Novinky

Legendy odchádzajú. Zomrel Meky, zomrel Mecky 

Obrovský hlas a charizma. Keď mal v Košiciach koncert Scorpions, jeho hosťom bol spevák maďarskej kapely Omega János Kóbor zvaný Mecky. 

Prišiel zaspievať hit White Dove. Samozrejme, nešlo o nič iné než coververziu hitu Omegy Gyöngyhajú Lány. Tento song bol tutovka, kto ho uchopil, ten mal hit, v našich končinách to bol trebárs Arakain s Alešom Brichtom. Keď ho spolu (v angličtine) spievali Klaus Meine s Jánosom Kóborom, rozdiel bol zjavný. A to sa Mecky fakt snažil, aby nemeckú hviezdu nezatienil. Márne, Klausov spev znel pri spevákovi z Omegy ako mekot. Fakt. 

Mimochodom, Scorpions v začiatkoch robili Omege predskokana. 

Meckyho spev už naživo nezaznie. 

Správa o jeho úmrtí prišla 6. decembra 2021. 

Okrem iných ju potvrdila a zdieľala napríklad česko-slovenská legenda Olympic. Zosnulý umelec mal 79 rokov.

Podľa medializovaných informácií zomrel na covid-19, očkovaný nebol.

Pred Meckym Meky

Mecky zomrel necelý mesiac po svojom takmer menovcovi. Meky, teda Miroslav Žbirka, zomrel 10. novembra 2021. Bol o 10 rokov mladší, mal 69 rokov.

Obaja presiahli hranice hudobných umelcov socialistického štátu a získali medzinárodné uznanie, maďarský Mecky predsa len v podstatne väčšej miere. 

Rado Mešša, ktorý bol dlhé roky po boku Mira Žbirku, o ňom v rozhovore pre Korzár povedal: „On bol férový, rovný, empatický, vtipný chlapík, ale zároveň bol aj veľký profík. To znamená, že to, čo robil, si pripravoval a chcel to urobiť tak, aby to bolo čo najdokonalejšie. Sledoval, čo sa tu všetko deje. Vedel, že hudobník by nemal byť odtrhnutý od reality a sedieť si len na svojom obláčiku, ale musí vedieť, čo to všetko obnáša… Bol to naozajstný džentlmen a férový chlapík, lebo my sme nikdy nepodpísali nijakú zmluvu. Napriek tomu vždy platilo všetko, na čom sme sa dohodli. Obojstranne, bez problémov.“

Meky bol podľa Rada človek, ktorý muzike rozumel a vnímal všetko, čo sa dookola deje a ako sa hudobný svet vyvíja. Darilo sa mu to: „Hlavne spolupráca s Lacom Lučeničom na začiatku určila základné smerovanie. Mnoho mladých muzikantov i poslucháčov sa teraz vracia k albumom Nemoderný chalan a Chlapec z ulice, pretože na tú dobu boli veľmi progresívne. Nielen na Slovensku, ale kopírovalo to svetové trendy. Potom robil album s Davidom Kollerom a Ivanom Kralom, zase to dostalo iný rozmer. Na Modrom albume to boli Honza Horáček, Aleš Zenkl a neskôr Honza Ponocný, znovu dali jeho hudbe iný zvuk a iný rozmer. V rámci nahrávania v Abbey Road to boli anglickí hudobníci, ktorí tomu dali iný punc. Tým pádom on bol v rámci hudby stále v kurze. Písal zaujímavé a hodnotné piesne, zároveň dokázal ísť s dobou. Bol jedným z dôležitých česko-slovenských autorov hudby.“

K opätovnej spolupráci Žbirku s Lučeničom, ktorú ani jeden z nich nevylučoval, už nedôjde. Meky ju spomínal už pred rokmi v rozhovore, ktorý vyšiel na frenky.sk.

Mecky ako Mick Jagger

János „Mecky“ Kóbor, frontman kapely Omega bol mimoriadne populárny aj na Slovensku. Nie len na tom južnom, kde bol takpovediac domáci, ale Omega bola legenda, ktorá budila dlhé roky rešpekt. Bol to taký „socialistický“ maďarský Rolling Stones, ako ju zvykli nazývať fanúšikovia, nielen pre jej dlhovekosť, ale aj kvalitu. Zároveň to bola jedna z mála kapiel z východného bloku, ktorá sa presadila na Západe.

Na Slovensku sa objavovala pomerne často.

Pre jednej zo zastávok sa v rozhovore pre music-zone.eu. János Kóbor vrátil aj k téme Scorpions: „So Scorpions sme sa stretli v 70. rokoch, pri našom nemeckom turné. Oni sa práve rozbiehali a náš promotér nám ich odporučil ako predkapelu. Odvtedy máme veľmi blízky a priateľský vzťah, aj keď sa medzitým tie polohy vymenili, keďže ich možnosti zo západného Nemecka neboli natoľko limitované ako to bolo pri kapele z východného bloku. Stále sa však stretávame a občas si vzájomne hosťujeme aj na svojich koncertoch. Po jednom z nich v roku 1994 v Budapešti sa nás Klaus Meine a Rudi Schenker spýtali, či by nemohli spracovať tú skladbu, čo spievame vždy ako poslednú. Samozrejme sme súhlasili. Minulý rok (2017 – pozn. red.) sme im to opätovali na našom albume, keď sme spracovali ich známy song Still loving you.“

Megahit Gyönghajú lány má aj ďalšie jazykové verzie, je ich vyše sedemdesiat. Hráva sa aj v Indii či Bangladéši.

Meky, aj Mecky, už teraz tu chýbate! 

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky