Novinky

Dokončime to, je odkaz Balady o Jánovi a Martine

Hudobníčka Dorota Nvotová a režisér Nikita Slovák uvádzajú svoju novú skladbu Balada o Jánovi a Martine.  Ojedinelý hudobný počin, ktorý vytvorili, nie je len na počesť, pred troma rokmi zavraždeného novinára a jeho snúbenice, má byť aj symbolom čestných ľudí. Na vytvorení skladby sa podieľal celý autorský tím. Nikita Slovák napísal text, Dorota Nvotová skladbu. Pieseň naspieval Juraj Benetin spolu s Dorotou Nvotovou. Na basu a bubny sekundoval Tomáš Sloboda, violončelo nahral Jozef Ľupták, sláčikové aranžmány Slavo Solovič a o zvuk sa postaral Majo Džubál. 

Pieseň je prvým počinom apolitickej iniciatívy za morálku, spravodlivosť a lepšiu krajinu a jej videoklip sa bude dokrúcať 27. októbra o 18:00 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave na zhromaždení s názvom ´Dokončime to. Autori zatiaľ vytvorili, v spolupráci s Tomášom Majlátom, pracovnú verziu klipu, ktorá je dostupná na sociálnych sieťach. Už v pracovnej verzii videa sa objavujú aj rodičia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. 

Silné posolstvo skladby si získalo umelcov natoľko, že na vytvorení konečnej podoby skladby spolupracovali bezplatne. Pozadie skladby čiastočne odhaľuje Nikita Slovák: “Najväčší problém bol, že angažovaná, alebo sociálna pieseň u nás nemá, narozdiel od Čechov, tradíciu. O  to väčší rešpekt mal pred ňou celý tvorivý tím. Dnes už je podľa reakcií jasné, že sa nám podarilo vyhnúť heroizovaniu, alebo dokonca zosmiešneniu témy. Čiastočne k tomu prispel aj žáner textu a čiastočne Dorotina originalita a samozrejme aj invencia hudobníkov, ktorí sa nahrávky zúčastnili.“

Pieseň je hotová a ešte ostáva dokončiť videoklip. Pracovná verzia bude doplnená o zábery priamo zo zhromaždenia ´Dokončime to´  27.10. 2021. Práve tam hudobníci predstavia skladbu v live verzii prvýkrát. 

„Dokončiť treba minimálne to, čo sa začalo s poslednými voľbami. A to je očista od poslednej mafie. Je jasný zoznam obvinených a tých, čo ešte obvinení nie sú a mali by byť.  Chceme, aby sa nezabudlo, aká bola politická kultúra, v ktorej boli zavraždení Ján a Martina. Tí  ľudia vraždia ďalej, len iným spôsobom. Podporujú antivaxerov, dezinformácie, šíria nenávisť, podporujú agresivitu, rozvracajú spoločnosť. “ povedala Dorota Nvotová. 

Viac informácií na www.facebook/DokoncimeTo 

text: Tomáš Kršňák
foto: archív

 

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky