Novinky

Imaginácie oživia v júni Košice, Prešov a Levoču

Jeden z kľúčových projektov EHMK : plenérové, multižánrové  predstavenie Imaginácie, ktoré využíva aj prvky cirkusu, divadla a  akrobacie, si získalo v uplynulých rokoch tisíce divákov v Košiciach a Prešove. Tento rok si atmosféru Imaginácií vychutnajú aj  v ďalšom meste Pentapolitany  – v Levoči. Pripravených je šesť  vystúpení od 13. do 20.júna. Vďaka mystickému  príbehu ožijú parky  a námestia „ novým cirkusom“.

Témou tohtoročných Imaginácií bude Stvorenie svet(l)a. Uvidíte vzdušnú a silovú akrobaciu, scénický tanec, choduliarov, ohnivé meče, výpravné kostýmy a masky, povrazochodca, videoprojekciu, tieňové divadlo –  a to ešte zďaleka nie je všetko. „Imaginácie sú jedinečný a mimoriadne náročný projekt , na ktorý treba obrovskú dávku odvahy a spoluprácu mnohých partnerov. Profesionálne divadlá a umelci uvádzajú produkcie „nového cirkusu“ ako  pouličné  predstavenie  na festivaloch,  alebo sa niektoré z prvkov  objavia v karnevalových  sprievodoch. Imaginácie sú na rozdiel od nich  výnimočné tým, že ide o kompaktné veľké predstavenie so stovkou účinkujúcich z rôznych krajín , ktoré sa dotvára spoločne a  kde sa diváci presúvajú spolu s príbehom“ hovorí organizátorka a režisérka  Ľuba Blaškovičová zo Staromestského Divadla Košice.

Aj tento rok budú pre každé mesto postavené rozdielne scény a príbehy budú mierne upravené, keďže každé z miest má svoje špecifiká. V Košickom parku chcú umelci ukázať jeho nové priestory. „Hlavným atribútom bude voda, ktorá bude súčasťou príbehu. V  tomto krásne zrekonštruovanom  košickom parku využijeme jazierko,   novú fontánu,  ale aj  multifunkčné ihrisko, mostík i  ďalšie jeho priestory,“ odhaľuje niekoľko detailov Ľ. Blaškovičová, ktorá si tému vzniku svet(l)a šetrila špeciálne pre rok 2013. V Prešove sa Imaginácie vrátia opäť na Hlavnú ulicu, keďže vzhľadom k minuloročnému úspechu predstavenia v metropole Šariša , práve tam sa  zmestí najviac divákov. .“ Aj v Levoči ideme s našim príbehom na námestie. Scénosled,  obrazy aj účinkujúci umelci sa prispôsobia inému hraciemu priestoru. Rozohráme  park, evanjelický kostol  aj starú mestskú radnicu. Bude to pekné oživenie týchto historických priestorov,“ pozýva na šesť júnových  predstavení autorka.

Slovná hračka Stvorenie svet(l)a sľubuje prepojenie svetla a boj o jeho existenciu , s príbehom vzniku sveta. Organizačne a finančne  náročný projekt Imaginácie, si vďaka Východoslovenskej energetike a ďalším partnerom, vychutnajú diváci aj po vizuálnej  stránke:  13.-15.júna v Košiciach, 17.júna v Levoči a 19.-20.júna v Prešove. Každé predstavenie začína o 21.00 a vstup je bezplatný.

text: Edo Kopček
foto: Martin Baran (Imaginácie 2012)

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky