Novinky

Dávno nevydal rockovú skladbu. Peter Cmorik Band je na prahu nového začiatku

Peter Cmorik Band zverejnil v krátkom čase po sebe dve nové skladby, ktoré spájajú klipy s príbehom na pokračovanie. Najprv sa objavil koniec príbehu a teraz sa všetci môžu dozvedieť, ako sa to začalo. O nových klipoch a skladbách nám viac porozprával líder skupiny, Peter Cmorik.  

Nový album a rocková forma

Nové skladby Protipól a 3 minúty predznamenávajú nielen nový album Peter Cmorik Bandu, ale aj novú formu tvorby našich pesničiek. Zložil som ich na gitare a na bubnoch a chcem, aby to bolo celé rockovejšie. Idem teda naspäť do rockovej muziky. Všetci o mne aj tak stále hovoria, že som rocker, napriek tomu, že rockovú skladbu som nevydal už dávno. Mám za sebou také viac popové obdobie. Nebolo to zlé, ale všetci sa cítime lepšie v rockovej polohe, ktorá nás baví najviac. Začal som opäť stavať na riffoch a skladba Protipól je prvá z novej éry. Preto sme sa rozhodli, že ju aj prvú zverejníme…

Videoklipový miniseriál

To vymyslel Laco Rychtárik, ktorý nám nakrúca klipy. Nám sa ten nápad veľmi zapáčil. Fór je aj v tom, že obsah tých pesničiek s príbehom v klipoch nemá nič spoločné. Je to teda ďalší rozmer. Neopisujeme to, čo sa deje v texte. Tie príbehy sú nám blízke. Sme kapela, ktorá pravidelne hrá a sem-tam sa objaví aj na nejakom večierku. Prišlo nám to vtipné, že sa v klipe k skladbe 3 minúty  zahráme na kapelu, ktorá hrá v nejakom začmudenom pajzli ešte o pol štvrtej ráno pre pár opilcov. Kapelu to už tiež nebaví a má toho dosť a tiež sa trochu “upraví”. V klipe k skladbe Protipól sa prebúdzame po ťazkej noci a každý si nejak spomína, čo všetko sa udialo a všetkým bežia také flashe. Aby to bolo ešte veselejšie, tak sme sa rozhodli zverejniť najprv druhú časť a až neskôr druhú, ktorá je vlastne v príbehu prvá. Myslím, že keď si ľudia pozrú obidva klipy za sebou, tak sa zabavia, rovnako, ako sme sa pri tom bavili my.

Najprv album, potom názor

Zatiaľ neviem, ako sa bude album volať, ja vždy názvy vymýšľam na poslednú chvíľu, až keď mám ten kompletný obraz všetkých textov a hudby. Zatiaľ je jasný termín vydania. My sme si sami vydavateľ, takže nás nikto do ničoho netlačí, ale už sa poznáme, že keď nie je termín, tak je vždy čas. Tak sme si stanovili október 2022. Máme už napísané všetky pesničky, postupne ich nahrávame. Ja vždy vyrobím celé demo, sám nahrám všetky nástroje a potom sa do toho zapájajú ostatní chlapci z kapely a každý si nahrá svoj nástroj tak, aby tam bol aj jeho rukopis. Potom to posielame do štúdia, kde sa nahrávajú bicie a niekedy spevy a zmixuje sa to tam. Už teraz máme hotovo na približne 70 percent. Už zostáva dokončiť len pár vecí. Budú na ňom rockové pesničky, pre ktoré som si vymyslel názov rockové disco, teda skladby založené na rockových riffoch s vtipnými textami.

Skladba Pripíjam

Táto téma vo mne zrela už niekoľko rokov. V roku 2008 mi zomrel otec, potom starý otec, stará mama a prišiel kovid. Ten zobral mnohým ľuďom veľa blízkych, prišla vojna a všetko to na mňa nejak doľahlo. Dávno som chcel napísať skladbu o tých, ktorí už nie sú s nami, máme ich stále radi, myslíme na nich a chýbajú nám. Teraz to vo mne dozrelo a zrodila sa skladba Pripíjam.

Peter Cmorik a Band alebo Peter Cmorik Band?

Vystupujeme a nahrávame ako skupina Peter Cmorik Band, aj keď na niektorých streamovacích  platformách je to stále označené len mojím menom, ale to je len technický problém, lebo chceme, aby boli všetky moje skladby pokope na jednom profile. Kapelu tvoria muzikanti, s ktorými hrám už asi osem rokov. Sú to ľudia, ktorých som postretával v takom turbulentnom čase, keď odišiel z kapely Ďuro Kupec, Jožko Šebo nechal manažovanie kapely a zostal som sám. Chvíľku so mnou hrali rôzni muzikanti ako Maťko Gašpar, Pišta Lengyel a ďalší. Nakoniec som si povedal, že to musím vyriešiť a poskladať úplne novú kapelu. Keď som robil muzikál Krysař v Košiciach, spoznal som mladého gitaristu Maroša Gogu, zistil som, že miluje, podobne ako ja Claptona, Johna Mayera a bluesovky, padli sme si do oka a zobral som ho do kapely. Na basgitare hrá človek, s ktorým hrám už dvadsať rokov, s ktorým som začínal v kapelách vo Veľkom Krtíši – Marek Jamber. Na bubny hrá Martin Tomeš. Je to bratislavský chlapec, ktorý vyrába gitary Dovina. Na klávesy hrá náš manažér Krištof Kiss. 

Texty a hudba

Texty som napísal sám, okrem textu k skladbe Protipól, ktorý napísal Michal Mifkovič, ktorý nám napísal text aj na staršiu skladbu Lipy s hudbou od Martina Gašpara. Hudbu skladám ja, ale vymysleli sme s Krištofom Kissom, ktorý býva najbližšie, taký model, že spolu u mňa v štúdiu robíme writing sessions a spolu rozvíjame moje nápady. A tým pádom sa stáva aj spoluautorom skladieb. 

Nový album naživo

Práve sme sa minule v kapele bavili o tom, že by bolo dobré urobiť nejaké klubové koncerty, na ktorých by sme si mohli zahrať celý nový album. Viem, že sa to nedá vo veľkom, ale takto by to bolo fajn odprezentovať fanúšikom všetky nové skladby. Považujeme tento album za nový štart. Veľmi sa na to tešíme. Asi ako každá kapela do neho vkladáme dôveru a nádej, že ľudí osloví. Už máme pozitívne reakcie. Hovoria mi: „Toto si ty! Toto ti najviac sedí, toto hraj!“ Mám pocit, že by to mohlo fungovať aj na koncertoch na jeseň. Dúfam, že nám to opäť niekto nepriškrtí.

text: Rado Mešša
foto:

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky