NovinkyKam na koncert?

Jazzová žatva Petra Lipu

Koncom leta mal Peter Lipa skoro toľko práce ako naši poľnohospodári. Okrem slovenských a českých koncertov koncom mesiaca absolvoval týždennú šnúru s talianskym gitaristom Ruggerom Robinom  a s trojicou slovenskych hudobníkov Juraj Tatár, Marcel Buntaj, Martin Gašpar, známych aj pod menom BKK. Spieval najprv na multižánrovom festivale  Mitteleuropa v Taliansko -slovinskej Gorizii. Medzi prevažne folklórnymi účastníkmi bol tento projekt úspešným oživením festivalu.

Potom sa hudobníci usadili v meste Asiago, kde strávili dva dni skúšaním a následným koncertom. Vďaka nadmorskej výške (1100m) sa vyhli teplotám až 41°C. Ďalej nasledoval koncert v rodnom meste talianskeho kolegu v Padove a dlhá cesta do Francúzka. Mesto Bourges leží asi 200km na juh od Paríža a je známe tým, že má velikánsku katedrálu. Hneď vedľa nej stojí počas celého leta krytá scéna, kde celé leto prebiehajú kultúrne programy. Bourges je známe svojou  silnou kultúrnou aktivitou. Koncert Petra Lipu bol  v krásnom barokovom prostredí a adekvátne k tomu boli aj reakcie publika a organizátorov. Veľké potlesky, prídavky, gratulácie a pozvanie na budúci rok. To je asi najdôležitejšie ocenenie. Fracúzi sú známi tým , že najradšej komunikujú vo svojom jazyku, ale slovenské pesničky Vygumujem staré lásky a Kúsoček Páperia sa im páčili. V Bourges skončil týždňový zájazd. Nasledovala dlhá cesta domov – 1500km,  a o deň na to už ďalšia cesta. Smer Maďarsko s inou formáciou. Rado Tariška, Michal Šimko, Robo Rist a Peter Lipa ml. Prvý koncert bol v tom najlepšom mieste u našich susedov. BJC Budapest jazz Club je v sučasnosti tamojšia  najzaujímavejšia scéna, kde len deň predtým hral Chris Potter a pred mesiacom  tiež Kurt Elling. Ďalší deň cesta do Debrecínu a účinkovanie na tamojšom výročnom 40. ročníku Debrecen Jazz Days. Koncert bol na námestí. Jeho záznam a ozvučenie robilo Maďarské rádio, takže tí čo nemali šťastie vidieť ho naživo si ho budú môcť vypočuť tam. A cestou naspäť domov ešte koncert v Lučenci, na ktorom sa zišlo do 300 fanúškov.

S talianskym gitaristom Ruggerom Robinom /slávny hlavne zo spolupráce s Andrea Bocellim/ Peter Lipa absolvuje ešte krátku koncertnú šnúru s formáciou EU4 na Slovensku:

4.10. Sherpa klub, Trangoška, Nízke Tatry

5.10. Banská Bystrica, Klub 77

6.10. Nové Mesto nad Váhom, Blue Note

zdroj: Katarína Ovseníkova

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky