Novinky

Deadred vydáva kompiláciu Ten

Koncom roka 2000 sa na slovenskej hudobnej scéne nápadne objavilo nové vydavateľstvo, i keď jeho prvý počin s číslom DR-E001 bol len o málo väčší než kreditná karta. Trojpalcové mini CD s originálnym papierovým obalom bolo naplnené nemenej zaujímavou nahrávkou skupiny Nylon Union.

Za vydavateľstvom Deadred Records a skupinou Nylon Union stáli designér a basgitarista Martin Turzík (inak Peško, Champ) a spevák, gitarista a nádejný absolvent Lekárskej fakulty UK Richard Imrich (This Is Kevin). EPčko Oxeyed tak odštartovalo éru na Slovensku najdlhšie pôsobiaceho D.I.Y vydavateľstva. Jasná vizía pri výbere projektov v spojení s originálnym, často až zberateľsky exkluzívnym spracovaním obalov nosičov, posadilo laťku na maximálnu úroveň a inšpirovalo mnoho následovníkov. V desaťročí, ktoré následovalo sa Deadred Records stalo domovom pre radu výrazných talentov slovenskej indie scény:  Abuse – neskôr Autumnist, Ettella Diamant, Youcoco, Foolk, Peťo Tázok & Karaoke Tundra či Karol Mikloš a po prepojení s pražským vydavateľstvom Starcastic v roku 2008 aj projektov Sporto a Bonus.

Deadred Records si pripomína svoje 10. výročie kompiláciou s názvom TEN DEADRED, ktorá obsahuje desať aktuálnych skladieb od desiatich interpretov. Kompilácia vychádza na CD v exkluzívnom obale koncipovanom ako knižka, o ktorej grafickú podobu sa postaralo pražské štúdio Carton Clan.

Kompiláciu TEN DEADRED má možnosť získať zdarma každý, kto pride osláviť 10. výročie vydavateľstva vo štvrtok 15. decembra do bratislavského Nu Spirit Club-u alebo v pondelok 26. decembra do trenčianskeho Klubu Lúč, kde táto akcia prebehne v rámci festivalu FrogJam. Tento večer bude dôvodov na oslavy viac, jubiluje totiž aj festival (15. ročník) ako aj samotný klub, ktorý si pripomína už 40 rokov od svojho vzniku.

Limitovaný náklad kompilácie bude uvedený aj do bežného predaja v rámci internetových obchodov Deadred a Starcastic a distribučnej siete Wegart.

Rôzni interpreti – TEN DEADRED

 

Deadred / Starcastic Records, formát CD, vychádza 15. 12. 2011

zoznam skladieb:

1. Ettella Diamant – Hypnogen

2. Foolk – Oak Tree

3. Bonus – Oddysseus

4. Jelly Belly – Tobruk

5. Nylon Union – 4 by 6

6. Karol Mikloš – Life Is A Full-time Job

7. Autumnist – Rehash

8. Peťo Tázok & Karaoke Tundra – Ľudia sa vždy mstia v marci

9. Youcoco – Schizofriendly

10. Sporto – Temný síly

Zároveň pri príležitosti 10. výročia existencie Deadred Records bude možnosť do konca roka 2011 zakúpiť vybrané tituly  Deadred / Starcastic Records  s výraznou zľavou. Viac informácií na:  http://www.deadred.sk/shop

www.deadred.sk

www.starcastic.cz

Nu Spirit Club, Bratislava, 15. 12. 2011 Bonus (CZ), Foolk (SK), Karaoke Tundra (SK)

www.nuspirit.sk

BONUS je Bonusom iba od roku 2009, predtým bol svetu známy ako Bourek a ešte predtým ako Martin Hůla. Ako sám hovorí „bol namočený snáď vo všetkom možnom“ od labelu Neonarcist (Travolta, Shop Assistant, Ejhle, Karaoke Tundra) cez aktivity promotérsko/vydavateľského syndikátu Silver Rocket či angažmá v časopisoch Živel a Hype. Bourek sa zviditeľlnil v kapele Ememvoodoopöká, ktorá v roku 2005 získala diskutabilnú sošku Anděla v kategórii Alternatívna a nezávislá scéna za album Dort jak brus, a na relatívnom vrchole ohlásili rozchod. Bourek sa tak mohol naplno vrhúť do projektu Sporto, ktorým napáchal v stojatých vodách českej alternatívy ešte väčší rozruch. Po tragickej smrti basgitaristu Dádu a predčasnom konci kapely Sporto sa však Bourek venuje naplno solovému projektu Bonus. Akustické nástroje zasadzuje do hypnoticky repetitívnych štruktúr, jednotlivé nástrojové linky evokujú vrstvenie a prelínanie slučiek, teda postupy charakteristické pre elektronickú hudbu alebo hip–hop, rytmické textúry pracujú s autentickými nahrávkami najrôznejších zdrojov, od ťukania do plechovky a tlieskanie až po kopírku. Stredobodom tvorby ale zostavajú Bonusove texty, plné mikroskopicky presne odpozorovaných detailov, postrehov, myšlienok a starostlivo stavaných nálad. Aktuálna druhá doska Náměstí míru práve vyšla na Deadred / Starcastic Records.

Beat-maker FOOLK je majstrom kreatívneho samplovania. Jeho hudba je farebným výletom do sveta rozsekaných nepravidelných bicích, glitchtroniky a pôsobivých zvukových plôch. To všetko nielen na nahrávkach, ale aj pri eklektických živých vystúpeniach. Žánrovo má najbližšie ku škatuľkám abstraktný hip-hop, glitch-hop či wonky. Cit pre samplovanie a kombináciu zvukov je počuť aj v množstve remixov pre umelcov ako napríklad Karaoke Tundra a Peťo Tázok, Bene, Noisecut, Vec a Pio Squad, Longital alebo Ear Drum Kru.

KARAOKE TUNDRA je majstrom zvukových miniatúr a jeho zvukové dielka zriedkakedy presiahnu 2 minúty – nakopnutý začiatok, zaslučkovaný hlavný motív a … náhlý koniec. „Načo zdržovať kvetnatým rozvíjaním skladieb, keď si teraz na internete môžete stiahnuť hudby koľko chcete? Nie je čas na zbytočnosti…“ hovorí sám autor. Sila Karaoke Tundra ale spočívá práve v jeho schopnosti tieto zvukové miniatúry šikovne spojiť so zvukmi produkovanými jeho kolegami a spoločnou spoluprácou vytvoriť plnohodnotné skladby. Medzi jeho najčastejších kolaborantov patrí Peťo Tázok, DJ Spinhandz, Bonus a Gaex.

Klub Lúč, Trenčín, 26. 12. 2011 – Minifestival FrogJam
Nylon Union (SK), Autumnist (SK), Prodavač (CZ)

www.klubluc.sk

NYLON (RE)UNION! Kapela, ktorá stála pri zrode labelu Deadred po dlhom spánku ožila, prispela na kompiláciu TEN novou skladbou a v pôvodnej zostave vystúpi aby takto oslávila 10 rokov Deadred. Zatiaľ čo sa spevák a gitarista Richard Imrich v zahraničí venoval vedeckej kariére, rytmická sekcia Martin Turzík (basa) a Matúš Homola (bicie) hybernovala v projekte AUTUMNIST. Je právý čas oprášiť gitarové hlukové steny, doba tomu praje!

AUTUMNIST netreba príliš predstavovať. Za posledné roky na Slovensku jedna z najosobitejších skupín združená okolo Vlada Ďurajku, miešajúca hypnotickú zmes súčasnej elektroniky: ambientu, hip–hopu,  breakbeatu, hi-tech postupy s lo-fi popom či bizarnú filmovú atmosféru s mimozemským folklórom. To všetko na živo v päťčlennej zostave so živou rytmickou sekciou,  gitarou a turntablizmom DJ Hlavolama, celé podporené pôsobivou videoprojekciou, ktorej autorom je rovnako samotný Vlado Ďurajka.

Za projektom PRODAVAČ stojí Šampon, spevák agitpopovej kapely Sporto. Naliehavé introspektívne skladby, zasadené symbolicky v retrospektívnom zvukovom rámci osemdesiatkového popu, dýchajú ťaživou atmosférou malomesta, v ktorom sa zastavil čas. Prodavačova výpoveď je o úteku z kolotoča krčiem, herní, diskoték a kolotočov na námestí i z mentálnej pasce tridsiatnickej krízy. Na koncertoch Šampona doprevádza bubeník Kluk (ex Sporto, Komunisti) a gitarista Pe.Klo (Bonus, Komunisti).

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky