Novinky

Horkýže Slíže, Sima Martausová, Roman Bomboš a Dobrý festival si odniesli výročné ceny ZAI za rok 2017!

Zväz autorov a interpretov populárnej hudby odovzdal výročné ceny za rok 2017! Z ocenení v podobe sošky mikrofónu sa tešia v ôsmich kategóriách interpreti, redaktori a organizátori hudobných podujatí. Horkýže Slíže sú podľa ZAI skupinou roka a majú aj najlepší album „Pustite Karola“. Cenu za speváčku roka dostala Sima Martausová. Najlepším festivalom sa stal Dobrý festival Prešov!

Naši hudobníci a usporiadatelia sa dočkali ocenení! V klube Za zrkadlom Domu kultúry Zrkadlový háj v Bratislave ich ocenil Zväz autorov a interpretov populárnej hudby. Cenu za objav roka si odniesla skupina Aces. Albumom roka je novinka „Pustite Karola“ skupiny Horkýže Slíže. Úspešná kapela si odniesla aj cenu za skupinu roka.

„Dostali sme ceny v dvoch najdôležitejších kategóriách, teší nás to veľmi. Máme aj nejaké fanúšikovské ceny, a keď nás ešte k tomu ocenili aj odborníci, tak to asi robíme dobre. Už sa tešíme, ako náš album predstavíme na turné, pretože hrať naživo to je to, čo nás najviac baví. To bude určite turné roka,“ s úsmevom zhodnotili Marek Viršík, Mário Sabo a Juraj Štefánik zo skupiny Horkýže Slíže.

Spevákom roka sa stal bývalý člen skupiny Tublatanka a spevák skupiny Živá voda Palo Horváth, ktorý získal viac hlasov ako Richard Müller a Igor Belaj z kapely The Paranoid. Ocenenie pre speváčku roka si prevzala talentovaná Sima Martausová, ktorá „predbehla“ Janu Kirschner a Barboru Švidraňovú.

„Veľmi sa teším z tejto ceny, ja som mala radosť už z nominácie. Vnímam to tak, že ocenenie nepatrí len mne, ale aj celej mojej kapele a najmä našim fanúšikom. Vďaka nim môžme koncertovať a prinášať ľuďom hudbu,“ tešila sa Sima Martausová.

Klubom roka s kapacitou do 200 miest sa stal klub Blue Note Jazz and Music Pub Nové Mesto nad Váhom. Klubom nad 200 miest je Majestic Music Club Bratislava, ktorý mal absolútny zisk najväčšieho podielu hlasov v kategórii. Festivalom roka sa stal Dobrý festival Prešov. Ako usporiadateľa roka ocenili Dušana Drobného, ktorý má na konte festivaly Topfest, Lodenica, Červeník a mnohé ďalšie. Najlepšou lokálnou, regionálnou rozhlasovou stanicou roka je bratislavské Rádio Aligátor. Cenu za celoplošnú rozhlasovú stanicu roka si odnieslo Rádio Anténa Rock. Hudobným redaktorom roka je Roman Bomboš, dlhoročný redaktor a moderátor Rádia Slovensko.

20180118_229„Veľmi si vážim toto ocenenie, pretože je od profesionálov, ľudí s ktorými pracujem a robím rozhovory. A keď tých zaujme spôsob, akým sa s nimi rozprávam a dajú mi za to cenu, je to ocenenie mojej práce. Pre mňa je úžasné, že sa moja láska – hudba, stala mojim zamestnaním. Keď je k tomu aj bonus v podobe ocenenia, tak je to úžasné,“ ďakoval Roman Bomboš.

ZAI udelil aj Cenu za dlhodobú, celoživotnú podporu slovenskej hudby v médiách. O jej držiteľovi rozhoduje Rada ZAI na základe návrhov členov. Tento rok si sošku mikrofónu odniesol František Strempek z Rádia Regina  RTVS.

„Je to pre mňa obrovské prekvapenie, všetci o tom vedeli len ja nie. Myslel som si, že si idem pre nomináciu. Potešilo ma to veľmi. Človek nežije vo vzduchoprázdne a ja pracujem v inštitúcii, ktorá slovenskej hudbe vytvára maximálny priestor. Čiže je to ocenenie aj pre tú inštitúciu,“ neskrýval radosť František Strempek.

V prvom kole cien ZAI sa rozdalo 544 hlasov a návrhy na nominácie obsahovali 15 rozhlasových staníc, 21 hudobných redaktorov, 25 usporiadateľov, 28 klubov, 33 festivalov, 35 skupín a interpretov v kategórii objav roka, 37 albumov, 40 skupín a 42 speváčok a spevákov.

„Sú to profesné hudobné ocenenia, ktoré sa udeľujú na základe hlasovania členov a priaznivcov Zväzu autorov a interpretov. Nie je to divácka ani poslucháčska anketa a nie je v nej žiadne auto ako výhra pre diváka. ZAI je profesné združenie s takmer 30-ročnou tradíciou. Je to zhmotnená vízia, trošku sen o tom, že muzikanti si vážia jeden druhého a svojich partnerov. Funguje podľa toho, koľko ľudí sa stotožní s touto myšlienkou. Často som to len ja sám, ale podľa účasti na podujatí bolo vidno, že tá myšlienka zaujala. Poslucháč a divák naďalej potrebuje len dostať možnosť, aby si vybral. Preto oceňujeme tých, ktorí tieto možnosti férovo vytvárajú,“ uzatvára predseda Rady ZAI Martin Sarvaš.

Kompletný zoznam ocenených aj nominovaných nájdete na www.zai.eu.sk.

VÝSLEDKY A PERCENTUÁLNE ZISKY na prvých troch miestach

Klub roka s kapacitou do 200 divákov

Blue Note Jazz and Music Pub Nové Mesto nad Váhom 48,2%

Randal Music Pub Bratislava 27,6%

Klub 77 Banská Bystrica 24,1 % hlasov

Klub roka s kapacitou nad 200 divákov

Majestic Music Club Bratislava 65,5% / absolútny zisk najväčšieho podielu hlasov v kategórii /

Collosseum Košice 27,6%

Smerr Pub Žilina 6,9

Festival roka

Dobrý festival Prešov 24%

Grape Piešťany 20,7%

Rockscape Banská Bystrica 13,8%

Bratislavské džezové dni Bratislava Open Jazz Festival Zelená Voda / Nové Mesto nad Váhom, Pohoda Trenčín, TopFest Piešťany , Uprising Bratislava

 

Usporiadateľ roka

Dušan DROBNÝ 35,7% hlasov

Tibor Zelenay 32,1%

Rasťo Škrinár 17,9%

Michal Kaščák

Lokálna resp. regionálna rozhlasová stanica roka

Rádio Aligátor 57,7% hlasov

Rádio One Rock Nitra 30,8%

Rádio Piešťany 11,6%

Celoplošná rozhlasová stanica roka

Rádio Anténa Rock 44,8%

Rádio Slovensko / RTVS 41,4 %

FM Rádio / RTVS 13,8%

Hudobný redaktor roka

Roman Bomboš-Rádio Slovensko / RTVS 52%

Rasťo Očenáš / Rocková Republika 24,1%

Rudi Rus / FM Radio 13,8%

Julo Viršík / Rádio Expres

Cena za celoživotnú / dlhodobú podporu slovenskej hudby v médiách

František STREMPEK / Rádio REGINA / RTVS

Objav roka

ACES  44,4 % hlasov

Ľudové mladistvá 33,3 %

Katarína Máliková 22,2%

Album roka

Pustite Karola – Horkýže Slíže  35,7 % hlasov

Pustvopol – Katarína Máliková  21,4 % hlasov

Bastard – ČAD a Stredovek – Korben Dallas  po 17,9%

Bez pokory / Christmas

Spevák / Speváčka roka

33,3% Palo Horváth – Spevák roka

25,9 %. Sima Martausová – Speváčka roka

Jana Kirschner 18,5%

Richard Müller, Barbora Švidraňová , Igor Belaj

Skupina roka

Horkýže Slíže 24 %

Korben Dallas 20,7%

 ČAD, IMT Smile a Živá Voda po 17,3%

Billy Barman

zdroj: Nora Krchňáková

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky