Novinky

PAVEL HAAS QUARTET PRIPRAVUJE NOVÝ ALBUM

Nabitá koncertná sezóna Pavel Hass Quartet je v plnom prúde. Čo čaká toto svetoznáme sláčikové kvarteto v jej druhej časti?

Po prvých novoročných koncertoch v Paríži a Edinburghu sa súbor pripravuje na Medzinárodný festival sláčikových kvartet do Heidelbergu, kde celkovo vystúpi až na troch koncertoch.

Vo februári sa kvarteto presunie do krajín Beneluxu a zahrá v Haagu, Maastrichte či Ghente.

V marci Pavel Haas Quartet zavíta do Madridu a Bilbaa, kde bude hosťom na jednom z koncertov bývalý člen kvarteta, violista Pavel Nikl, a spoločne uvedú Dvořákův Sláčikový kvintet č.3, op. 97.

Nasledujú recitály v krásnej Philharmonie Luxembourg a v Dortmunde a koncom marca odlieta Pavel Haas Quartet na turné do USA. Americké turné pozostávajúce zo siedmich koncertov sa tentokrát bude odohrávať v západnej časti USA v mestách ako San Francisco, Napa Valley, Portland atď.

Na prelome mája a júna, kvarteto čakajú dve recitály vo Veľke Británii, prvý v Guernsey a druhý v londýnskom St. Johns Smith Square, kde okrem iného zaznie Dvořákův Sláčikový kvintet č.2, op. 91 s ruským klaviristom Denisom Kozhukhinom. Nasledujú koncerty v slávnom Wiener Konzerthaus a švajčiarskom Thune, kde sa v Schubertovovom Sláčikovom kvintete C dur opäť objaví holandská violenčelistka Harriet Krijgh.

Medzi júnovými koncertnými prestávkami nemôže chýbať recitál v rámci Schubertiade v rakúskom Schwarzenbergu, kde je Pavel Haas Quartet pravidelne pozývaný už od roku 2007. Tentokrát tu vystúpi spoločne s izraelskou klarinetistkou Sharon Kam, ktorá sa predstaví v Brahmsovom Klarinetovom kvintete b moll, op. 115.

V júly potom súbor vystúpi celkovo na piatich koncertoch, na Festivale komornej hudby v írskom West Corku a na ďalších festivaloch v britskom Cheltenhame a portugalskom Póvoa.

Záver tohtoročnej koncertnej sezóny sa bude konať na festivale v švajčiarskom Verbieru, kde si súbor pozval ďalšieho hosťa, a to škótskeho klaviristu Barryho Douglesa, s ktorým spoločne uvedú Brahmsovv Klavírny kvintet F dur, op. 34. Na druhom festivalovom koncerte sa ešte kvarteto opäť stretne s Pavlom Niklom pri Dvořákovom Sláčikovom kvintete č. 3.

Okrem bohatej koncertnej činnosti Pavel Haas Quartet ešte čaká na jar významná udalosť, ktorou bude nahrávanie nového CD, tentokrát s dvořákovským repertoárom a dvoma hosťami.

Prečo zvolilo zoskupenie práve túto dramaturgiu, vysvetľuje violončelista kvarteta Peter Jarůšek:

,,Oboje Dvořákove kvintetá, či už Sláčikový kvintet č. 3 alebo Klavírny kvintet č. 2, op. 91, sú naše srdcové záležitosti. Sme nesmierne radi, že Sláčikový kvintet č. 3 budeme nahrávať s naším bývalým členom a veľkým priateľom Pavlem Niklem. A čo sa týka druhého hosťa, izraelského klaviristu Borisa Giltburga, s tým sme si priali nahrať Klavírny kvintet č. 2 od tej doby, čo sme s ním túto skladbu prvýkrát hrali.” Nahrávanie bude prebiehať v Dvořákovej sieni Rudolfina. Na nové, v poradí už siedme CD, sa poslucháči môžu tešiť na jeseň 2017.

Pavel Haas Quartet bol založený  v roku 2002 a nesie meno českého skladateľa z prvej polovice 20. storočia Pavla Haasa (1899 – 1944). Za štrnásť rokov svojho pôsobenia na hudobnej scéne dosiahol Pavel Haas Quartet pozíciu medzinárodnej interpretačnej elity. Od roku 2004 kvarteto získalo množstvo prestížnych cien, medzi ktoré patrí okrem iného víťaztvo v Medzinárodnej hudobnej súťaži Pražské jaro, víťaztvo v medzinárodných súťažiach sláčikových kvartet Premio Paolo Borciani, Newcomer of the Year BBC Music Magazine, MIDEM Classical Award, dvakrát BBC Music Magazine Award a päťkrát aj ,,Oscar klasickej hudby” Gramophone Award.

Momentálne hráčske obsadenie Pavel Haas Quartet: Veronika Jarůšková (husle), Marek Zwiebel (husle), Radim Sedmidubský (viola), Peter Jarůšek (violoncello). Súbor nahráva exkluzívne pre vydavateľstvo Supraphon.

ZDROJ: SUPRAPHON/ SOUL FOR SHOW 2017

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky