NovinkyDivadloKam na koncert?

J. Korn predvedie v Košiciach muzikálovú rýchlosť pantera

KOŠICE (03.10.2013) Nový český muzikál Mauglí zažiaril ako kométa. Verejnosť ostala v úžase a nekompromisní českí kritici sa predbiehajú v superlatívoch.

Spracovať námet inšpirovaný Knihou džunglí bolo pre autorské duo Gabriela Osvaldová – Ondřej Soukup výzvou, pretože po mnohých filmových verziách chceli ostať originálni, navyše na divadelných doskách sa otvára krehký priestor plný očakávaní. V spolupráci s režisérskou dvojicou SKUTR preskočili nastavenú latku s umeleckou istotou a pripravili unikátny muzikál. Originálne texty, pôsobivú hudbu, choreografiu i mimoriadne vizuálnu výpravu ocenil aj predstaviteľ pantera Bagíri Jiří Korn: „Celý projekt ma oslovil ako taký. Krásny príbeh, veľmi kvalitná hudba O. Soukupa a G. Osvaldovej, poznal som prácu režisérskeho tímu SKUTR…, bol som teda presvedčený, že táto téma bude skvele spracovaná. Neexistovali dôvody váhať a ja som vlastne ani neváhal. Moje „áno“ mali takmer okamžite. Mauglí sa líši tým, čím sa od seba líšia všetky ostatné úspešné muzikáli. Príďte sa pozrieť do Košíc. Odpoveď si dáte sami.“

maugli-4Scenár vychádza z legendárneho príbehu britského spisovateľa Rudyarda Kiplinga. Všetko ostatné, čo sa počas dvoch hodín na javisku udeje, bude dokonalým strhujúcim zážitkom. Hoci fascinujúce dobrodružstvo ľudského mláďatá vychovávaného v džungli vlkmi oslovuje skôr mladších čitateľov, muzikál je napísaný univerzálne pre všetky vekové skupiny. Na scéne budete zbytočne hľadať plyšové karnevalové masky, pretože Simona Rybáková kládla dôraz na minimalistický štýl a kostýmy iba podčiarkujú najvýraznejšie vlastnosti každého zo zvierat. Najoriginálnejší je had Ká, rovnako ako štylizácia slona Háthiho do Dalajlámy.  „Knihu som si prečítal až nedávno a musím sa priznať, že nejako zvlášť ma neoslovila. Príbeh je krásny, ale štýl a spôsob slohu na mňa až tak nezapôsobil. Gábina Osvaldová však citlivo vdýchla príbehu novú iskru a inú dimenziu. Myslím, že sa jej to naozaj veľmi podarilo, i keď sa do scenára počas skúšania dosť zasahovalo,“ uviedol J. Korn.

maugli-1Predstaviteľ Bagíri sa nenechal, podľa jeho slov, inšpirovať ani knihou, ani filmom. Za dôležité považoval, ako sa s náročnou úlohou štylizácie zvierat vysporiadajú tvorcovia muzikálu. Kritika ocenila predovšetkým prácu s charaktermi jednotlivých zvieracích postáv, ich špecifické a precízne pohyby. Choreografia je v tomto prípade dôležitým a hlavne zmyselným vyjadrovacím prostriedkom, ktorý dáva deju charizmatickú atmosféru. „Samozrejme, videl som film, aj pantera, ale nebolo podstatné, z čoho čerpám ja. My herci sme sa iba snažili pochopiť a realizovať ich predstavy. Našťastie po mne nežiadali presné kopírovanie pohybov pantera. Nemusím teda behať šialenou rýchlosťou a šplhať sa do korún stromov,“ smial sa J. Korn.

Muzikál Mauglí sa bude hrať v košickom Divadla CASSIA 10. (predpremiéra), 11. a 12. októbra (slovenské premiéry). Lístky si môžete zakúpiť v sieti Ticketportal a v pokladni divadla. Viac informácií na www.divadlocassia.sk.

zdroj: Imrich Makó

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky