Novinky

Jeden z najlepších československých gitaristov Luboš Andršt už hrá v nebeskej kapele

Jeden z gitarových mágov našej doby – bluesový, jazzový, artrockový gitarista a skladateľ Luboš Andršt zomrel 20.12.2021 po dlhej chorobe.

Narodil sa 26.7.1948 v Prahe a jeho hudobná cesta sa rozbehla už v šesťdesiatych rokoch. Hrával so skupinami Roosters, P-67, Colour Images, Double Time. V roku 1969 založil vlastnú profesionálnu skupinu Blues Company Ltd a krátko hral aj v skupine George & Beatovens. S Framus Five nahral na začiatku sedemdesiatych album Město ER. 

Nezmazateľnú stopu zanechal v skupinách Jazz Q Martina Kratochvíla, Energit, Collegium Musicum, či v Blues Bande s Petrom Lipom. Svoju invenciu a majstrovstvo zhmotnil do albumov Capricornus (1981) a Plus-Mínus Blues (1988), ktoré odborníci zaradili do zlatého fondu nášho blues a rocku. Asi najdlhšie spolupracoval s Michalom Prokopom, ku ktorému sa do Framus Five vrátil na konci osemdesiatych rokov. Okrem “veľkej” skupiny spolu vystupovali spolu s huslistom Janom Hrubým aj ako akustické Nu-trio.

V deväťdesiatych naplno rozbehol všetky svoje projekty a na pódiách a nahrávkach sa objavoval s Energitom, Luboš Andršt Group, Blues Bandom, akustickou zostavou Prokop, Andršt, Hrubý, Framus Five a v doprovodnej kapele Marty Kubišovej.

Zahral si aj s mnohými svetovými hudobníkmi. Dvakrát aj legendou blues B.B. Kingom, ktorý sa o jeho hre veľmi pochvalne vyjadroval.

Dokonale slúžil hudbe

Ja sám som ho videl naživo niekoľkokrát, v rôznych dobách a zoskupeniach ale vždy to bol veľký zážitok. Nikdy nevytŕčal, nestrhával na seba pozornosť a dokonale slúžil hudbe a konkrétnemu projektu. Iná bola jeho hra v Blues Bande, dokonale zachytená na živom albume Blues z lipového dreva, iná vo Framus Five a iná a asi najkrajšia a najuvoľnenejšia v akustickej zostave. 

Na najnovšom albume Michala Prokopa – Mohlo by to bejt nebe sa už kvôli chorobe nepodieľal. Poctu jeho hre na album nahral ďalší z legendárnych a výnimočných gitaristov Michal Pavlíček. Jeho nezameniteľná gitarová hra však zostáva na množstve nahrávok, ktoré neodmysliteľne patria k základom českej a aj našej spoločnej hudobnej histórie. 

Andrštovej pamiatke bude venovaný koncert Michala Prokopa 21.12.21 v pražskej Lucerne, ktorý je kvôli opatreniam len pre limitovaný počet divákov. Vďaka streamu na https://www.michalprokop.online si ho však môžu pozrieť všetci. Na koncert sa s ním príde hudbou rozlúčiť aj jeho bratranec Petr Janda zo skupiny Olympic. 

O jeho živote a pohľade na hudbu je možné sa viac dozvedieť v minuloročnej knihe rozhovorov Ondřeja Bezra – Luboš Andršt: Ještě hraju ve stoje.

text: Rado Mešša
foto: archív

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky