NovinkyKam na koncert?

PETER GABRIEL V ROCK AND ROLL HALL OF FAME

10. apríla sa v Brooklyne – New York City bude konať slávnostná akcia, v rámci ktorej bude do Rock and Roll Hall of Fame – doslova Rockandrollovej siene slávy – oficiálne uvedený muzikant par excellence  pán Peter Gabriel. Sekundovať mu bude frontman kapely Cold Play, ktorému sa dostalo tej pocty, že tohto vynikajúceho hudobníka do Rock and Roll Hall of Fame uvedie. Záznam bude následne 31.mája odvysielaný televíziou HBO.

Rock and Roll Hall of Fame sídli v americkom Clevelande a slúži ako pocta významným hudobníkom, producentom a ostatným ľuďom s mimoriadnym prínosom pre vývoj svetového rock and rollu.

Peter Gabriel ako čerstvý člen tohto prestížneho spoločenstva hudobníkov, spevákov a skladateľov, vystúpi 5.mája v Slovnaft Aréne v Bratislave.

Pri príležitosti 25. výročia vydania svojho prevratného albumu „So“, ho Peter Gabriel predstaví v celom rozsahu na európskom turné 2013/2014.

Peter Gabriel nepochybne patrí k zásadným postavám histórie populárnej hudby. Jej tvár ovplyvnil ako člen kapely Genesis, ktorú v roku 1967 spoluzaložil, aj ako sólový umelec. Získal celý rad rôznych ocenení vrátane troch cien Brit Awards a šiestich cien Grammy.

Pochvalné recenzie k 25. výročiu vydania albumu „So“:

„Piesne ostávajú nadčasové. Gabriel nahral majstrovský album ponúkajúci príjemný pop, ktorý je ale zároveň skvele neobvyklý.“ Q Magazine

„V každej správnej zbierke platní by tento najlepší sólový album Petra Gabriela mal byť.“ The Sun

„So“ ‚je jedným z obrích dravcov globálneho popu.“ Uncut

Po nedávnej reedícii kritikou uznávaného albumu „So“ a množstve koncertov v Amerike aj Európe dorazí Peter Gabriel na jar roku 2014 so svojím turné nazvaným „Back To Front“ aj na Slovensko. Na koncerte bude Gabriela sprevádzať pôvodná zostava z albumu „So“ a zaznejú na ňom všetky zásadné skladby jeho kariéry vrátane celého zmieňovaného albumu.

Album „So“ vyšiel v roku 1986 a stal sa jednou z najdôležitejších platní tohto obdobia. Bol medzinárodne ocenený množstvom platinových platní (len v USA sa ho predalo viac ako 5 miliónov). Obrovským hitom sa stala skladba „Sledgehammer“ a jej vskutku priekopnícky videoklip ostáva na hudobnej stanici  MTV najhranejším klipom všetkých dôb. „So“ naviac obsahuje mnoho veľkých Gabrielových hitov a obľúbených piesní, vrátane „In Your Eyes“ – tá zaznela vo filme „Say Anything“, duetu s Kate Bush „Don’t Give Up“ či „Big Time“. Na platni sa podielal celý rad  pozoruhodných umelcov napríklad  Lori Anderson, Stewart Copeland, Daniel Lanois, Jim Kerr, Bill Laswell a Nile Rodgers.

Gabriel  dobu vzniku albumu popisuje nasledovne:

„Myslím, že keď sme vtedy tento album hrali, vedeli sme, že je dobrý. Nebol som nejaký obskúrny umelec; mal som už hity ako „Shock The Monkey“, „Games Without Frontiers“  a „Solsbury Hill“, ale po každom z nich som sa zámerne čiastočne zase sťahoval do tieňa. Albumom „So“ skončili všetky moje úvahy o sebe ako o kultovom umelcovi na hrane hudobného mainstreamu, hlavne v Amerike. Možnosť stiahnuť sa zase do tieňa pre mňa už neexistovala.“

„So“ 25th Anniversary Edition je príležitosťou preskúmať, ako album vznikol, ako vznikali jednotlivé skladby, ako sa vyvíjali a predstaviť skvelú koncertnú podobu „So“ na turné.

„Čas na všetkom zanecháva nezmazateľnú stopu. Keď sa vraciate do minulosti, už v nej nemôžete žiť, ale môžete okolo nej chodiť, oprášiť staré spomienky a občas zachytiť vôňu nejakého miesta, v ktorom ste žili“ hovorí Peter Gabriel.

Peter Gabriel sa prvý krát  medzinárodne preslávil v Genesis, v kapele, ktorej bol spoluzakladateľom ešte v škole. Po odchode z Genesis v roku 1975 natočil sedem štúdiových albumov, hudbu k filmom Birdy“, „Posledné pokušenie Krista“ a „Rabbit Proof Fence“, niekoľko koncertných nahrávok a výberoviek.

Počas svojej bohatej hudobnej kariéry získal mnoho cien Grammy a stál pri zrode dnes už globálneho festivalu WOMAD.

V roku 1989 Peter Gabriel spoluzaložil organizáciu zaoberajúcu sa ľudskými právami Witness.org, v roku 2007 Peter Gabriel a Sir Richard Branson založili Elders.org, ktorej  činnosť zahájil Nelson Mandela. V roku 2006 bol Peter Gabriel ocenený laureátmi Nobelovej ceny mieru prestížnym titulom Man of Peace.

www.petergabriel.com

Viac info na: https://petergabriel.com/news/

Vstupenky: www.xl.sk

 zdroj: xl.sk

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky