NovinkyRozhovory

Kvaskova, Kollar, Tirčo… Alebo Prešovčania opäť atakujú Rádiohlavy

Už viac ako dve desaťročia patrí medzi dominantné mestá na slovenskej hudobnej mape Prešov. Nie každému je tento stav po vôli, podľa mnohých ide len o nafúknutú mediálnu bublinu a väčšina je alergická na slovenské spojenie „slovenský Seattle“.

Emócie bokom, pozrime sa na fakty.

Nominácie 13. ročníka Radio_Head Awars potvrdili, že Prešov stále je na hudobnej mape.

Prešovčania opäť atakujú RádiohlavyV hlavných kategóriách je prešovských interpretov málo. Či je to výraz toho, že predsa len ide o málo komerčnú anketu, alebo sa jednoducho vlani „neurodilo“, ponechajme stranou.

Ale ako debut roka je nominovaný album Kvaskova – Papierový drak. Za zoskupením Kvaskova stojí speváčka a herečka Zdenka Kvasková, pôvodom z Cerniny (okres Svidník), v minulosti mala i kapelu Padequa.

Rusínska umelkyňa patrí do generácie „Liverpoolu“, teda súťaže, ktorá v Prešove odchovala celú silnú muzikantskú generáciu. Zdenka Liverpool vyhrala, tesne pred Katkou Koščovou, ešte v čase pred prvou SuperStar, v roku 2003. Dnes dozrela a jej tvorbu si všimli aj odborníci.

V žánrových cenách je situácia pre Prešov priaznivejšia

David Kollar si spravil v Bratislave meno oblúkom cez zahraničie. Dnes je rešpektovaný originálny umelec s množstvom áčkových zahraničných spoluprác. Stále hľadá iné cesty k hre na gitaru a darí sa mu. Minimálne od albumu The Son (2013) na čo siahne, premení na úspech.

Teraz má v hre hneď tri želiezka v ohni. V kategórii World Music / Folk 2020 je to album David Kollar – 10 Poems for Ronroco / Crime on the Bunny.

V džezovej hudbe je nominovaný medzinárodný projekt David Kollar a Arve Henriksen – Unexpected Isolation.

Pracovitý David sa objavil aj v kategórii Experimentálna hudba 2020, opäť s nórskym parťákom a albumom Unexpected Isolation. Jeho zbierka ocenení za rok 2020 sa tak znovu rozrástla, minimálne o tri nominácie. Davidove albumy vyšli už tradične vo vydavateľstve Hevhetia, ktoré aktuálne oslavuje 20 rokov od založenia. Prečítajte si niekoľko riadkov, od Davida na jeho osobnom blogu, adresované vydavateľstvu, ktoré jeho tvorbe verí od začiatku.

V kategórii Hard & Heavy 2020 je nominovaný Jakub Tirčo a jeho počin Noises & Colours. Inak, Tirča ešte ako mladučkého, 15-ročného gitaristu pozval pred rokmi na pódium svojho koncertného večera Guitar Night 2006 práve David Kollar. Ich štýly hrania na gitare sú odlišné, láska k hudbe rovnaká.

Nominácie svedčia o tom, že v Prešove dozrela ďalšia generácia hudobníkov.

Pre porovnanie, rok predtým popri Kollarovi bolo nominované aj AMC Trio, už pred dvoma rokmi sa medzi nomináciami ocitlo slovensko-nórske duo David Kollar & Arve Henriksen s CD Illusion of a Separate World), v roku 2017 tam boli Wandererove Segry, metalová skupina Perversity a rok predtým Chiki liki tu-a, Chris Ellys a Klena & Klenoty.

Posledná päťročnica teda ani raz nebola bez prešovského zastúpenia.

text: Michal Frank, autor je novinárom v Korzári, má stránku www.frenky.sk.
foto: David Kollar archív

 

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky