NovinkyKam na koncert?

Košické imaginácie sa blížia

Košický mestský park opäť ožije divadlom. Od 7. do 10. júna 2011 sa tam bude odohrávať „ Mystický príbeh zakliateho mesta“.

Pod taktovkou Staromestského divadla sa na rozsiahlom projekte podieľa asi stovka umelcov zo 6 krajín Európy. Plenérové (open-air)  predstavenie je unikátne netradičným priestorom i prevedením. Diváci sa budú spolu s účinkujúcimi presúvať k viacerým scénam do rôznych častí parku.  Atraktívne je aj spojenie viacerých žánrov a cirkusových techník. Okrem „klasickej činohry“  tam uvidíte takmer všetko.  Teda závesnú akrobaciu, ohňovú a „magic“ show, nadrozmerné bábky, živé zvieratá, chodúle, stredovekých muzikantov, šerm, grotesku, operný spev a sláčikový  orchester, či  košických hip hoperov a tanečníkov z Bobaletu. A možno príde aj kúzelník. A keď už kúzelník, tak nie hocijaký, ale majster  ČR – iluzionista Ondřej Sládek. Súčasťou príbehu bude aj  japonský umelec Noriuki Sawa, ktorý sa venuje tieňovému divadlu.

Dojímavý a najmä dobrodružný príbeh sa síce spája s Košicami, ale odohráva sa za hranicami fantázie. Zakliate mesto môže zachrániť iba tajomná „čistá bytosť“, ktorú sa vydá hľadať malé dievčatko spolu so svojimi pomocníkmi. Na nebezpečej  a strastiplej ceste stretávajú    skutočné  aj rozprávkové bytosti, ktoré im pomáhajú alebo naopak –  všemožne sa snažia prekaziť ich  úlohu.  Viac už nemôžeme prezradiť  – aby diváci neprišli o prekvapenia.

Košičanov si získal už prvý ročník Imaginácii.  Minuloročné predstavenie „Cesta za šťastím a splnením ľudských túžob“ bolo podľa divákov očarujúce. Myšlienka projektu nadchla Košičanov natoľko, že do mestského parku prúdili davy, predstavenie videlo asi 4000 divákov a  mnohí z nich aj viackrát. Najviac oceňovali to, že sa stali živou súčasťou príbehu. Viacerí vyzdvihovali práve ilúziu Košíc minulého storočia.

Aj tento rok sa môžu diváci stať súčasťou predstavenia, ak prídu v maske alebo nejakom kostýme. Štylizovaný trh v parku bude ponúkať občerstvenie, ale aj rôzne čarodejnícke pomôcky a iné veselé drobnosti.

Predstavenie sa začína vždy po zotmení, okolo 21. hod.

„Košické imaginácie” sú novým projektom Staromestského divadla, ktoré zúročilo skúsenosti z 10 ročníkov festivalu nezávislých divadiel a ponúklo pilotný projekt pre Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. Záujem divákov a nadšené ohlasy potvrdili, že prezentácia histórie Košíc prostredníctvom site-specific, ktoré predstavilo miestnych a regionálnych umelcov, športovcov, zberateľov a remeselníkov – bola pre všetkých veľkou príležitosťou, ktorú nadmieru využili. Košický mestský park sa tak na pár dní stal nielen kultúrnym centrom, ale aj miestom nezabudnuteľných zážitkov.

 

 

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky