Novinky

Nebuďme majstri sveta za volantom a predíďme tragédii zodpovednosťou. Baštrng a Horkýže Slíže zverejnili skladbu Právo veta

Slovenský herec a komik Michal Kubovčík prináša už roky osvetuv prostredníctvom vzdelávacieho projektu Baštrng, kde prostredníctvom zábavnej formy približuje vážne témy. Aktuálne vyšla jeho spolupráca so slovenskou rockovou skupinou Horkýže Slíže, ktorá poukazuje na zodpovednosť za deti v aute. 

Autorský projekt herca a komika, vznikol spoločne s režisérom Karolom Vosátkom a hudobníkom Jurajom Haškom. Prostredníctvom animácií, hereckých scén či hudobného videoklipu realizuje tak zdanlivo náročné témy na pochopiteľnejšie spracované informácie. Preto aktuálne tím Baštrnga pracuje na sériách videí pod názvom “Sedliacka prvá pomoc”, keďže často stačí na záchranu ľudského života len zdravý, sedliacky rozum a dve ruky. Horkýže Slíže zverejnili skladbu Právo veta, ktorá má upozorniť na dôležitosť autosedačiek počas jazdy.

Americký národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA)hovorí, že autosedačky znižujú úmrtnosť až o 54 percent. Vyvoláva to však porovnanie s deťmi, ktoré sedia v autách nepripútané a nepoužívajú bezpečnostný pás. Téma bezpečnosť počas jazdy v aktuálnych dňoch naberá poriadne na váhe, preto aj skladba Právo veta chce upozorniť na niekedy tak nepatrnú záležitosť, akou je preprava dieťaťa na krátku vzdialenosť.

Vedeli ste, že….

Prečo niektorí motoristi nevozia deti v autosedačkách? 

  • 15% – si myslí, že na krátku vzdialenosť to nie je potrebné
  • 5% – keď mi dieťa plače a nechce byť v autosedačke, tak ho tam nedám
  • 2% – uviedli dôvod, že dieťaťu sa takto v aute zle spí
  • 2% – pretože ich automobil nemá na zadných sedadlách bezpečnostné pásy

Ak aj zodpovedný neumiestni autosedačku uprostred zadného sedadla, mal by dieťa vždy pripútať. Nepripútané dieťa v autosedačke je totiž pri nehode sedemkrát viac ohrozené smrteľnými následkami, ako keby bolo riadne pripútané v autosedačke.

„Právo veta“ podľa zákona

Zákon č. 315/1996 Z. z. o premávke na pozemných komunikáciách hovoril: „Osoba mladšia ako 12 rokov a osoba s telesnou výškou menšou ako 150 cm sa nesmie prepravovať na sedadle (sedadlách) vedľa vodiča. To neplatí, ak také osoby používajú schválený a pre ne určený bezpečnostný systém. Ak je vozidlo vybavené takým bezpečnostným systémom aj na iných sedadlách, musia ich ostatné také osoby pri preprave prednostne použiť. Za sedadlo vedľa vodiča sa nepovažuje miesto v postrannom vozíku motocykla.

zdroj: Jana Trellová, tlačová správa
foto: archív Baštrng

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky