Novinky

Dusty Hill zo ZZ Top určil svojho nástupcu (+príbeh skladby La Grange)

V poslednom čase si intenzívne a čoraz viac uvedomujem, že to, čo sme mysleli, že na hudobnej scéne bude “na večné časy a nikdy inak” sa prudko mení. Minimálne v “live” podobe. Ikonickí lídri, sidemani, či členovia kapiel bohužiaľ odchádzajú.

Včera (28.7.2021) večer prekvapil strohý a smutný text na facebookovom profile skupiny ZZ TOP: „Sme zarmútení správou, že náš spolubojovník Dusty Hill zomrel v spánku doma v Houstone v Texase,“ uviedli vo vyhlásení pozostalí členovia kapely Billy Gibbons a Frank Beard. Informovali sme o tom včera v samostatnom článku na mojamuzika.sk.

Špecifický boogieroll

Spolu valili špecifický južanský boogieroll a vlastnú,  výnimočnú podobu blues už od roku 1969.  Bradáči Billy a Dusty s bubeníkom s bradatým menom a fúzami, Frankom vytvorili nerozlučnú, ikonickú, neprepočuteľnú, neprehliadnuteľnú a nemennú trojčlenku, ktorú doslova každý dokázal indentifikovať a zaradiť hneď na prvé počutie, či pohľad.

Basgitarista Dusty Hill zomrel vo veku 72 rokov.

Takmer 52 rokov nemenili zostavu a dokázali, že keď niečomu veríš a robíš to dobre, aj bez kompromisov môžeš doraziť až na vrchol a byť tam kráľom. S pokorou k hudbe, ktorú robíš, k jej koreňom a všetkému, čo s tým priamo, či nepriamo súvisí. A za to im patrí veľká vďaka. Za všetky albumy a skladby, ktoré budú už navždy definovať ich intenzívne a nezmazateľné pôsobenie v histórii rocku. 

Určil svojho nástupcu

Z nerozlučnej trojky ZZ TOP sa teraz nečakane a náhle stala dvojica, ktorá po 51 rokoch musela urobiť prvú zmenu v zostave – zosnulého basáka podľa jeho želania zastúpi dlhoročný gitarový technik kapely Elwood Francis. To je povzbudzujúca správa, lebo takto ešte bude možnosť si na Dustyho naživo zaspomínať a poslať mu do rockového neba z pódií na celom svete to, čo mal najradšej.  

Pri písaní týchto riadkov počúvam svoje obľúbené: Tush, Got Me Under Pressure, Cheap Sunglasses, Tube Sneaks Boggie a ďalšie až po Flyin’High z posledného albumu La Futura, ktorý vyšiel v roku 2012. Ale najviac sa vraciam k skladbe La Grange, ktorá má pre mňa veľmi zvláštnu atmosféru. Možno je to pre spojitosť s ďalším mojim obľúbencom Johnom Lee Hookerom, (linka “a-how-how-how-how“, ktorá evokuje jeho Boom Boom, či pre odkaz na Boogie Chilen, kvôli ktorému sa aj súdili a súd uznal, že to plagiát nie je) alebo v niečom inom. Neviem na to prísť, ale už dlho a stále ma táto skladba doslova fascinuje. Skúste si so mnou poriadne „osoliť“energický valivý boogieroll, ktorý vyryl poriadne hlbokú stopu do dejín rocku. Vychutnávajte hlavne dunivo zvonivý zvuk “stratokástra” ročník 1955, ktorým Billy Gibbons definoval groove ktorým pulzuje La Grange.

O La Grange

V roku 1973 vydali ZZ TOP tretí album Tres Hombres (Traja muži), Celosvetový úspech získali hlavne vďaka songu La Grange, ktorý najprv bodoval v Texase a neskôr oslovil nielen za hranicami štátu, ale aj Ameriky. Skladba La Grange je o reálnom meste a ranči Chicken Ranch s najstarším nevestincom. 

Dusty Hill o jeho vzniku povedal: “Film The Best Little Whorehouse in Texas s Dolly Parton a Burtom Reynoldsom je tiež o tom mieste. Prvýkrát som tam bol, keď som mal 13. Veľa chalanov v Texase tam bolo kvôli tomu, aby sa stali chlapmi a naučili sa ako na to. Chodili tam otcovia a ich synovia, robotníci na vrtoch, ale aj ropní magnáti. Ten bordel tam bol nepretržite od roku 1905 a potom sa v 73om nejaký aktivista rozhodne, že to treba zatvoriť a v konzervatívnom Texase sa mu to aj podarí. Chicken Ranch nebol iba bordel, ale niečo, čo patrilo k La Grange. Musel byť nejaký dôvod, prečo to tak dlho fungovalo.  My sme ten song napísali, nahrali a dali von asi tri mesiace pred tým, než Chicken Ranch zavreli. Pekne nás to vytočilo… a takto aspoň zostane navždy v pesničke.” 

text: Rado Mešša
foto: video ZZ Top – La Grange (Live From Gruene Hall)

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky