Novinky

Domi Stoff prichádza so sólo singlom Očami vábi

Bratislavčan Domi Stoff pôsobí na hudobnej scéne aktívne už od roku 2011, keď založil kapelu King Shaolin, v ktorej pôsobí ako frontman doteraz. V tejto formácii ukázal svoj cit pre silné melódie, kvalitné aranžmány a osobné texty. Tentoraz predstavuje ako predzvesť svojho sólo projektu slovenský singel s videoklipom k skladbe Očami vábi.

Domi Stoff sa venoval hre na gitare a komponovaniu vlastných skladieb od svojich trinástich rokov. Už popri štúdiu na ŠUP Josefa Vydru a VŠVU v Bratislave sa však začal venoval zdokonaľovaniu sa v kompozícii. V jeho energiou nabitých skladbách s modernými zvukmi a dravosťou cítiť mnoho inšpirácií a jeho rukopis sa za posledných 10 rokov dôrazne vykryštalizoval. „Stále objavujem nové sféry a zákonitosti, ktoré mi dopomáhajú pracovať s emóciou. Za tie roky som však už pochopil určité veci a nemám rád škatuľkovanie. Hudba je len hudba. Mojou hudbou chcem hovoriť príbehy o mojom živote, svoje životné postoje, chcem oslavovať vesmír a Zem a občas sa ňou chcem vyplakať. Hudba je pre mňa “denník” môjho života. Keď spätne počúvam moje piesne, tak presne viem, v akom životnom momente som sa akurát nachádzal,“ objasňuje Domi zákonitosti tvorby hudby a smerovanie textov.

 

Jeho domovská kapela a hudobné dieťa formácia King Shaolin má na svojom konte 3 albumy, dve EP, ďalšie sólo single všetky v anglickom jazyku a spolupráce napríklad s Celeste Buckingham, Lenny či Vladisom. Svojou húževnatou prácou sa prepracoval až na pódia ako Aerodrome Festival alebo Sziget Festival a stihol popri komponovaní a produkovaní zahrať 650 koncertov v siedmich krajinách Európy. Avšak posledných 14 mesiacov podnietilo jeho tvorivé vlastnosti k hlbšiemu spoznaniu a odkrytiu krás i nástrah rodného jazyka vo vzťahu k zvukomaľbe a tvorbe liniek spevu.

„Vždy som cítil, že ľudia reagujú kladne na moju hudbu, no veľakrát mi aj vytýkali, že tomu nerozumejú a že by som mohol spraviť niečo v slovenčine. Moja duša na to nebola pripravená až do posledného roka, kedy som to poňal ako výzvu. Výzvu sa naučiť niečo nové, pracovať s domovskou rečou a hlavne som túžil aj po tom, aby moje myšlienky boli pochopené mojimi blízkymi a ostatnými ľuďmi, ktorí nehovoria po anglicky,“ približuje spevák odklon od angličtiny k slovenčine a pokračuje: „Hudba je univerzálny jazyk, ktorému rozumie naozaj každý. Je to jazyk, ktorý spája ľudí, pomáha im v najťažších chvíľach alebo umocňuje tie energické. No text je posolstvo, ktoré sa dostane pod kožu a dokáže zmeniť niekoho postoj na jeho momentálnu situáciu. A to ma na tom veľmi baví.“

Klip v štýle tých, čo žijú v súlade so zemou

Nakrúcanie prebiehalo v okolí Bratislavy spolu s produkčným tímom Unavenej Agentúry, ktorý sa snažil uchopiť klip v Domiho predstavách a zároveň by obrazom dotvoril a zhmotnil náladu skladby. Netradičný vizuál v indiánskom štýle zvolil spevák vzhľadom k vášni k prírode, ale aj filmovému umeniu. „Milujem filmy. Bola to od vždy moja vášeň, ku ktorej ma priviedol môj brat. Od momentu, keď som videl westerny Good, bad and ugly a 3:10 to Yuma som sa zamiloval do tohoto žánru. Keď som bol nedávno na túre s mojou priateľkou na Bielych skalách, kde sme aj natáčali tento videoklip a videl som prostredie pripomínajúce indiánske teritórium, okamžite som sa zamiloval do myšlienky, že by som si v klipe zahral Indiána. Splnil som si tým môj nikdy nevyslovený sen,“ s úsmevom dodáva Domi.

Ak je rukopis skladateľa rozpoznateľný, je to dobrým znamením

Domi Stoff sa nezameriava na jeden konkrétny štýl hudby, jeho hudba je zmesou popu, elektra, R&B a moderného popu. Spev, gitaru aj basu si na album nahral sám, ostatné nástroje dotvoril v elektronickej forme. Na nahrávaní debutového singlu, ale i pripravovaného albumu Vzduch a Dym sa podieľal spevák či už ako skladateľ, producent, textár, aranžér a zvukár sám, no s drobnými producentskými konzultáciami mu pomáhal Michal Neffe a o finálny master zvuk nahrávky sa postaral známy český producent a zvukový majster Escon Waldes.

 

Viac sa o umelcovi dozviete na www.domistoff.com

 

Za redakciu : Martin Laškovský

Foto: Domi Stoff

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky