Novinky

Daniel Špiner a ukrajinská speváčka Mila Medvedovska nahrali minisériu klipov v kostolíkoch. Vypočujte si úpravu ľudovej piesne Čom ty neprišou

Ukrajinská speváčka pôsobiaca na Slovensku Mila Medvedovska a skladateľ a klavirista Daniel Špiner nahrali minisériu hudobných klipov v evanjelických kostolíkoch Gotickej cesty na Gemeri v Kraskove, Kyjaticiach a Kameňanoch.

Atmosféra gotických stavieb, Milin sýty hlas a Danielova virtuózna hra na piane a organe vytvárajú silnú emóciu prenikajúcu hlboko pod kožu. V každom z kostolíkov nahrali jednu ukrajinskú ľudovú skladbu vo vlastných aranžmánoch na pomedzí jazzu, klasiky a world music.

Ako prvú zverejnili Prečo si neprišiel? – ráno v Kyjaticiach. Je to ukrajinská ľudová pieseň v úprave Mily Medvedovskej a Daniela Špinera. V gotickom kostole v obci Kyjatice objavili starý šľapací jednomanuálový orgán s drevenou klaviatúrou, ktorý sa rozhodli zaznamenať kvôli atmosfére a autentickosti miesta. Práve šľapanie na nafukovanie mechov orgánu je na náhravke zreteľne počuť. Tak ako aj v Kyjaticiach, tak aj v ostatných kostoloch prebiehalo nahrávanie live.

V najbližších dňoch výjdu aj tieto dve piesne z nahrávacieho dňa na gotickej ceste: Poludnie v Kraskove – „Dumy, moje dumy“, jedná sa o ukrajinskú ľudovú pieseň s textom básne Tarasa Ševčenka v úprave Daniela Špinera.

Súmrak v Kameňanoch – Oj, čí to kôň stojí, jedná sa o ukrajinskú ľudovú pieseň v úprave Mily Medvedovskej a Daniela Špinera.

Všetky tri piesne odznejú aj na koncerte Mily a Daniela v priestoroch Kulturfabrik v rakúskom hraničnom mestečku Hainburg an der Donau už tento štvrtok 22.9. o 18:00. Lístky sú dostupné na invition.eu.

redakciu informoval Daniel Špiner
foto: archív M.M a D.Š.

Prečítajte si

Comments are closed.

Viac:Novinky