Novinky

Legendy slovenského, českého a poľského bigbítu sa stretli v Starej Tržnici v Bratislave!

Vyše tri hodiny bigbítu, vypredaná Stará Tržnica v Bratislave a standing ovations! Tak vyzeral unikátny koncert česko-slovenských hudobných legiend s názvom Big Beat de Luxe. Pred zaplneným hľadiskom sa predstavili Pavol Hammel, Marián Varga so skupinou Collegium Musicum, Vladimír Mišík, Radim Hladík so skupinou Blue Effect a poľská hudobná ikona Józef Skrzek. Celá zostava muzikantov sa dnes presúva do Prahy, aby rovnaký koncert odpálila v Lucerne.

Vyše tri hodiny skvelej hudby odštartoval Radim Hladík a jeho legendárna formácia Blue Effect. Kapela je na scéne od roku 1969 a vystriedalo sa v nej viacero muzikantov, líder Radim Hladík s ňou však kráča dodnes. Hladík bol prvým gitaristom v Československu, ktorý začal používať efekty booster a wah wah pedál. Hneď pri prvej piesni predviedol svoju špecialitu, ktorou je hranie na gitare so sláčikom. Fanúšikovia nadšene tlieskali pri piesňach „Je třeba obout boty a pak dlouho jít“, „Napříč“ či „Stále dál či Ej, padá, padá rosenka“.

IMG_7164„Ja si to nepripúšťam, čo to vlastne je legenda? Hrám už 51 rokov a keby sa mal rozhodnúť ešte raz, bola by to určite opäť gitara.“ Neskrýval nadšenie z hry Radim Hladík.

Blue Effect na pódiu vystriedala legendárna kapela Collegium Musicum. Dlhé roky hrá v zostave Marián Varga, Fedor Frešo, František Griglák, iba bubeníka Dušana Hájeka nahradil Martin Valihora. Collegium zahralo dve piesne z debutového albumu „Ulica plná plášťov do dažďa“ a „Hommage á J.S.Bach“. Potom sa k nim pridal Pavol Hammel, aby ponúkli piesne zo slávneho albumu „Konvergencie“. A skladby „Tenis“, „Páví ples“ a „Pošta“ z albumu „Zelená pošta“ a hit „Zvoňte zvonky“ z debutového albumu skupiny Prúdy. Potom už divákov očaril poľský skladateľ a hudobník Józef Skrzek, líder známej poľskej skupiny SBB, ktorý sa uviedol piesňou „Freedom With Us“.

IMG_7148V skvelej atmosfére odpálila koncert unikátna zostava Super Group. K skupine Collegium Musicum sa pridal gitarista Radim Hladík, Pavol Hammel a Józef Skrzek, aby zahrali skladby „Na II. programe sna“ a „Slnečnice“.

„My už máme premiéru za sebou, minulý rok v Liptovskom Mikuláši, keď sme to hrali v projekte Mosty. S Collegium Musicum sa stretám pravidelne a s Radimom hráme aj sami spolu dvaja, máme spoločný album, takže fajn.“ Tešil sa Pavol Hammel.

K Super Group sa pripojil Blue Effect a česká legenda Vladimír Mišík, a zahrali piesne „Špejchar blues“ a slávny song „Sluneční hrob“. Super skupina si vyslúžila obrovský aplaus a standing ovations. Pridala preto dva prídavky „Smutná ranná električka“ a „Labutie piesne“.

IMG_7272„Úžasná atmosféra, sám som počúval, keď som nebol na pódiu. Mne už spoluhráči v kapele hovoria legenda už asi dvadsať rokov, takže ja som si už zvykol.“ Povedal s úsmevom Vladimír Mišík.

„Poznáme sa už dlho, sme už starí známi, s niektorými možno už štyridsať rokov. Nie je to každodenné zoskupenie hráčov, mám radosť z kamarátov, ktorých nestretávam často. So všetkými hrám rád, pretože sú to najlepší muzikanti, akých tu máme. A platí to aj o mladých z Radimovej kapely. A Józef Skrzek je veľká osobnosť poľskej hudby, ktorá je vo všetkých ohľadoch výnimočná.“ Konštatoval Marián Varga.

Legendárni bigbíťáci si po koncerte našli čas a fanúšikom podpisovali vinylové originály zo 70. a 80. rokov, ktoré si priniesli na koncert. Do bratislavskej Starej Tržnice vracia život Aliancia Stará Tržnica v spolupráci so Slovenskou sporiteľňou. Celá zostava muzikantov sa presúva do Prahy, aby rovnaký koncert odpálila už dnes večer vo veľkej sále Lucerny.

zdroj: Nora Krchňáková

foto: Martin Hubka

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky