a hudobníčka Petra Bačinská vydáva so svojím hudobným projektom Petra Bači Band debutový album Dve Možnosti/Two Options. Po EP (Ešte Počkaj), ktoré kapela vydala pred tromi rokmi, prichádza na svet aj CD. Obsahuje desať piesní a každá má svoju vlastnú osobitú tvár. 

Pestrofarebné aranžmány a žánrová rôznorodosť zabezpečujú, že sa poslucháč nenudí. Speváčku počujeme spievať slovenské, ale aj anglické texty. Elektrická gitara, basová gitara, keyboard a bicie spolu bohato a nápadito vytvárajú unikátne atmosféry, ktoré prevedú poslucháča cez rock, pop, jazz, disco, či swing .

Nahrávanie bolo rozdelené na dve etapy, november 2022 a február 2023. Pred samotnou prácou v štúdiu, sa kapela “vyladzovala” a šperkovala aranžmány na chate pod lesom v Ľutine, kde sa zavreli na niekoľko dní. „A dobre nám spolu bolo, aj sme si halušky urobili, aj do lokálnej krčmy na pivo zašli,” smeje sa frontmenka Petra.

Nahrávanie prebiehalo v štúdiu Klaksón v Lipanoch u popredného zvukového technika Romana Šoltýsa. „Roman je vo svojej práci absolútny odborník s rokmi praxe a aj napriek tomu z neho saje obrovská pokora, vľúdnosť a priateľskosť. Nechával nám vlastný priestor, ale rád nás usmernil, keď sme ho požiadali. Vytvoril nám pokojnú, pohodovú atmosféru, kde sa človek nebojí robiť chyby a vie, že ho nikto nesúdi,” dopĺňa Petra.

Autorka priznáva, že album mal pôvodne niesť meno KonečNE: „materiál bol pripravený už naozaj dlhšiu dobu a kvôli rôznym, aj rodinným okolnostiam, sme nahrávanie odkladali. Aj preto finálny pocit zo zrodu albumu je obrovský výdych: KOnečnee“. Zároveň kapela pridáva druhý rozmer názvu, a to netradičný koniec pôvodného zloženia Petra Bači Band. Žiadne dramatické dôvody nie sú za preskupením členov kapely, ale len prostý vývoj životných okolností. „Je to nezvyčajné viem, ale my sme ako kapela, tú našu spoluprácu ukončili práve spoločným počinom – nahratím albumu.“ Výdych z vydania albumu nie je podľa Petry len ukončením jednej etapy, ale aj začiatkom novej. 

O oživenie viacerých piesní sa postaral aj etablovaný saxofonista Ján Lazorík, ktorý veľmi vkusným spôsobom nahral svoje party a tak pozdvihol atmosféru skladieb.

Autor fotografie na CD nosič je prešovský fotograf Michał Bačinský. „Mišo má veľmi unikátne umelecké videnie. Má chuť a výdrž, keďže sme fotili asi počas najväčších mrazov tejto zimy. Bolo tak tomu aj pri točení videoklipu ku skladbe Celebrity. Nejako schválne-neschválne sme sa chceli umelecky prejavovať len v mínusových teplotách.“

O grafiku a celú umeleckú stránku coveru sa postarala výtvarníčka Jana Kadaňková. „Janka si vypočula CD a po prvej porade sme vedeli, že sme na úplne rovnakej vlne. Pozitívnou výhodou bol fakt, že Janka ma pozná z divadelného prostredia, ale i z toho ľudského a preto som si mohla dovoliť aj mlčať a len sa nadšene dívať a počúvať.“

Všetky technické veci zastrešoval Matúš Bačinský, ktorý sa tak chtiac-nechtiac zároveň stal aj manažérom kapely. Kapela plánuje aj krst albumu a o detailoch bude informovať svojich fanúšikov cez sociálne siete.

„Snažili sme sa nahrať skladby poctivo a pravdivo vo viere, že každá pieseň si nájde svojho poslucháča, ktorý si v nej kus svojej pravdy nájde.“

Album je dostupný na Spotify a všetkých digitálnych platformách. Zakúpiť si ho elektronicky je možné na bandcamp.com. „Ako klasici, od 12.02 máme k dispozícii aj fyzické nosiče, aj keď zisťujeme, že tie sú už vhodné len na poličky, keďže cd prehrávače už nie sú obsahom každej domácnosti či áut ako to bolo kedysi.”

Na albume spolupracovali:

Martin  Tkáč – gitara
Michal Balík – klávesy
Dávid Čudek – bicie
Matúš Bačinský – basová gitara
Pavol Šarišský – bicie (v skladbách 8,9,10)
Ján Lazorík – saxofón
Martin Tomašik – gitarové sólo v skladbe 3
Anna Kovaľová, Katarína Kovaľová, Antónia Kurimsky Oľšavská – vokály (skladba 1,5)
Autor textov a hudby Petra Bačinská
Hudobné aranžmány – Petra Bači Band
Jana Kadaňková- grafika
Michal Bačinský – foto

Nahraté v štúdiu Klaksón, Roman Šoltýs – mix a master

zdroj: PR
foto: Michal Bačinský

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky