Categories: Novinky

Muzikálový festival Jozefa Bednárika bol aj tento rok sprevádzaný veľkými emóciami

Muzikálový festival Jozefa Bednárika v Brusne, má za sebou deviaty ročník svojej existencie. Hudobný sviatok milovníkov krásnych muzikálových a filmových melódií, bol tradične vypredaný a návštevníci z neho odchádzali nadšení.

Jozef Bednárik v čase, keď sa na festivale podieľal, veľmi dbal o to, aby na akcii dostali priestor aj mladé spevácke talenty. Tejto prospešnej tradície sú usporiadatelia festivalu dodnes verní. Nádejným talentom patril úvod festivalu. Vzápätí ich vystriedalo pásmo s názvom Zaspievam ti rozprávku, v ktorom Majo Labuda prezlečený za vodníka, na javisku uvádzal umelcov, ktorí divákov vrátili do mladosti melódiami z rozprávok, ktoré dodnes milujeme. Ústrednú melódiu z rozprávky Tri oriešky pre Popolušku zahral Felix Slováček, Samuel Lorinčík zaspieval Včielku Maju a na atraktivite dodnes nič nestratila ani pieseň Znám jednu starou zahradu, ktorú vo filmovej rozprávke Šíleně smutná princezna spieval Václav Neckář a Helena Vondráčková. V Brusne toto slávne dueto zaspievala Natália Hatalová a Sebastian Matt. Súčasnú tvorbu pre deti prezentoval piesňami z úspešného albumu Veľkí herci spievajú malým deťom, však aj Majo Labuda.

Nie je žiadnym tajomstvom, že Divadlo Andreja Bagara v Nitre, patrí k najlepším scénam Slovenska, kde má aj muzikál svoje veľké zastúpenie. O kvalite repertoáru tohto stánku svedčí aj fakt, že usporiadatelia z neho zostavili samostatné pásmo nazvané DAB Nitra. Excelovali v ňom Juraj Hrčka, Roman Poláčik, Juraj Ďuriš, Martin Šalacha a Andrea Sabová.

Exkluzívne pre tento festival sa dala dokopy aj trojica spevákov Mirka Partlová, Dárius Kočí a Peter Makranský, aby predviedli slávne muzikálové a filmové melódie v špeciálnej úprave pre tri hlasy. Svoju šou zakončili pôsobivým hitom Hallelujah, ktorý si s nimi zaspievali aj diváci na kúpeľnej dvorane.

Novinkou festivalu bol program s názvom Brusway, ktorý priniesol piesne zo slávnej Broadway v podaní Kristíny Vreckovej, Natálii Hatalovej, Jána Greša, Karin Olasovej, Maja Labudu, Rada Kurica, Silvie Donovej a Tomáša Majlátha. Špeciálnym bonbónikom bolo vystúpenie Mila Kráľa, ktorý so svojou kapelou predviedol pár piesní zo svojho albumu, ktoré pôvodne komponoval pre rôzne divadelné hry, ktoré dodnes uvádzajú naše kultúrne stánky.

Finále patrilo vystúpeniu Vaša Patejdla, ktorý veľkú časť programu sedel v hľadisku a tešil sa z úrody mladých talentov. Kráľ filmovej a muzikálovej piesne dostal od usporiadateľov festivalu aj cenu Brusnianska Brusnica (Bru Bru), za prínos muzikálovej tvorbe. Hoci vyštudoval vážnu hudbu a odmalička ho to ťahalo k muzikálom, dostal sa k nim až po roku 1989. „Začalo to detskými muzikálmi ako Bambi, Baby, baby, či Snehulienka a sedem pretekárov. Až po Adamovi Šangalovi, ktorého som robil s Jožkom Bednárikom, Jozefom Paštékom a Kamilom Peterajom pre Nitrianske divadlo, sa ozvali z Prahy s ponukou na Jacka Rozparovača a už sa to rozbehlo,“ zaspomínal si. Napriek tomu, že spolu s muzikálmi trh valcuje aj hitmi z filmovej trilógie Fontána pre Zuzanu cenu nečakal. „Nie som veľmi vysadený na ceny, ale samozrejme potešia. Podstatné je, že ľudia chodia na predstavenia a že moja práca má ohlas nielen u nás, ale aj v zahraničí,“ vyznal sa.

Cena Brusnianska Brusnica za prínos muzikálovej tvorbe, sa tradične odovzdáva aj inštitúcii. Tentoraz ju získalo Slovenské národné divadlo. Prevziať si ju prišiel generálny riaditeľ Marián Chudovský. „Myslím, že sme ju dostali oprávnene, pretože SND v rámci svojej muzikálovej minulosti urobilo pre tento žáner veľa. Nebolo to však len Na skle maľované, ktoré je naše najúspešnejšie predstavenie. Hoci sa muzikálu dnes priamo nevenujeme, muzikálové prvky sú súčasťou mnohých inscenácii. V hre Dobrodružstvo pri obžinkoch hrá dokonca cimbalovka. Skvelé predstavenie je aj hudobná komédia s názvom Je úžasná!, kde exceluje Kamila Magálová v úlohe speváčky Florence Foster Jenkinsovej,“ spomína obľúbené tituly. Veľkým a príjemným prekvapením pre neho bola tiež kvalita mladých spevákov, ktorí sa v Brusne v rôznych pásmach programu predviedli. „Bolo pre mňa veľmi potešujúce ako skvele spievajú a s akou dušou sa tomu odovzdávajú. Hoci som operný režisér, mám aj k tomuto žánru veľký vzťah. Imponovalo mi tiež, že tento festival je uvádzaný v komornejšom prostredí. O to viac boli reakcie ľudí spontánnejšie. Veľmi si však prajem, aby takýto program bol uvádzaný aj na väčšom priestore. Každopádne vyjadrujem usporiadateľom veľký obdiv za to, že sem dokázali pritiahnuť špičku toho najlepšieho zo všetkých slovenských divadiel,“ vyjadril sa.

Najprestížnejšou cenou festivalu je Tabuľa slávy, ktorá bola tak ako po iné roky, sprevádzaná silnými emóciami. Tentoraz ňou usporiadateľ festivalu Ján Kubiš zaskočil herca a čerstvého exriaditeľa divadla Andreja Bagara v Nitre, Jána Grešša. Okrem toho, že cena pre neho bola dôstojnou bodkou za jeho úspešnou riaditeľskou kariérou, mala pre neho aj iný, citový význam. „Jožko Bednárik bol po mojom otcovi pre mňa druhým najdôležitejším človekom môjho života. Bolo medzi nami veľké priateľstvo, ale vedeli sme sa aj pohádať. Ešte som mal ďaleko od toho, aby som mohol v našom divadle o niečom rozhodovať a už mi zveril úlohu svojho asistenta v predstavení Fidlikant na streche,“ zaspomínal si a skromne zauvažoval, či si tak vysoké ocenenie vôbec zaslúži. „Medzi ozajstnými umelcami som bol vždy len robotník,“ priznal s pokorou v hlase.

Z úspechu festivalu sa spolu s usporiadateľom akcie Jánom Kubišom tešil aj garant akcie, muzikant Felix Slováček. „Tento festival je už moja srdcová záležitosť. Nie som tu po prvýkrát a určite ani nie naposledy. Tak ako po iné roky, je tu veľmi veľa ľudí, skvelá atmosféra, nálada a skvelé je, že nám vyšlo aj počasie,“ pochvaľoval si. Punc najvyššej prestížnosti tejto akcii dodáva aj fakt, že súrodenci Jozefa Bednárika venovali jeho osobné veci pre zriadenie stálej expozície, ktorú si budú môcť odteraz pozrieť aj bežní návštevníci kúpeľného domu Poľana.

zdroj: Erik Kollárik

foto: Oles Cheresko

Paly clancy Dráb