Novinky

Na novom singli Vlada Nosáľa sa podieľala prvá liga pesničkárskej scény: Ken Coomer z americkej kapely Wilco a britský pesničkár Boo Hewerdine

Vlado Nosáľ vydáva nový singel Cold Cigarette, na ktorom sa podieľala prvá liga pesničkárskej hudobnej scény: Vlado Nosáľ sa rozhodol v svojej hudobnej kariére zmeniť pár vecí a môžeme povedať, že znejú veľmi zaujímavo. Prichádza s novou kapelou, nový názvom a samozrejme aj novým singlom. Queer Jane už nie je, prichádzajú Vlado Nosal & The Avedons. 

„Už pred pandémiou som mal pocit, že škatuľka Queer Jane je pre niektoré z mojich nových pesničiek pritesná. Hrával som sólové koncerty, ktoré ma len utvrdili v tom, čo som tušil už dávno – že som v prvom rade pesničkár. Počas lockdownu som písal stále viac a viac osobne ladených skladieb a uvedomil som si, že nutne potrebujem zmenu. Zároveň ma odjakživa zvukovo fascinovali rôznorodé veci, ktoré som v Queer Jane nemal príležitosť vyskúšať. Starú kapelu som teda rozpustil a prefarbil si vlasy na červeno, hoci ani jedno z týchto rozhodnutí sa mi nerobilo ľahko.

Veľmi ma ovplyvnil britský pesničkár Boo Hewerdine, s ktorým som začal spolupracovať. Online sme sa stretávali týždeň čo týždeň a jedného dňa sme zistili, že máme napísaných zhruba 50 skladieb. Naše najobľúbenejšie z nich vyjdú budúci rok na našom spoločnom albume, ktorý plánujeme v Británii odprezentovať aj koncertne. Pár pesničiek je už aj vonku, odzneli napríklad na BBC, to je však iný príbeh. Boo ma podporoval aj v mojej sólovej kariére, povzbudzoval ma písať naďalej v angličtine, tvrdil, že mám čo povedať hudobne aj textársky, čo pre mňa ako dlhoročného fanúšika znamenalo naozaj veľa.“

„Po rozpade Queer Jane som sa teda rozhodol nájsť si novú kapelu. Šťastnou náhodou som sa zoznámil s Barbarou Vojtašákovou, všestranne nadanou umelkyňou, ktorá je ochotná ma sprevádzať na klavíri a dopomôcť mi s vokálmi. V rozšírenej, hlučnejšej zostave so mnou hrajú aj moji dlhoroční spoluhráči a kamaráti, basgitarista Lukáš Valter a bubeník a vokalista Jerguš Vyskočil. Tak vznikol projekt Vlado Nosal & The Avedons, ktorého názov je inšpirovaný Richardom Avedonom, výborným fotografom s rovnako výborným priezviskom. V kapele zatiaľ vládne uvoľnená atmosféra, odohrali sme už niekoľko koncertov, ktoré radím medzi tie najodviazanejšie.“

Vlado Nosáľ & The Avendons. Foto – Soňa Maletz

20. októbra vychádza digitálne vo vydavateľstve Bruuder Records pod názvom Cold Cigarette prvý singel kapely Vlado Nosal & The Avedons. K pesničke bude zverejnený aj videoklip, ktorého autorkou je oceňovaná režisérka Soňa Maletz. „Natočili sme ho v Petržalke a ide o jednozáberovku, v ktorej si zahrala celá kapela, plus pár kamarátov a náš pes Ronda,“ hovorí Vlado. 

„Cold Cigarette je prvý singel, ktorý sme s novou kapelou nahrali. Je to v prvom rade (dúfam) chytľavá pesnička, ktorú si dokážem len tak zahrať na gitare, no mám tiež pocit, že atmosféra samotnej nahrávky je mojej zvukovej predstave bližšie než čokoľvek predtým. Je symbolické, že okrem The Avedons na nej hrá aj spomínaný Boo Hewerdine, ktorého vnímam ako kľúčovú postavu môjho hudobného vývoja. Takisto mám radosť, že na nahrávke spolupracoval Ken Coomer, bývalý člen mojej najobľúbenejšej súčasnej kapely Wilco. Toho som si pred pár rokmi len tak z dlhej chvíle pridal na sociálnych sieťach a prekvapilo ma, keď mi jedného dňa sám napísal, že sa mu páčia moje pesničky a že by sme niekedy mohli spolupracovať. Samozrejme som sa veľmi potešil a navyše sme si zvukovo sadli, Wilco je predsa kapela, ktorá spája tradičné pesničkárstvo s alternatívou podobne, ako by som to chcel robiť ja. Napríklad aj na novom albume, ktorý sa už chystá.“ 

Naživo si budete môcť skladbu vypočuť už 23. 11. 2022 na koncerte Vlado Nosal & The Avedons v Kulturák klube v Bratislave.

Branislav Kaľavský z vydavateľstva Bruuder Records: 

„Za Bruuder Records môžem povedať, že sa veľmi tešíme zo zmeny, ktorou Vlado prechádza, je to úžasné. Je to až z ríše snov, že ho v tvorbe podporujú a spolupracujú s ním veľké mená – legendy, veď asi každý by chcel spolupracovať s muzikantom s kapely Wilco, alebo pracovať na spoločnom albume s britskou pesničkárskou ikonou. 

Je len veľká škoda, že tu doma na Slovensku si Vladove pesničkárske umenie zatiaľ nenašlo také uznanie a obecenstvo, aké sa za krátku dobu dostavilo v Británii a USA, a to aj medzi uznávanými hudobníkmi, či producentami.  Snáď sa to podarí zlomiť novým zvukom, novými skladbami, albumami aj častejším koncertovaním možno práve aj s Boo Hewerdinom pri uvedení spoločného albumu.
Vlado a jeho hudba si rozhodne zaslúži vašu pozornosť, aj pozornosť slovenských festivalov a hudobných médií, je to veľmi talentovaný a úprimný pesničkár.“

Vlado Nosáľ (nar. 1992) je spevák, multiinštrumentalista a bývalý frontman indie-rockovej skupiny Queer Jane. Skladba A Happy Drunk z ich albumu Amen Dolores si na Spotify získala viac ako 650-tisíc poslucháčov. Piesne kapely zazneli okrem slovenského éteru aj vo viacerých rádiách v Británii a USA vrátane BBC a Amazing Radio. Kapela bola niekoľkokrát nominovaná na Radio_Head Awards. Popri Queer Jane zaujal Vlado tiež spoluprácou s americkou kapelou The Brian Jonestown Massacre. Od roku 2022 hráva s novým projektom Vlado Nosal & The Avedons v zložení Vlado Nosáľ (spev, gitara), Lukáš Valter (basa), Barbara Vojtašáková (klávesy, spev, perkusie), Jerguš Vyskočil (bicie, spev).

Ken Coomer  (nar. 1960) je americký hudobník a producent, ktorý bol trikrát nominovaný na cenu Grammy. Preslávil sa ako bubeník skupiny Uncle Tupelo a neskôr ako zakladajúci člen skupiny Wilco, v ktorej účinkoval na albumoch A.M., Being There, Mermaid Avenue, Summerteeth a Yankee Hotel Foxtrot.

Coomer ako producent a multiinštrumtentalista spolupracoval s umelcami ako Al Green, Billy Bragg, Emmylou Harris, Steve Earle, Tim Finn, Billy Joe Shaver, Frontier Ruckus či Jars of Clay.

Boo Hewerdine (nar. v roku 1961) sa preslávil v osemdesiatych rokoch ako frontman kapely The Bible. Po jej rozpade sa vydal na úspešnú sólovú kariéru a napísal skladby pre svetoznámych interpretov ako sú Eddi Reader, Chris Difford, Natalie Imbruglia, Mel C, The Corrs, k.d. lang, Suggs alebo Sia. Jeho album Evidence s Dardenom Smithom z roku 1989 zaradil časopis Rolling Stone medzi 500 najlepších albumov všetkých čias. BBC ho označila za jedného z najvýznamnejších britských pesničkárov a The Guardian ho zas považuje za jedného z najviac nedocenených umelcov. Spisovateľ Nick Hornby na jeho adresu povedal: „Keby som dokázal písať knihy, ktoré znejú ako jeho hudba, bol by som… No, možno nie šťastný, ale veľmi, veľmi naplnený.“

Pre viac informácií sledujte Instagram Vlada Nosáľa a web Bruuder Records.

zdroj: Bruuder records, tlačová správa
foto: Richard Ecclestone

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky