Novinky

Ďuďo z Hexu spravil hudbu do seriálu Nesmrteľní

V ďalšom pokračovaní série filmov nakrútených na motívy klasických predlôh zaznie hudba, ktorú skomponoval Peter „Ďuďo“ Dudák, známy predovšetkým ako spevák skupiny Hex.

Ponuku napísať scénickú hudbu pre jeden diel seriálu Nesmrteľní dostal na konci roku 2010, len pár dní po dokončení nového albumu Ty a ja jeho materskej skupiny Hex. Oslovil ho režisér Karol Vosátko, a hoci na kompletnú prácu zostávalo 11 dní, Ďuďo ponuku prijal. „Namiesto silvestrovských radovánok na horách sme sa aj so spolupracovníkom Tomášom Slobodom rozhodli, že budeme pracovať,“ vysvetľuje Ďuďo. „Za necelé dva týždne sme vytvorili viac ako 50 minút scénickej hudby k dielu, ktorý sa volá Projekt Alfa a vychádza zo známeho príbehu o doktorovi Jekyllovi a pánovi Hydeovi.“

Hlavnú úlohu si zahral Miro Noga, ktorý bude aj spolu s ostatnými účinkujúcimi „zasadený“ do veľmi netradičného animovaného prostredia. Výsledný dojem sa podľa Ďuďa blíži filmu Sin City, aj v ňom bola podobná technológia použitá. Ďuďo tomu prispôsobil aj svoju hudbu, ktorá vraj bude „jemne hororová“.

Hoci väčšina poslucháčov hudby pozná Petra „Ďuďa“ Dudáka takmer výlučne ako speváka skupiny Hex,  v muzikantských kruhoch je známy aj ako autor hudby k televíznym inscenáciám alebo divadelným hrám. Spolupracoval s Divadlom West aj s Divadlom GUnaGU, scénickú hudbu robí aj k seriálu Mafstory. „Som rád, keď sa môžem okrem Hexu venovať aj takýmto  aktivitám, veď kompozíciu som vyštudoval,“ smeje sa Ďuďo. „Považujem to za oddych od popmusic, keď píšem party pre sláčiky a orchester. Scénická hudba má samozrejme tiež svoje pravidlá, treba ňou podporovať náladu, či konkrétnu emóciu. Nie je to úplne voľné, ale v istom zmysle predsa len slobodnejšie ako pri práci na popovej pesničke.“

Príbeh Projekt Alfa z televíznej série Nesmrteľní, pre ktorý hudbu napísal Ďuďo z Hexu, uvedie Slovenská televízia v pondelok 17. januára večer na Jednotke.

text: Eva Bacigalová

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky