NovinkyKam na koncert?

Lýra v Bratislave je späť, na koncerte storočia vystúpi špička českej a slovenskej hudobnej scény!

Slovenská metropola sa pripravuje na koncert storočia, na ktorom zaznejú najslávnejšie hity Bratislavskej lýry! Na podujatí s názvom „Mám rozprávkový dom – LÝRA 50“ vystúpi špička slovenskej a českej populárnej hudby. Zaspievajú také hviezdy ako Karel Gott, Helena Vondráčková, Olympic, Eva Pilarová, Jitka Zelenková, Lenka Filipová, Petra Janů, Elán, Peter Lipa, Ján Lehotský, ale aj interpreti mladšej generácie Martin Chodúr, Mário Kuly Kollár a mnohí ďalší. Fantastický koncert bude spomienkou na hudobný festival, ktorý bol pojmom na medzinárodnej scéne. Interpreti oživia hity z minulého storočia, ktoré bodovali práve na Bratislavskej lýre, zaznejú však v nových interpretáciách. Nenechajte si ujsť hudobnú udalosť roka! Stretneme sa v Incheba – EXPO ARÉNE 18. októbra 2016.   

Koncert storočia oživí spomienky na legendárnu Bratislavskú lýru! Zaznejú na ňom hity najväčšieho československého medzinárodného festivalu pri príležitosti 50-ho výročia jeho vzniku. Autormi projektu sú Ľubo Belák a Jozef Šuhajda.

„Bratislavská lýra sa dlhé roky pravidelne objavovala medzi najvýznamnejšími kultúrnymi podujatiami v hlavnom meste Slovenska. Od roku 1966 sa tu každoročne stretávali osobnosti českej a slovenskej populárnej hudby. Festival bol v prvom rade autorskou súťažou dovtedy nezverejnených piesní, z ktorých sa mnohé stali hitmi. Úspešnú spevácku kariéru tu odštartovala súčasná špička slovenskej a českej populárnej hudby. Aj preto chceme tento skvelý festival pripomenúť,“ vraví Jozef Šuhajda.

„Sme radi, že do projektu sa zapoja vynikajúci českí aj slovenskí interpreti. Vystúpi aj víťaz prvého ročníky Lýry, legendárny Karel Gott, samozrejme, ak mu to zdravie dovolí. Zaspieva tiež Helena Vondráčková, Olympic, Eva Pilarová, Elán, Peter Lipa, Vašo Patejdl, Ján Lehotský, ale aj interpreti mladšej generácie Martin Chodúr, Mário Kuly Kollár a mnohí ďalší. Všetci budú spievať výlučne hity z Bratislavskej lýry, ale v nových úpravách,“ dodáva Ľubo Belák.

S myšlienkou na zorganizovanie československého festivalu populárnej piesne prišli Pavol Zelenay a Ján Siváček už v roku 1965. Prvý ročník sa uskutočnil o rok neskôr. Projekt „Mám rozprávkový dom – LÝRA 50“ dostal názov podľa piesne, ktorá vtedy zvíťazila. Napísali ju slovenskí autori Vieroslav Matušík a Eliška Jelínková a po slovensky ju zaspieval Karel Gott.

„Vrátil som sa v spomienkach do čias, keď sme v roku 1965 s Jánom Siváčkom prišli s myšlienkou na organizovanie festivalu v období, keď bola slovenská populárna hudba, slušne povedané, v útlme. Piesne, ktoré zaznejú na tomto koncerte sú dôkazom toho, že evergreeny sú nesmrteľné a že stále oslovujú. Myslím si, že v tomto duchu vlastne Bratislavská lýra môže troška pokračovať,“ vraví s dojatím nestor slovenskej populárnej hudby Pavol Zelenay.

Na koncerte vystúpia speváci, z ktorých mnohí prerazili práve vďaka tomuto festivalu, no zaspievajú aj interpreti mladšej generácie.

„Keď sa Lýra začala, bol som veľmi mladý, no vždy to pre nás bola méta. Vedeli sme, že keď sa tam raz dostaneme, bude to super. Všetci muzikanti sa tam chceli dostať. Bola to totiž jediná možnosť, ako sa ukázať. Bratislavskú lýru pozerala vtedy naozaj celá Československá republika. Ak ste tam zahrali pesničku, zo dňa na deň sa stala hitom,“ vraví Vašo Patejdl.

„Mám  veľkú radosť z tohto koncertu, Bratislavská lýra bola totiž pojmom. Jediná vstupenka ako sa tam dostať, bolo zložiť pesničku. A tak sme každý rok skladali nové skladby, pretože sme nechceli prísť o možnosť zúčastniť sa na tomto festivale.  Pre nás, pre rockerov, to bolo vlastne posvätenie našej práce, niečo podobné ako  pre iných, keď idú do kostola,“ dodáva Petr Janda z Olympicu.

Bratislavská lýra bola česko-slovenskou hudobnou udalosťou roka. V projekte „Mám rozprávkový dom – LÝRA 50“ vystúpia Karel Gott, Helena Vondráčková, OLYMPIC, Eva Pilarová, Jitka Zelenková, Lenka Filipová, Petra Janů, Naďa Urbánková, Martin Chodúr, Marcela Laiferová, Jana Kocianová, Mário Kuly Kollár, MODUS, Peter Bič Project, Berco Balogh, Mirka Partlová, ELÁN, Vašo Patejdl, Ján Lehotský, Pavol Hammel, Peter Lipa, Ľudovít Nosko, Peter Nagy, Robo Grigorov a Barbora Švidraňová. Koncert storočia prináša agentúra Topfest a uskutoční sa 18. októbra 2016 Incheba – EXPO ARÉNE. Vstupenky budú čoskoro v predaji v sieti Ticketportal.

zdroj: Nora Krchňáková

foto: René Miko

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky