NovinkyKam na koncert?

Košické imaginácie sa blížia

Košický mestský park opäť ožije divadlom. Od 7. do 10. júna 2011 sa tam bude odohrávať „ Mystický príbeh zakliateho mesta“.

Pod taktovkou Staromestského divadla sa na rozsiahlom projekte podieľa asi stovka umelcov zo 6 krajín Európy. Plenérové (open-air)  predstavenie je unikátne netradičným priestorom i prevedením. Diváci sa budú spolu s účinkujúcimi presúvať k viacerým scénam do rôznych častí parku.  Atraktívne je aj spojenie viacerých žánrov a cirkusových techník. Okrem „klasickej činohry“  tam uvidíte takmer všetko.  Teda závesnú akrobaciu, ohňovú a „magic“ show, nadrozmerné bábky, živé zvieratá, chodúle, stredovekých muzikantov, šerm, grotesku, operný spev a sláčikový  orchester, či  košických hip hoperov a tanečníkov z Bobaletu. A možno príde aj kúzelník. A keď už kúzelník, tak nie hocijaký, ale majster  ČR – iluzionista Ondřej Sládek. Súčasťou príbehu bude aj  japonský umelec Noriuki Sawa, ktorý sa venuje tieňovému divadlu.

Dojímavý a najmä dobrodružný príbeh sa síce spája s Košicami, ale odohráva sa za hranicami fantázie. Zakliate mesto môže zachrániť iba tajomná „čistá bytosť“, ktorú sa vydá hľadať malé dievčatko spolu so svojimi pomocníkmi. Na nebezpečej  a strastiplej ceste stretávajú    skutočné  aj rozprávkové bytosti, ktoré im pomáhajú alebo naopak –  všemožne sa snažia prekaziť ich  úlohu.  Viac už nemôžeme prezradiť  – aby diváci neprišli o prekvapenia.

Košičanov si získal už prvý ročník Imaginácii.  Minuloročné predstavenie „Cesta za šťastím a splnením ľudských túžob“ bolo podľa divákov očarujúce. Myšlienka projektu nadchla Košičanov natoľko, že do mestského parku prúdili davy, predstavenie videlo asi 4000 divákov a  mnohí z nich aj viackrát. Najviac oceňovali to, že sa stali živou súčasťou príbehu. Viacerí vyzdvihovali práve ilúziu Košíc minulého storočia.

Aj tento rok sa môžu diváci stať súčasťou predstavenia, ak prídu v maske alebo nejakom kostýme. Štylizovaný trh v parku bude ponúkať občerstvenie, ale aj rôzne čarodejnícke pomôcky a iné veselé drobnosti.

Predstavenie sa začína vždy po zotmení, okolo 21. hod.

„Košické imaginácie” sú novým projektom Staromestského divadla, ktoré zúročilo skúsenosti z 10 ročníkov festivalu nezávislých divadiel a ponúklo pilotný projekt pre Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013. Záujem divákov a nadšené ohlasy potvrdili, že prezentácia histórie Košíc prostredníctvom site-specific, ktoré predstavilo miestnych a regionálnych umelcov, športovcov, zberateľov a remeselníkov – bola pre všetkých veľkou príležitosťou, ktorú nadmieru využili. Košický mestský park sa tak na pár dní stal nielen kultúrnym centrom, ale aj miestom nezabudnuteľných zážitkov.

 

 

VSTUPENKY

Prečítajte si

Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Viac:Novinky