NovinkyKam na koncert?

Nórsky Schtimm a našinci Dope Aviator na spoločnom koncerte

Schtimm Vo štvrtok 8. októbra hrajú v Bratislave dve pozoruhodné a šarmantné lo-fi kapely: Schtimm z nórskeho Saltdalu, a Dope Aviators z Prahy. Dvojkoncert sa uskutoční v jedinečnom priestore – v divadle Meteorit, v bývalej elektrárenskej hale na Čulenovej ulici. Schtimm je istotne najsevernejšia kapela koncertujúca v Bratislave – pôvodne z Trondheimu pochádzajúca skupina totiž momentálne žije na nórskom ostrove Træna. Každé leto organizujú na svojom ostrove festival, ktorý je medzi európskymi na najkrajšom, ale aj na najťažšie dostupnom mieste.

Schtimm založili súrodenci Ramskjellovci pred desiatimi rokmi, na konte majú päť albumov, ktoré ich preslávili aj za hranicami Škandinávie. Na ich albumoch pravidelne hosťuje Hank von Helvete, spevák legendárnych Turbonegro. Na svojom prelomovom druhom albume skupina do svojich textov spracovala básne Mrakoslava Dragosha. To, že tento ruský básnik je iba fiktívny vysvitlo až o niekoľko mesiacov – medzitým Schtimm predali v Rusku niekoľko desaťtisíc nosičov.

V Bratislave Schtimm vystúpia ako duo vo svojej aktuálnej zostave Erlin Riibe Ramskjell – spev a gitary, a 
Bjørg Riibe Ramskjell – spev a bicie. Dope Aviators je zas jediná slovenská a zároveň pražská kapela, ktorá koncertovala najsevernejšie ako sa len v Európe dá – až za polárnym kruhom. Z trojročnej fínskej anabázy sa vrátili pred necelým rokom, no stihli toho už veľa aj v našich končinách: vydali EP, začali nahrávať nový album, okrem Prahy a Bratislavy koncertovali v Londýne, v Rugby, a nedávno aj vo Viedni, kam sa pre veľký úspech vrátia ešte v októbri. Do Bratislavy sa podobne ako do Viedne vracajú už po mesiaci.

Dope Aviators na tomto koncerte odohrajú špeciálny psychedelický set, a kopec nových pesničiek. Zahrajú zostave Emko – spev, klávesy, Kasko – spev, gitara, Xado – gitara, glockenspiel. Divadlo Meteorit je krásny industriálny priestor v centre Bratislavy, na divadelné a koncertné účely obnovená bývalá elektrárenská hala na Čulenovej ulici. Sála je nefajčiarska, útulný bar fajčiarský. Vchod a schody na prvé poschodie síce zľahka pripomínajú časy socializmu (vrátane milého vrátnika), no samotný priestor je jedinečný a úchvatný.

Vstupné je v predpredaji v sieti Ticketportal za 4€, na mieste bude 6€. Vďaka spolupráce s ekologickou kuriérskou službou Švihaj Šuhaj tí, ktorí na koncert prídu na bicykli, na mieste zaplatia iba 4€.

informácie a foto poskytlo Slnko records

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky