NovinkyKam na koncert?

HUDOBNÉ PREKVAPENIE LETA – Slovenka s dušou

Speváčka VANDA prekvapuje singlom LA PEREGRINA a albumom INTROSPECTIVE: Pred troma rokmi zaujala úspešným debutovým albumom „Astrology“ (2012) a singlami „Not Today“ https://goo.gl/N2S36O i „Signs“ https://goo.gl/wmIVxo. Sympatickú blondínku za klavírom s originálnym imidžom vtedy prehliadol naozaj len málokto… 

Dnes sa speváčka Vanda vracia s novinkou vo svojej diskografii – druhým sólovým albumom „Introspective“ (2015). Fanúšikom zároveň posiela temperamentný nový singel „La Peregrina“ https://goo.gl/KDI0DJ , naspievaný v španielčine a inšpirovaný speváčkiným životom a cestami po Argentíne. K energickej skladbe momentálne Vanda pripravuje videoklip v spolupráci so svojím dvorným režisérom Braňom Vinczem. Predstaví ho už čoskoro…

Od melancholickému Astrology k horkokrvnému Introspective

smallVANDA (111 of 141)Z jemnej, krehkej blondínky je dnes horkokrvná bytosť s temperamentom na rozdávanie… Speváčka Vanda prešla po vydaní albumového debutu Astrology markantným ľudsko-umeleckým prerodom. Výsledkom je nový imidž a vyzretejšia hudobná tvorba, ktoré sa ruka v ruke pretavili do nového albumu s názvom Introspective. Ako Vanda sama priznáva, jej najnovšie skladby sa od tých starších výrazne líšia: „Emočne sa toho dialo u mňa veľmi veľa a potrebovala som to všetko dať von. Spočiatku som sa vôbec nezamýšľala nad tým, či bude z toho nový album alebo akú bude mať formu, dôležitá bola tvorba. Introspective je iný práve svojou súdržnosťou, konceptom, mapuje chronologický vývoj a dôležité momenty uplynulých 2 rokov. Hudobne je taktiež vyzretejší – je skôr akustickým albumom. Má svoje temné aj veselé momenty, no hlavne je plný autentických pocitov a skúseností,“ vysvetľuje.

O slovo sa hlási španielčina a La Peregrina alias „Pútnička“

smallVANDA (63 of 141)Albumom Introspective Vanda pravdepodobne svojich skalných fanúšikov prekvapí. Zatiaľ, čo predošlý album naspievala od začiatku po koniec v angličtine, ten nový obsahuje hneď niekoľko španielsky spievaných piesní. Ako speváčka priznáva, srdcom mala totiž odjakživa blízko k Latinskej Amerike. „Španielčinu som si zamilovala už počas strednej školy, keď som ju študovala, no najviac ma chytila, keď som žila v Argentíne. Do Latinskej Ameriky sa vraciam rada. Vždy vo mne túžba písať aj po španielsky driemala, len nikdy predtým som sa neodvážila v nej napísať skladbu. Až to jeden deň prišlo a neviem s tým prestať. Dokonca najbližšie mám vo svojom hudobnom pláne vydať EP nových iba španielskych skladieb, ale to už trošku predbieham, každopádne bude sa na čo tešiť,“ prezrádza Vanda na margo svojej lásky k španielčine a dodáva, že dokonalým odrazom jej novej hudobnej identity je jej najnovší španielsky spievaný singel: „La Peregrina v preklade znamená „pútnička“, teda žena, ktorá sa vydáva sama na púť, cestu. Je to vlastne moja autobiografická skladba, ktorá zachytáva obdobie, kedy som sa rozhodla „kráčať“ vlastnou cestou, s vlastnými myšlienkami a názormi. Zložila som ju ešte pred odchodom do Južnej Ameriky, keď som ešte ani nevedela, že tam pôjdem, ale moje podvedomie to už tušilo. Znamená teda pre mňa osobne veľmi veľa,“ dodáva.

4 krsty – 4 elementy hudobného priemyslu

smallVANDA (77 of 141)Svoj najnovší štúdiový počin Vanda vydala oficiálne pred mesiacom spolu s titulným singlom He´s just a man https://goo.gl/oCUjFX, ktorému dal vizuál v podobe videoklipu režisér Braňo Vincze. Album Introspective má už za sebou malé klubové turné po Slovensku, v rámci ktorého stihol absolvovať až štyri krsty – v Nitre, Banskej Bystrici, v Košiciach a v Bratislave. V každom z miest sa pri tom úlohy krstného otca ujal niekto iný. Výber krstných rodičov nebol ani zďaleka náhodný. „Rozhodla som sa, že „krstitelia“ by mali byť ľudia, ktorí reprezentujú 4 elementy hudobného priemyslu, a tak v Nitre to boli moji „kolegovia“ a kamaráti – speváčka Ria z USA s kolumbijskými koreňmi a fínsky hudobník Erik. Pokračovalo to Banskou Bystricou, kde som vyzvala nových fanúšikov a krásnou zhodou náhod to pokrstila práve moja menovkyňa, pani Vanda, ktorá sa o koncerte dozvedela v ten deň z lokálnych novín. V Košiciach prevzal úlohu krstného otca majiteľ podniku, kde sme hrali a ktorý sa mi priznal, že hoci to vôbec nečakal, ale album si veľmi obľúbil. V Bratislave som mala česť privítať Karola, ktorý sám je umelec síce iného žánru, no hudbu využíva vo svojej tvorbe“, vysvetľuje speváčka, ktorá si na posledný krst (22. mája v bratislavskom klube Hlava 22 – pozn. autora) pozvala ako krstného otca kultového režiséra Karola Vosátka. „Karol pokrstil Introspective tabakom. Keď som ho oslovila, či by bol krstným otcom, spýtal sa ma, či mám predstavu, čím sa bude krstiť. Pár sekúnd som rozmýšľala a potom skoro naraz sme povedali „tabak“. A bolo to spečatené. Potom sme už vlastne ani neriešili, prečo, dôležité bolo, že nám to obom napadlo ako prvé,“ smeje sa speváčka, spomínajúc na bratislavský krst. Ako dodáva na záver, bratislavský koncert bol špeciálny tiež vďaka zahraničnému hudobnému hosťovi, ktorý ju prišiel podporiť a ktorým bola podľa Vandiným vlastných slov „výborná speváčka a spriaznená duša“ Ria, ktorá momentálne žije a pôsobí v Hamburgu.

VANDA – BIO

Slovenská speváčka a skladateľka Vanda tvorí vlastnú hudbu od 12tich rokov. Dnes je autorom vyše 200 skladieb a textov. Po niekoľkých rokoch fungovania v iných kapelách sa vydala v roku 2008 na sólovú dráhu. Momentálne vystupuje s hudobníkmi Marekom Wolfom (gitara), Matúšom Ferkom (piano) a Igorom „Ajdžim“ Sabom (bicie, perkusie). Vanda skladá texty v angličtine a španielčine, nakoľko jej tvorba je ovplyvnená životom v USA a Argentíne. Cestuje rada a často, popri hudbe je to jej najväčšou vášňou. Kamkoľvek sa vyberie, jej hudba ide vždy s ňou, čo viedlo k niekoľkým medzinárodným spoluprácam, momentálne so speváčkou Riou. Vandina hudba osciluje na pomedzí viacerých žánrov (pop, rock, folk, soul, alternatíva). Jej tvorba z uplynulých dvoch rokov je zachytená v najnovšom albume „Introspective”, na ktorom autorka preniká do úplnej hĺbky svojej osobnosti a píše o témach ako strach, strata viery a znovu-spoznávanie sa. Píše o zmene, ktorá ju zasiahla, o osobnom vyzretí, a táto zmena sa prejavuje aj v hudbe. Po prvýkrát Vanda vydáva aj skladby v španielčine.

Viac info: http://vandamusic.com/ | www.facebook.com/music.vanda

AUTOR: RICHARD SVOBODA  |  ZDROJ: SOUL FOR SHOW 2015

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky