NovinkyKam na koncert?

Dolce Vitaj predvedie záverečný koncert 30.6.2015

Záverečný koncert talianskeho festivalu Dolce Vitaj, ktory sa bude konat 30.6.2015 o 19:30hod vo Velkom koncertnom studiu Slovenskeho rozhlasu v Bratislave. Zaverecny koncert odohra Fabrizio Paterlini, jeden z najlepsich talianskych klaviristov a skladatelov novej generácie.

V rámci žánru modern classical zaraďuje kritika Fabrizia Paterliniho do skupiny najvýznamnejších predstaviteľov, čím ho stavia vedľa velikánov ako Ludovico Einaudi, Max Richter, Michael Nyman a George Winston.

Na svojom konte má niekoľko platní, zvlášť jeho posledné 3 nahrávky – “Now”, “Autumn stories” a “The Art of the Piano” – sú skutočnými majstrovskými dielami. Paterliniho skladby zazneli vo vysielaní rozhlasových spoločností BBC (Veľká Británia) a CBC (Kanada).

Spomedzi mnohých spoluprác umelca na rôznych projektoch možno vyzdvihnúť dokumentárny film “Controvento”, realizovaný nadáciou “Fondazione Berrero”, v ktorom sa objavili aj osobnosti ako Alda Merini (významná talianska poetka), Mauro Corona (taliansky spisovateľ), Rita Levi Montalcini (neurologička, nositeľka Nobelovej ceny) atď. Paterliniho hudba tu sprevádza rozprávanie protagonistov a stáva sa sugestívnym podkladom pre ich myšlienky.

V jeho kompozíciách sa od počiatku prejavuje vplyv rocku a elektronickej hudby, teda štýlov, ktoré má skladateľ v obľube. Spomenuté vplyvy sú zároveň často výsledkom interakcie s hudobníkmi a skupinami reprezentujúcimi tieto žánre.

https://www.youtube.com/watch?v=F2usJiQxDPI&feature=youtu.be

Dolce Vitaj_zaverecny koncert_30jun_Fabrizio PaterliniPaterlini odohral koncerty v najprestížnejších koncertných sálach na celom svete, onedlho sa k nim zaradí aj Veľké koncertné štúdio SRo. Na svojom bratislavskom koncerte sa predstaví v spoločnosti troch vynikajúcich slovenských hudobníkov, ktorými budú Pavel Bogacz jr. (husle), Martin Petrík (viola) a Karolína Hurayová (violončelo).

V premiére pri tejto príležitosti zaznie aj skladba, ktorú klavirista napísal zvlášť pre Bratislavu.

Koncert je súčasťou programu Kultúrneho leta a Hradných slávností Bratislava 2015 a koná sa pod záštitou ministra kultúry SR. Vstup na koncert je voľný, odporúča sa potvrdiť účasť na stránke Talianskeho kultúrneho inštitútu: http://www.iicbratislava.esteri.it/IIC_Bratislava/webform/SchedaEvento.aspx?id=746&citta=Bratislava

zdroj: Mirka Ryšková

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky