Novinky

Lahôdka pre zberateľov: 50 rokov od vydania vychádza prvý album Hany Hegerovej

8. apríla, dovedna päť desiatok rokov od prvého vydania, vydal Supraphon debutový album Hany Hegerovej. Speváčka sa prvého LP dočkala v tridsiatichpiatich rokoch, keď mala za sebou úspešné herecké i spevácke vystúpenia. V replike historicky prvého obalu (foto Josef Koudelka, grafická úprava Zdeněk Seydl, sleeve-note Leo Jehne) je dvanásť piesní s oprávneným prívlastkom legendárne.

Osudy tohto albumu sú naozaj pestré. Zaujímavosťou je hľadanie jeho názvu. Titulná strana si vystačila s menom speváčky. Na zadnej strane obalu bolo napísané Zpívá Hana Hegerová. Etiketa na LP následne ponúkla variantu Šansony s Hanou Hegerovou.

„V roku 1966, práve v období, keď som nahrávala svoj prvý album, ma zaujal výborný súbor fotografií Josefa Koudelky Cikáni. Romantika týchto snímok mi doslova učarovala. Môj otec bol totiž veľmi dobrý amatérsky fotograf, tak som mala na fotografovanie a k fotografiám odjakživa vrelý vzťah. Povedala som si, že Koudelka by mohol byť ten pravý, ktorý by vystihol atmosféru mojich piesní a zároveň mi urobil nápaditý portrét pre LP. To sa nakoniec aj stalo," spomína Hana Hegerová na vznik titulnej fotografie svojho albumu z roku 1966. Bohužiaľ, album sa v pôvodnom prebale už nikdy nevydal. Okrem toho, komunistická cenzúra nahrávku zakázala, a keď sa mohla po roku 1989 opäť vydať, bolo to už v grafickom obale edície Trezor. Neskôr album vyšiel na CD s portrétom Hany Hegerovej od maliara Karla Laštovky.

„V roku 2002 mi zavolal už svetoznámy fotograf Josef Koudelka a požiadal ma o stretnutie. Vraj bude na chvíľu v Prahe a potrebuje so mnou nutne hovoriť. Na stretnutí mi predviedol návrh plagátu pre Národní pařížskou operu k predstaveniu Medea. Použil na ňom portrét z môjho prvého albumu! Pýtal sa, či by som s tým súhlasila. Nemala som dôvod nesúhlasiť – veď predstava, že plagáty s mojím portrétom visia po Paríži, mi prišla celkom pekná,“ dodáva s úsmevom Hana Hegerová.

Pri príležitosti 50. výročia od vydania prvého štúdiového albumu Hany Hegerovej vychádza remasterovaná nahrávka na CD a LP v pôvodnom originálnom obale. Od tej doby, čo album vyšiel prvýkrát, sa z Hany Hegerovej i Josefa Koudelky stali veľké tvorivé osobnosti a skutočné legendy.

Zdroj: SOUL FOR SHOW / SUPRAPHON 2016

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky