NovinkyKam na koncert?

Ľ. Horňák: Matúš Čák Trenčiansky je aktuálny aj po sedemsto rokoch

KOŠICE – Projekt košického divadla CASSIA, ktoré v muzikáli Matúš Čák Trenčiansky ponúklo príležitosť mladým umelcom, sa ukázal ako správna voľba. Nová herecká generácia sa s výzvou interpretovať rockovú operu v muzikálovom spracovaní vysporiadala na výbornú. Ako upozornil režisér Peter Weinciller, obidva žánre používajú odlišné postupy s tým, že v muzikáli potrebovali vybudovať príbeh od základov na nových konfliktných situáciách, ktoré by upútali a pritiahli divákov. „Finálnu verziu sme vylepšovali do poslednej chvíle, pričom keď sme skúšali, neexistovalo nič, čo by nás zastavilo. Vychádzajúc z toho, že nie každý mal rovnaké skúsenosti, občas sme na skúškach nechali o čosi viac energie, no vždy sme išli naplno. Viem, ako sa všetci do svojich úloh vložili a preto som istý, že toto predstavenie bude žiť svoj vlastný život, ktorý sa bude divákom páčiť,“ zdôraznil P. Weinciller.

Muzikálový Matúš Čák Trenčiansky prináša príbeh legendy, kde sa mieša boj o moc s láskou. Keďže obidve témy sú citlivé na dôveru a vášeň, dej sa odohráva v dynamických epizódach. Hoci fabulácia diel na historickom motíve má svoje limity, košickí herci v závere predsa len finálnou pointou prekvapia. „S výsledným dielom som spokojný, lebo sa nám podarilo nájsť kompromis, ktorý je pri kolektívnej práci vždy dôležitý. V našej pôvodnej rockovej opere chýbal príbeh, no ten tu dnes je a predstavenie má všetky atribúty muzikálového žánru. Hoci sme niektoré piesne museli prepracovaním do iných polôh obetovať, mám z predstavenia veľmi dobrý pocit,“ ocenil prácu košického tímu umelcov autor rockovej opery Ľubo Horňák.

Na muzikálovú scénu vstúpil Ľubo Horňák spolu s Dodom Gombárom a nebohým Jožkom Urbanom s Kráľom Dávidom. Keďže ho história a najmä dejiny Slovenska veľmi zaujímajú, ich ďalšia voľba padla na Matúša Čáka Trenčianskeho, ktorý patrí, podľa jeho slov, medzi naše najkrikľavejšie osobnosti. „Okrem toho, narodil som sa a maturoval v Košiciach a tiež som žil aj v Trenčíne, vďaka čomu sa mi v ňom spojilo veľa zaujímavého. Popri tom nás s Dodom zaujalo, že ani po viac ako sedemsto rokoch sa nezmenil systém politiky a presadzovania moci, preto je tento príbeh aktuálny aj dnes,“ vysvetľoval Ľ. Horňák.

Spokojnosť člena kapely Elán nevychádza iba zo zážitku z predstavenia, ale ako výrazné pozitívum vníma predovšetkým iniciatívu a ochotu pripraviť vlastné autorské predstavenie. „Pre muzikálový biznis je dôležité, aby vznikali pôvodné projekty spájajúce v sebe všetky zložky, ktoré robia muzikál muzikálom. Teraz nemyslím iba na spevákov, hercov, textárov, skladateľov, ale aj technikov, či kostymérov. Veľkým rozdielom je, ak dostanete do rúk licencovaný projekt s kompletným portfóliom a niečo iné je pracovať na zelenej lúke. Z toho pohľadu hodnotím celú myšlienku a košickú produkciu veľmi pozitívne,“ vydvihol divadlo CASSIA Ľubo Horňák.

Divadlo CASSIA ponúkne muzikál Matúš Čák Trenčiansky 19., 20. a 21. januára 2012. Lístky sú v predaji v sieti Ticketportal. Ceny vstupeniek – 5 a 7 €. Viac informácií, aj o predstaveniach pre školy, získate na www.divadlocassia.sk.

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky