NovinkyKam na koncert?

Jozef Bednárik svoj festival naďalej režíruje z neba

Už o pár dní, presne 20. augusta, sa v Brusne opäť po roku rozozvučí Terasa muzikálovej slávy najkrajšími melódiami z našich i zahraničných muzikálov, filmových, či divadelných piesní a šansónov. Hoci nápad na vznik festivalu, ktorý bude prehliadkou toho najlepšieho, čo sa urodilo v našich divadlách skrsol v hlave Jána Kubiša, úzko pri jeho príprave spolupracoval s našim najúspešnejším a najrešpektovanejším režisérom Jozefom Bednárikom.

Aj, keď má milovaný „Béďo“ už tri roky angažmán v nebeskom divadle, organizátorom festivalu zanechal odkaz, z ktorého dodnes čerpajú. „Ešte počas jeho života sme si vymysleli, že na festivale budeme oceňovať výrazné osobnosti a umiestňovať ich mená na Tabuľu slávy. On od nás dostal svoju tabuľu samozrejme medzi prvými, aj si ju sám primontoval a ja som na neho preniesol nominačné povinnosti. Čiže dostal úlohu, aby mi každý rok dával tip, kto si rovnakú poctu zaslúži. Na moje prekvapenie mi na druhý deň odovzdal pätnásť mien. To znamená, že máme v tomto smere na mnoho rokov dopredu jasno,“ vysvetľuje organizátor akcie Ján Kubiš. Konkrétne meno, kto bude tento rok poctený Tabuľou slávy, však zatiaľ drží v tajnosti. „Prezradím len toľko, že to bude človek, ktorý v živote neúčinkoval v žiadnom muzikáli, ale vďaka ktorému sa strašne veľa muzikálov mohlo naštudovať. Béďo totiž vyberal na ceny aj ľudí, bez ktorých by muzikál nemohol existovať. Sú medzi nimi napríklad aj kulisári,“ prezradil. Na festivale sa bude tradične udeľovať aj cena Brusnianska brusnica (Bru Bru) za prínos muzikálovej tvorbe. Tú získa nielen umelec, ale aj inštitúcia na pôde ktorej majú muzikály patričný priestor.

S aktuálnym deviatym ročníkom Muzikálového festivalu, pripravili tvorcovia pre divákov niekoľko noviniek. Odštartujú tu nultý ročník programu Brusway, ktorý bude prehliadkou najslávnejších svetových muzikálov. Pre inšpiráciu sa Ján Kubiš s klarinetistom Felixom Slováčkom dokonca vydal do Ameriky na Broadway. „Keď Američania môžu mať Broadway, my budeme mať Brusway. Pozreli sme si tu zopár muzikálov z ktorých budeme v budúcnosti určite čerpať,“ hovorí Ján Kubiš a Felix Slováček ho dopĺňa. „Ja som sa tam skôr sústreďoval na kostoly, kde to má pre mňa oveľa väčší náboj ako divadlo. Tam to funguje tak, že tridsať minút predtým, ako príde kazateľ, hrá kapela s osemdesiat členným zborom. A tisícpäťsto ľudí spieva a tancuje s nimi. Vždy, keď som v New Yorku si to idem pozrieť a stále mám z toho rovnakú husiu kožu,“ vyznal sa geniálny klarinetista, ktorý sa stal už tiež neodmysliteľnou súčasťou festivalu. Pred divákov predstúpi s niekoľkými slávnymi melódiami medzi ktorými nebude chýbať ani ústredná pieseň z rozprávky Tri oriešky pre Popolušku, ktorú Karel Gott naspieval pod názvom Kdepak ty ptáčku hnízdo máš.

Piesňam z diel, kde dobro víťazí nad zlom, bude tentoraz venované celé pásmo s názvom Zaspievam ti rozprávku. Jeho sprievodcom bude Majo Labuda. Okrem neho si tu zaspieva Štefan Skrúcaný, Natália Hatalová, Tomáš Majláth, Dárius Kočí, či Peter Makranský. Majo Labuda však vystúpi aj v programe Brusway. Zatiaľ, čo v Zaspievam vám rozprávku predvedie detské hity Rapovalo prasiatko a Káčatka z albumu Veľkí herci spievajú malým deťom, v Brusway sa premení na Buča z muzikálu Cigáni idú do neba. Lahôdkou bude určite tiež spojenie dvoch skvelých speváčok Karin Olasovej a Mirky Partlovej. „Z predstavenia Pokrvní bratia, ktoré dodnes uvádza Nová scéna, spolu zaspievame dueto s názvom Moje dieťa. Je to nádherná a veľmi emotívna pieseň o túžbe matky, ktorej sa nedarí otehotnieť,“ hovorí Karin Olasová o diele, ktoré Jozef Bednárik naštudoval už pred viac ako dvadsiatimi rokmi.

Pre ľudí, ktorí registrujú Mila Kráľa len ako herca, bude jeho účasť na tejto akcii prekvapením. Divadelnú hudbu však komponuje už viac ako dvadsať rokov, takže v zozname účinkujúcich nesmie chýbať. „Moje skladby boli použité v rôznych predstaveniach od Slovenského národného divadla, až po Martinské, či Košické divadlo. Vybral som zopár piesní, ktoré som upravil do koncertnej podoby, aby som s nimi mohol v Brusne vystúpiť. Veľmi sa na to teším, pretože tam budem aj s časťou svojej kapely Milo Kráľ Band. Budem to však mať časovo dosť náročné, pretože v ten deň točím v Bratislave nový televízny seriál, takže sa budem musieť do Brusna poriadne ponáhľať aby som to stihol,“ prezradil Milo Kráľ, ktorý patrí k našim najvšestrannejším umelcom súčasnosti.

Pre divákov bude určite atraktívna aj moderátorská dvojica programu Brusway, zložená z hercov Radoslava Kurica a Jána Grešša. Pre neho to bude pravdepodobne jedna z posledných verejných akcií, pretože po tom, čo ukončil vo funkcii riaditeľa divadla Andreja Bagara v Nitre sezónu, odchádza do dôchodku. Radoslav Kuric bude zároveň sprevádzať celým muzikálovým programom.

Organizátorom Muzikálového festivalu sa okrem nabitého programu, podaril ešte jeden, priam husársky kúsok. Vďaka vysokej úrovni festivalu, sa tu s láskavým dovolením súrodencov Jozefa Bednárika, zriadi stále expozícia zostavená z jeho osobných vecí. Návštevníci si tak budú môcť pozrieť jeho rukopisy, ale aj osobné veci ako okuliare, či neodmysliteľnú taštičku a šál, ktoré nosil na hrudi. A to nie je všetko. Pri príležitosti konania festivalu sa tu po prvýkrát od roku 1975 zverejnia fotografie Jozefa Bednárika, ktoré doteraz odpočívali v archíve legendárneho fotografa Antona Šmotláka. S láskavým dovolením jeho syna, ktorý dobové fotografie zreštauroval, budú môcť byť v Brusne vystavené. Pripomíname, že majú mimoriadnu exkluzívnu hodnotu. Pána Bednárika totiž zachytávajú v krátkom období, keď sa v Krajovom divadle Nitra venoval herectvu. Zábery pochádzajú z tragikomédie ZABUDNÚŤ NA HEROSTRATA!, kde Jozef Bednárik stvárňuje pod režisérskym dohľadom Juraja Svobodu, hlavnú postavu Herostrata. Premiéra hry sa konala 21. júna 1975 a exkluzivitu im dodáva aj zarážajúci fakt, že sa nikdy nekonala žiadna repríza.

zdroj: Erik Kollárik

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky