Novinky

Najromantickejší slovenský klip roka je tu Čo s ním majú spoločné Michal Nemtuda a Dominika Rošková a kto je Peter Motif?

Peter robí hudbu s láskou a radosťou. Toto dielo má všetko, čo hudba má mať, ale hlavne srdce. Vznikol krásny projekt, do ktorého dal každý jeden človek srdce a energiu na 100%,” Michal Nemtuda

Slovenská hudobná scéna má nového umelca. Peter Motif je slovenský spevák, hudobník a skladateľ, žijúci vo Švajčiarsku. V týchto dňoch vydáva debutový videosingel Stotisíc a prvýkrát. Do svojho prvého hudobného projektu sa mu podarilo zapojiť renomovaného režiséra Michala Nemtudu a jednu z najuznávanejších osobností slovenskej tanečnej scény Dominiku Roškovú.

„Najskôr som bol muzikant, až potom právnik…” …hovorí o sebe Slovák Peter Motif, ktorý žije už osem rokov vo Švajčiarsku, kam ho zaviedlo povolanie právnika. Peter vyrástol v hudobníckej rodine, a hoci pracuje ako právnik, od detstva v ňom zije aj umelecká stránka jeho osobnosti a skladá vlastné skladby. Petrove skladby doteraz vždy skončili odložené v šuflíku. Minulý rok však prišiel prelom a rozhodol sa vybrať jednu zo svojich piesní a oficiálne sa predstaviť svetu aj ako umelec. „Približne pred 2 rokmi som sa opät začal venovať hudbe intenzívnejšie. Začal som navštevovať hodiny spevu, cítil som potrebu novej výzvy, veď život nie je len o práci. Tiež som pomerne veľký „srdciar”, veci často hlboko prežívam a rád emócie vyjadrujem hudbou,” prezrádza.

Voľba napokon padla na pieseň s názvom Stotisíc a prvýkrát: „Keď som sa rozhodoval, ktorú skladbu vydať, rozhodol som sa pre tú, ku ktorej mám najintímnejší vzťah,” vysvetľuje Peter zrod svojej umeleckej cesty.   „Skladba Stotisíc a prvýkrát je o bezpodmienečnej láske a schopnosti odpúšťať a tiež o tom, že z času na čas stretneme človeka, ktorý ostane zapísaný v našom srdci, aj napriek tomu, že to nevyšlo,“ prezrádza Peter hlavné posolstvo ukryté v jeho debutovom singli.

„Slušní ľudia nemusia páliť mosty, tak buďme k sebe slušní aj v ťažkých chvíľach, ono sa nám to raz pozitívne vráti,“ dodáva na margo textu, ktorý sám napísal a myšlienky, ktorú skladba nesie. Ako vysvetľuje, približne 90% piesne vzniklo pred viacerými rokmi, keď žil v Londýne. Zvyšok sa rozhodol dokončiť len nedávno, keď si ju vybral ako svoj debut.  
Debut od Nemtudu S vedomím toho, že prvý dojem môže urobiť len raz a už nikdy ho nevezme späť, sa Peter rozhodol svoju hudobnú prvotinu zveriť do rúk tých najlepších. Hoci žije už dlhé roky vo Švajčiarsku, pri svojom hudobnom debute sa obklopil profesionálmi zo Slovenska. Po zvukovej stránke zveril singel do rúk Mareka Rakovického a Tomáša Lobba z bratislavského Lavagance Studios. Do skladby si prizval na hosťovanie aj orchester a dirigenta Adriána Harvana.

„Skladbu som spoluprodukoval s Adriánom Harvanom, s ktorým som skomponoval orchester. Nahrávali sme s orchestrom Slovenskí Symfonici, hrali už napríklad aj s Vanessa-Mae ci s Liza Minnelli. Čo sa štúdia a zvuku týka, s Marekom Rakovickým sme nahrali orchester a s Tomášom Lobbom zase väčšinu vokálov. Finálny mix posielal Marek na mastering do Prahy a mastering robil Mirek Chyška ” upresňuje. Zároveň so zvukovou stránkou piesne Peter kreoval aj vizuálnu stránku. Tú zveril do rúk režiséra Michala Nemtudu a jeho A-Team Production teamu. Videoklip vznikol v priebehu jediného dňa, nakrúcal sa v závere minulého roka v priestoroch bratislavského Istropolisu a kaštieľa v Ivanke pri Dunaji, nakrúcaniu však predchádzali dlhšie prípravy.

„Keď som hľadal režiséra pre svoj prvý klip, urobil som si research, keďže som chcel točiť so špičkou na Slovensku,” spomína Peter. „Meno Michal Nemtuda sa mi tam objavovalo najčastejšie, keďže Mišo natočil veľa super klipov, ci už pre Majka Spirita, Kaliho, Celeste a daľších. Nechcem vypichnúť žiadny z nich ako najlepší, pamätám si ale, že definitívne som sa rozhodol osloviť Miška, keď som videl jeho klip Only God Can Judge Me, ktorý točil pre Anitu Soul. Ten vizuál vo mne zanechal hlboký dojem, je to skutočne precítená symbióza hudby, nálad a obrazu, Mišo proste posúva latku úrovne slovenských videoklipov vyššie a vyššie.”

Výsledok Michalovej práce Peter hodnotí s nadšením. Nemtudov vizuál podľa neho dokonale podčiarkol posolstvo ale aj celkovú emóciu a atmosféru piesne. „To, že spoluprácu so mnou Mišo prijal, ma neskutočne potešilo a jeho vizuál nepochybne posunul skladbu ďalej. Sledovať ho v akcii bolo pre mna zážitkom. Miško točil s takou vášňou, že niektoré zábery končil v kŕčoch, to treba vidieť. Veľmi si vážim, že sa do emócie skladby takto vžil. Stál som pred kamerou prvýkrát a verím, že som to zvládol najmä vďaka jeho “pomocnej ruke”. Miško urobil ale oveľa viac ako len režisér – viackrát ma napríklad prišiel podporiť do štúdia počas nahrávania. Keď som videl, ako skladbe verí, začal som si aj ja viac veriť…bez neho by sa mi moj sen pretavoval na skutočnosť určite omnoho ťažšie a myslím, že možem prezradiť, ze už plánujeme ďaľšiu spoluprácu” hodnotí Peter spoluprácu s Michalom Nemtudom.  

„Keď som si vypočul, s akou energiou Peter o skladbe rozpráva, pochopil som, že to robí s láskou a radosťou k hudbe. Potom som si vypočul pesničku a tá ma dostala. Mám rád všetky hudobné žánre, a toto dielo má všetko, čo hudba má mať, ale hlavne má srdce,” hovorí Michal Nemtuda. „S Peťom sme sa stretávali asi dva mesiace a vymýšlali sme koncept klipu, chodil som do štúdia, kde Peťo nahrával, čiže som bol pri samotnom zrode skladby. Musím Petra pochváliť – na to, že to bol jeho prvý klip, bol na “pľaci” veľmi šikovný a nechal si poradiť. Ďakujem mu za to, že mi dôveroval a nechal sa unášať mojou víziou. Vznikol krásny projekt, do ktorého dal každý jeden človek srdce a energiu na 100%,” dodáva Michal na margo výsledku.

  Krídlo z Viedne S nakrúcaním videoklipu sa spája nejedna zaujímavosť. Napríklad aj príbeh, ako Peter s Michalom museli majestátne krídlo, na ktorom mal Peter v niekoľkých scénach hrať, zháňať až vo Viedni. Peter si totiž vybral konkrétny typ a model krídla, ktorý je jeho srdcovkou. Predbežne si ho na nakrúcanie zajednali, keďže sa im ale projekt produkčne komplikoval,  s potvrdením rezervácie museli počakať, no a pár dní pred výrobou im oznámili, že krídlo si objednala jedna z jazzových hviezd. Peter sa preto musel pustiť do pátrania a vymyslieť plán B. Druhý kus rovnakého krídla ale na Slovensku k dispozícii nebol. Objavil ho až vo Viedni a tak ho museli na nakrúcanie doviezť až odtiaľ.

„Tento nástroj som si proste zamiloval a chcel. Tak som to nevzdal a nakoniec sa mi po mnohých hodinách kontaktov cez známych a neznámych, googlovania a telefonovania podarilo zabezpečiť identický model Yamahy. Nakoniec všetko dobre dopadlo a mali sme presne také krídlo, aké som chcel a hrdo som si zaň v deň natáčania videoklipu sadol…“ spomína dnes už s úsmevom na adrenalínovú produkciu.     
Dominika Rošková: „Bola som rozhodnutá v klipoch už neúčinkovať, urobila som výnimku“ Pri spoločnom kreovaní námetu sa Michal s Petrom zhodli, že dôležitým prvkom videoklipu by mal byť tanec.  Michalovi okamžite prišla na myseľ mnohonásobná majsterka Slovenska v latinsko-amerických tancoch Dominika Rošková, ktorá ponuku prijala a vo videoklipe po Petrovom boku stvárnila osudovú ženu, o ktorej v piesni spieva. „Dominika do klipu vniesla ďalší krásny umelecký prvok,” hodnotí Michal. „Michalov nápad osloviť Dominiku ma tak nadchol, že som už nad žiadnou inou alternatívou ani nerozmýšľal. Dominika je úžasná tanečnica, zmyselná, krásna a vnímavá žena, so skutočne umeleckým videním, do skladby sa dokázala vcítiť akoby ju písala vlastným perom a svoju rolu zahrala fantasticky. Veľmi si to vážim a teším sa, že do toho s nami išla,” neskrýva Peter svoju radosť z toho, že hneď pri svojom debutovom videoklipe sa mu podarilo spojiť sily s “Á-čkovým” tímom profesionálov.  Po mnohých rokoch netancovania si ako bývalý tanečník trúfol nacvičiť s Dominikou spoločnú choreografiu.  

Ako prezrádza Dominika Rošková, po účinkovaní vo viacerých videoklipoch sa prednedávnom rozhodla, že s klipmi končí. Keď sa k nej, však dostala Petrova pieseň, rozhodla sa urobiť výnimku.  „Oslovil ma Miško Nemtuda, že má pre mňa ponuku – super príbeh a skladbu, ktoré konečne potešia ,,moju umeleckú dušičku“, a neklamal! Preto som ponuku prijala.“ Choreografiu, ktorú pre Petra navrhla, označuje ako „čiastočnú improvizáciu, ktorá vznikla počas nakrúcania s prvkami, ktoré si s Petrom vopred pripravili a nacvičili“. „Jednotlivé prvky choreografie som volila podľa emócie, ktorú sme chceli tancom vyjadriť a tým podporiť emóciu skladby aj vizuálnou formou,“ opisuje Dominika. Peter lietal kvôli tanečným tréningom s Dominikou mesiac víkend čo víkend zo Švajčiarska na Slovensko, aby oprášil tanečné kroky a absolvoval nácviky spoločnej choreografie.  „Niektoré pohyby z Petrových dávnych tanečných čias sme oživili a ďalšie nové sa naučili. Myslím, že Peťo sa neposunul len pohybovo ako ,,tanečník“, ale aj ako človek, pretože prostredníctvom  pohybu a tanca človek prichádza na veľa zaujímavých zistení o sebe samom,“ hodnotí Petrov tanečný výkon Dominika.

  „S Mišom a Dominikou sme sa snažili vizuálne vyjadriť lásku a blízkosť formou, ktorá sa dotkne srdca, a chceli sme tak zvýrazniť emóciu skladby. Verím, že sa nám to podarilo a dúfam, že sa náš videoklip bude ľuďom páčiť. Ešte raz sa chcem poďakovať celému tímu, ktorý na piesni a videoklipe spolupracoval za profesionálny prístup a dokonalú umeleckú symbiózu,” dodáva Peter na záver.

Redakciu mojamuzika.sk informovala: Adriána Čahojová

 

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky