Novinky

Jozef Lupták predstavil nový projekt s piesňami Mariána Vargu premiérovo v Banskej Bystrici

Séria koncertov neúnavného hudobníka, organizátora a riaditeľa festivalu komornej hudby Konvergencie Jozefa Luptáka a jeho priateľov s názvom „JL turné“ pokračovala po niekoľkomesačnej „pandemickej“ pauze piatym koncertom 18. júna 2021 o 19:00 v Evanjelickom kostole v Banskej Bystrici (ul. Lazovná). Vstupenky na koncert v limitovanom počte zakúpite v sieti Ticketportal.

V prvej časti koncertu zaznela tretia Bachova Suita pre sólové violončelo v podaní Jozefa Luptáka a Antifona Mariána Vargu pre violončelo a klavír. Mimoriadne úspešný projekt Vargových Piesní v komorných aranžmánoch Vladislava Šarišského, ktorý vznikol minulý rok, prinesie atraktívna zostava umelcov – talentovaná a svojím citlivým autentickým prejavom ojedinelá speváčka Sisa Fehér, ktorá v súčasnosti študuje na RMC (Rhythmic Music Conservatory) v Kodani, fenomenálny trubkár Oskar Török disponujúci citom a nadhľadom nadžánrového hudobníka, originálny a výnimočný klavirista s myslením skladateľa Vladislav Šarišský a violončelista Jozef Lupták, dlhodobý priateľ a aj spoluhráč Mariána Vargu.

 

Veľmi sa teším, že po siedmich mesiacoch pandemického odmlčania sa, môžem pokračovať v mojom turné s hudbou J. S. Bacha s mojimi priateľmi hudobníkmi. Na koncerte v Banskej Bystrici spojíme známe piesne Mariána Vargu v nových aranžmánoch spolu s 3. suitou pre sólové violončelo. K Bystrici mám blízky vzťah vďaka môjmu otcovi, ktorý tu dlhé roky žil. V máji by mal 100 rokov a pochovaný je práve na cintoríne za kostolom, v ktorom odzneje náš koncert.” hovorí slovenský violončelista Jozef Lupták.

Vargove piesne v novom šate

Klávesista a skladateľ Vladislav „Slnko“ Šarišský už viackrát dokázal, že hudbe Mariána Vargu rozumie. Teraz zaranžoval jeho pesničky pre nezvyčajné obsadenie. Namiesto obvyklého Pavla Hammela je tu mladá speváčka Sisa Fehér, ktorá sa doteraz pohybovala medzi džezom a world music. Aj ona si dokázala tieto pesničky prisvojiť vkusne a muzikálne – s citom k originálu a zároveň s vlastným vkladom. Vargove klasické korene v tomto nadžánrovom projekte pripomína violončelista Jozef Lupták, kým hráč na trúbku Oskar Török do zvuku kvarteta vnáša džezové postupy“ , hovorí o novom projekte hudobný publicista Oliver Rehák.

Aj speváčka Sisa Fehér sa veľmi teší na koncert v Banskej Bystrici:  „Vďaka tomuto projektu som dostala možnosť spoznať hudbu Mariána Vargu tak dôverne, ako sa patrí k následnej úctivej interpretácii, a tým pádom si vytvoriť intímny vzťah k jeho tvorbe, ktorá pre mňa odteraz už vždy bude nadčasovým klenotom.“

ÚČINKUJÚ:
Jozef LUPTÁK – violončelo
Sisa FEHÉR – spev
Vladislav ŠARIŠSKÝ – klávesy, aranžmány
Jozef LUPTÁK – violončelo
Oskar TÖRÖK – trúbka

PROGRAM:
J. S. Bach (1685 – 1750): Suita č. 3 C dur BWV 1009 pre sólové violončelo
**
M. Varga (1947 – 2017): Antifona pre violončelo a klavír
**
M. Varga / K. Peteraj: Ľalia poľná
M. Varga / K. Peteraj: Slnečnice
M. Varga / R. Skukálek: Pomôž mi
M. Varga / R. Skukálek: Možno
M. Varga / K. Peteraj: Piesne z kolovrátku 1
M. Varga / K. Peteraj: Piesne z kolovrátku 2
M. Varga / M. Válek: Smutná ranná električka
M. Varga / K. Peteraj: Pošta
M. Varga / K. Peteraj: Voda
M. Varga / K. Peteraj: Z ďatelín
M. Varga, P. Hammel / R. Skukálek: S rukami vo vreckách

 

 

Za redakciu: Martin Laškovský

Foto: Martina Simkovicova

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky