Novinky

Pálenčáreň Tour chce dostať bluegrass na piedestál

Gelnica sa od minulého leta môže pochváliť jedinečným bluegrassovým a country mestečkom Pálenčáreň. Kedysi to bolo richtárske sídlo. Dnes sa tam sústreďujú hudobníci a fanúšikovia bluegrass, country a world music. Raz v mesiaci sa konajú koncerty. Po nich nasleduje jam session, ktorej sa zúčastňuje každý z prítomných muzikantov. Takéto vyvrcholenie má každá Pálenčáreň Tour.

Novinkou v roku 2012 je rozšírené Pálenčáreň Tour pre každú skupinu, ktorá sa v Gelnici predstaví. „Aby sa skupinám oplatilo prísť k nám na Východ, prišli sme s myšlienkou turné pre tieto skupiny. V jednom týždni sa skupina predstaví v piatich slovenských mestách,“ vysvetľuje dramatug R. Németh. Po koncertoch v Bratislave, Handlovej, Brezne a Košiciach zakončí skupina svoju púť koncertom spojeným s jam session práve v gelnickej Pálenčárni.

Tři Tílka uspeli

V sobotu sa skončilo Pálenčáreň Tour českej skupiny Tři Tílka. Počas turné odzneli pesničky ako
Cumberland v horách, Snílků král, Tennessee Waltz, Rattlesnake, Good bye Eddie street či známy hit v bluegrassovom prevedení Rain drops keep fallin´on my head. Tři Tílka vychádzajú z bluegrassu, ale ich hudba uteká miestami k jazzu či world music. Ako hosť sa s nimi predstavil uznávaný slovenský hráč na dobro Peter Szabados. „Super myšlienka, fajn zážitok. Už len si priať, aby bolo viac ľudí, ktorí sa pustia do takejto náročnej práce,“ pochvaľoval si mandolinista Peter Vorbel. Skupina odohrala tiež dva výchovné koncerty. Jeden v Handlovej v spolupráci s podnikateľským centrom Inkubátor a druhý na ZUŠ v Gelnici. Organizátori tak chcú popularizovať bluegrass a country medzi mladými ľuďmi. Táto hudba patrí na Slovensku k menšinovým žánrom. V Čechách má predsa len silnejšie korene. „Na Slovensku žijú priaznivci týchto žánrov svojim tichým muzikantským životom. Treba ich vyzdvihnúť a pomôcť tak celému žánru. To je našim cieľom,“ organizátor Pálenčáreň Tour Gusto Hanzel. Súčasťou posledného dňa je Pálenčáreňský pochod.

S myšlienkou založiť bluegrassové a country mestečko prišiel fanúšik tejto hudby Gusto Hanzel. S dramaturgiou mu vypomáha Róbert „Robin“ Németh. „Oficiálne sme otvorili 17. septembra 2011. Zavolali sme viacerých hudobníkov aj skupiny ako NC Expres,“ hovorí Róbert Németh. V októbri sa predstavil Slávek Hanzlík s Petrom Szabadosom a v januári americký hudobník Jonathan Maness & Cauldron Mountain. Pálenčáreň má dokonca svoju domácu skupinu. Volá sa Druhé tváre a na scéne funguje s prestávkami od deväťdesiatych rokov.

Na leto sa pripravujú muzikantské workshopy. Pálenčáreň je k dispozícii všetkým muzikantom a skupinám, ktoré majú chuť absolvovať sústredenie v inšpiratívnom prostredí a takisto môžu nahrať v rámci turné svoj album v štúdiu Sabik Petra Szabadosa. Vždy počas tretieho septembrového víkendu bude Pálenčáreň dejiskom veľkého bluegrassového a country festivalu. Kluby, ktoré majú záujem o Pálenčáreň Tour môžu organizátorov kontaktovať prostredníctvom kontaktu na webstránke.

viac na www.bluegrasscountry.sk

redakciu informoval Edo Kopček, PR manažér Pálenčárne
foto: archív

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky