Novinky

Mladé talenty sa môžu prihlásiť do šou Virtuózi V4+

Medzinárodná relácia Virtuózi V4+ aj tento rok očakáva prihlášky mladých talentov od 0 do 18 rokov, ktorí chcú ukázať a porovnať svoje hudobné znalosti v oblasti vážnej hudby so súťažiacimi z krajín Vyšehradskej štvorky a Chorvátska. Televízna relácia, ktorá existuje od roku 2016, minulý rok vstúpila pred medzinárodné publikum, a tak mohli diváci súčasne v 5 krajinách sledovať jedinečnú talentovú show, v ktorej sa predstavilo 20 súťažiacich. RTVS prinesie túto šou aj na slovenské televízne obrazovky na jeseň tohto roka. Mladé talenty sa môžu do aktuálneho ročníka súťaže prihlásiť do 15. júna na stránke https://virtuozok.hu/jelentkezes/.

Talentová relácia klasickej hudby Virtuózi vznikla v roku 2014 a spôsobila revolúciu na maďarskom televíznom trhu. Iba za pár týždňov sa stala jednou z najlepšie hodnotených relácií verejnoprávnej televízie, čím predbehla aj „komerčné” programy súkromných staníc a od minulého roka sa jej vysielanie rozšírilo aj do ďalších krajín V4 a Srbska. V tomto roku sa predstavia aj súťažiaci z Chorvátska.

Formát Virtuózov sa sústreďuje na objavenie mladých hudobných talentov klasickej hudby, a objaveným talentom ponúka také možnosti rozvoja a podpory, ku ktorým by sa inak len máloktorí z nich mohli dostať.

Reláciu súčasne vysielanú v piatich krajinách sledovalo v minulom roku takmer 7 miliónov televíznych divákov a v čase od ukončenia súťaže si ich pozrelo vyše 66 miliónov online divákov. Všetci títo diváci sa mohli oboznámiť s bohatými hudobnými tradíciami, nádhernými atrakciami, úžasnými hudobnými lokalitami a mladými hudobnými talentmi zúčastnených krajín.

Do súťaže sa môžu prihlásiť všetci talentovaní hráči na hudobné nástroje, ktorí do 31. júla 2021 nedovŕšia vek 19 rokov a nadaní speváci, ktorí do 31. júla 2021 nedovŕšia vek 24 rokov.

Kritériom pre  hráčov na hudobných nástrojoch je, aby ovládali hru na niektorom z týchto hudobných nástrojov:

  • strunové a klávesové nástroje: klavír, čembalo, harfa, harmonika, gitara;
  • sláčikové nástroje: husle, viola, violončelo, kontrabas;
  • drevené dychové nástroje: flauta, priečna flauta, klarinet, hoboj, fagot, saxofón;
  • plechové dychové nástroje: trúbka, pozauna, tuba, tenorový roh, lesný roh;
  • bicie nástroje: xylofón, marimba, cimbál;
  • národné hudobné nástroje.

V speváckej kategórii sa hľadajú talenty s výnimočnými klasickými speváckymi znalosťami. Súťažiaci by mali mať školené hlasy typu soprán, alt, mezzosoprán, tenor, barytón alebo bas.

Mladí talentovaní umelci sa môžu prihlásiť na stránke https://virtuozok.hu/jelentkezes/ vyplnením údajov a nahratím videí, pričom súčasťou videoprezentácie musí byť maximálne 5 minút dlhá video nahrávka nie staršia ako 6 mesiacov, v ktorej uchádzač prezentuje svoje hudobné znalosti a video v trvaní 1-2 minúty, v ktorom sa uchádzač predstaví, porozpráva o sebe, o svojom vzťahu k hudbe, svojich koníčkoch a veciach, ktoré sú pre neho dôležité.

 

Nádejní umelci budú môcť svoj talent odprezentovať na televíznych obrazovkách v 5 epizódach už na jeseň tohto roka. Počas 2 kastingových epizód, 2 semifinále a následného finále predstavia svoje výnimočné nadanie televíznym divákom v piatich krajinách. Na Slovensku bude vysielateľom relácie RTVS. Počas semifinále a finále bude súťažiacich hodnotiť aj „superporotca“ Maestro Plácido Domingo. Moderátormi semifinále aj finále budú svetová hviezda, televízna legenda Thomas Gottschalk a hviezda poľských televíznych relácií Ida Nowakowska.

Za redakciu: Martin Laškovský

Foto: RTVS

 

 

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky