Novinky

Janek Ledecký vydáva po desiatich rokoch nový autorský album

Spevák Janek Ledecký vydal (14.10.2015), po desiatich rokoch nový autorský album Na konci duhy (BrainZone). Nadväzuje v ňom na svoju silnú pesničkársku éru deväťdesiatych rokov, po ktorej sa niekoľko rokov venoval viac komponovaniu úspešných muzikálov. Dvanásť pesničiek na nový album vznikalo striedavo ve anglickom Tetbury a v Prahe. Album Janek aj za účasti verejnosti pokrstil 14. októbra v pražskom Hard Rock Café. Slovenský krst, opäť verejný, je naplánovaný na 26.októbra v Gorila.sk Urban Space v Bratislave. Okrem pozvaných hostí sa na ňom môže zúčastniť aj limitovaný počet 80 fanúšikov, ktorí si lístok kúpia v predpredaji.

Nápad na úplne nový album Janek dostal počas práce na albume duetov. Od myšlienky k realizácii nebolo veľmi ďaleko a album vznikol v relatívne krátkom čase.

„Nosil som do vydavateľstva pesničky, ktoré som postupne skladal. Nakoniec sme zistili, že sa mnohé z nich na duety nehodia, ale hodili by sa na nový album. Keď sme mali prvé štyri, rovno mi objednali štúdio v Anglicku. Takže som to potom robil pekne pod tlakom, a tak to má byť. Ja sa tým albumom vraciam do tých deväťdesiatych, do stavu, keď som každý rok nahrával nový album. Asi mi robí dobre, keď ma tlačí čas,“ so smiechom objasňuje Janek.

Na jar Janka s gitaristom Chinaski Frantom Táborským čakal v anglickom štúdiu producent Gregg Haver. Spolu s ním a angickými hudobníkmi dodali skladbám silné a v duchu tej najlepšej pesničkárskej tradície veľmi vkusné aranžmány. Ako prvú nahrali skladbu Já se vracím, ktorá sa stala prvým singlom albumu. K nej sa práve teraz dokončuje aj videoklip. Druhú polovicu albumu po návrate z Anglicka Janek zveril Janovi Ponocnému a jednu pieseň nakoniec sprodukoval Jankov syn Jonáš Ledecký.

„Je to prvý album, na ktorom som robil s troma producentami,“ vysvetľuje Janek a dodává: „Štyri veci som urobil v Anglicku, sedem ďalších s Honzou Ponocným a jednu s Jonášom. Každá z nich vyložene chcela iný prístup. Tým, že sme to potom celé zmixovali v Anglicku, to dostalo jednotný tvar,“ doplnil Janek a zároveň priznal, že aj po rokoch skladá pesničky stále tak, ako keď kedysi začínali s Žentourom.

„Väčšinou si sadnem ku klavíru alebo ku gitare a muzika je hotová za päť minút. Text však potom píšem aj dva dni a niekedy pokojne aj týždeň.“

Janek Ledecký sa novým albumom nesnaží reagovať na súčasné dianie, skôr mu ide o nadčasovosť a celkovo pozitívne vyznenie jeho hudby.

„Aby som ja na albume riešil svetový mier, alebo dažďové pralesy, to odo mňa, myslím, naozaj nikto nečaká. Robím to tak, aby som sa pri tom čo najviac bavil, a verím, že sa rovnako budú baviť aj poslucháči,“ objasnil Janek Ledecký.

Nový album Janek Ledecký pokrstil 14.10 v Hard Rock Cafe Praha a 26.10. v Gorila.sk Urban Space v Bratislave. Limitovaný počet 80 vstupeniek na krst je v predaji na www.predpredaj.sk

Janek aj tento rok chystá tradičné Vianočné turné, na ktorom už diváci aj na Slovensku budú počuť skladby z nového albumu. Niektoré z nich už zahral na letných koncertoch a festivaloch.

„Už na letných festivaloch som niektoré z nových skladieb s kapelou zahral. Ľudia ich nepoznali, ale na konci si už refrén spievali s nami, akoby ho poznali už desať rokov. A to bolo pre mňa veľmi silné a pozitívne,“ vyznal sa Janek Ledecký.

Aktualizované info :

https://www.facebook.com/LedeckyJanek

http://www.ledecky.cz

https://twitter.com/Janek_Ledecky

 zdroj: Rado Mešša

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky