Novinky

Hlučné vyznanie v štýle 80. rokov. Anna Óváry vydala sólový singel

Rok 2023 bol pre speváčku Annu Óváry celkom rušný. Bodku za ním dáva singlom Theory and Routine, ktorý vydala pod umeleckým menom Ovarius. A aj keď predchádzajúca veta môže vzbudiť dojem „pokojného konca”, v skutočnosti len teraz všetko začína. Ide totiž o jej sólový debut.

Ak povieme, že Anna Óváry vydala svoju prvú pesničku, v mnohých to môže vzbudiť dojem, že niečo nesedí. Nie je totižto žiadnym nováčikom a na slovenskej alternatívnej hudobne scéne má svoje miesto už pomerne dlho. Až teraz sa však rozhodla pre začatie sólového projektu. „Všetko má svoj čas zrenia – takto znie moja diplomatická odpoveď. To však zahŕňa aj ďalší fakt, ktorý už neznie tak zrelo a rozvážne: neverila som tomu, že to dokážem sama. A to aj napriek tomu, že ja v živote fakt skoro všetko robím sama,“ priznáva autorka projektu. Dodala, že pesnička Theory and Routine je odzrkadlením jej vlastného prežívania, čiže nie je zmesou kompromisov – čo k autorským a interpretačným spoluprácam prirodzene patrí.

Samozrejme, ku konečnému výsledku i tak priložili ruku aj ďalší skvelí profesionáli, najmä slovenský producent Lukáš Zdurienčík (Blame Your Genes), ktorý mal na starosti mix a postprodukciu. Master robil Tomáš Karásek (Gaex, gargle and expel), ktorý sa mimochodom podieľa aj na konečnom výsledku pesničiek projektu Buy Her Sugar (ktorého frontmankou je práve Anna Óváry). Vizuál pochádza z ateliéru fotografa Petra Onduša.

Odvážne odhalenie vnútorného sveta sa nedeje len hudobne, ale aj textovo. Možno, že ide o autorkin doteraz najúprimnejší príbeh zasadený do piesne. Ako to sama píše veľmi trefne na svojich sociálnych sieťach, je akýmsi vedľajším produktom terapie. „Sama som nedokázala prísť na to, čo mi chýba vo vzťahoch. Hľadala som to na zlých miestach, napríklad v bezhlavom žúrovaní alebo aj izolovanej posadnutosti s vlastným telom,“ a tu speváčka naráža na poruchy príjmu potravy, ktorým venovala jednu celú slohu. „Nakoniec som si po niekoľkých sedeniach u mojej terapeutky uvedomila, že odpoveď je oveľa jednoduchšia a zároveň neskutočne komplikovaná: ide o elementárnu potrebu intimity – a, samozrejme, (nielen) sexuálnej – dvoch dospelých ľudí. Bez prítomnosti zraneného dieťaťa alebo prísneho rodiča.“

V tvorbe Anny Óváry, a teda odteraz známej aj ako Ovarius, sme si už zvykli na kontrasty, asi ich aj očakávame. V pesničke Theory and Routine tým najvýraznejším je energické až radostné hudobné spracovanie tak ťažkých tém, čiže textovej zložky. Transakčná analýza zahraná v štýle 80. rokov pripomínajúca Madonnu, Kate Bush alebo Eight Wonder.

Pesnička je dostupná na všetkých streamovacích platformách a ihneď sa dostala aj do rotácie Rádia_FM.

zdroj: TS
foto: Peter Onduš

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky